×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ما کردها کار آسان یعنی خام فروشی نفت را دوست داریم/ حیدر العبادی و نوری المالکی مدل قراردادهای نفتی ما را قبول نداشتند

به گزارش نفت خبر این گفت‌وگو به شرح زیر است:
در ابتدا آخرین وضعیت صادرات نفت اقلیم کردستان عراق را تشریح کنید. قرار بود هیئتی از سوی دولت مرکزی عراق به منطقه اقلیم کردستان سفر کند تا میزان صادرات را بررسی شود. آیا این سفر انجام شد؟

تا این لحظه صادرات نفت در اقلیم کردستان عراق ادامه دارد و با توافق با دولت مرکزی عراق از طریق خط لوله به ترکیه صادر می‌شود. برخی مشکلات حل نشده با حکومت مرکزی عراق وجود دارد و اما تلاش رییس اقلیم کردستان عراق، آقای مسرور بارزانی، هم آقای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، ادامه دارد. قرار بود یک هیئت از بغداد به اقلیم بیاید برای بازرسی و تحقیق در خصوص مسائل فروش نفت و درآمد اقلیم. اما با توجه به تظاهرات‌ها در بغداد این سفر فعلا عقب افتاده است و منتظر هستند که بغداد آرام بشود تا بیایند.

در حال حاضر اقلیم کردستان عراق چقدر نفت صادر می‌کند و حساب و کتاب آن دولت مرکزی عراق چگونه است؟
در مورد میزان نفتی که از اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود اعداد متفاوتی گفته می‌شود. روزانه بین ۵۵۰ هزار بشکه تا ۷۰۰ هزار بشکه. اما این‌ها عدد هستند. میزان دقیق را باید کمیته‌ای که تعیین شده، بررسی کند. حکومت اقلیم از فروش روزانه باید پول ۲۵۰ هزار بشکه را به دولت مرکزی تحویل بدهد. اما این پول تحویل نشده است. حکومت اقلیم می‌گوید این پول را واریز نمی‌کند چون از دولت مرکزی طلب دارد. دولت مرکزی هم می گوید واریز این پول حق من است، چون به دولت اقلیم بودجه می‌دهم. اکنون در حال مذاکره‌ایم و خوش‌بین هستیم که بتوانیم به نتیجه مثبت برسیم.

مدل قراردادهای نفتی که با شرکت‌های نفتی دارید چیست؟
دولت اقلیم در گذشته خودش مستقیما با شرکت‌های نفتی توافق کرده است و یکی از دلایل اختلاف با دولت مرکزی عراق همین است. آن شرکت‌هایی که اقلیم کردستان عراق با آنها توافق کرده است، برای استخراج نفت و صادر کردن آن یک کارمزدی دارند. این کارمزد باید تامین و پرداخت شود. اگر بخواهیم پول و درآمد روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت را به حساب دولت مرکزی عراق واریز کنیم، اجرت و پول شرکت‌های خارجی که در اقلیم کردستان عراق نفت تولید و صادر می‌کنند قابل تامین نیست.

اما نگفتید مدل قراردادهای نفتی دولت اقلیم با شرکت‌های نفتی چیست.
در این خصوص نمی‌خواهم توضیح بدهیم. فعلا صلاح نمی‌دانم.

چرا صلاح نمی دانید؟
چون آنجا مشکلاتی هست. مشکلات از شیوه قراردادها است. زمان نخست وزیری حیدر العبادی، دولت مرکزی عراق می‌گفت قراردادی که حکومت اقلیم کردستان عراق با شرکت‌های خارجی بسته را قبول نداریم. نوری المالکی هم مدل قراردادهای ما را قبول نداشت. یکی از دلایلی که نوری المالکی بودجه اقلیم کردستان عراق را قطع کرد همین بود. همچنین می‌گفت اقلیم کردستان خودش مستقیم نفت صادر می‌کند.

من نمی‌خواهم شیوه و مدل قراردادهای نفتی دولت اقلیم را توضیح بدهم و این آیا خوب یا استاندارد هست یا نه.


آیا اقلیم کردستان با ایران همکاری نفتی داشته‌ است؟ یا پروژه مشترک؟

خیر، اقلیم فعالیت‌های نفتی خود را مستقلا و مستقیما انجام می‌دهد. الان هم بیشتر مشکل نفت کرکوک را داریم.

مسئله نفت کرکوک میان دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق به کجا رسیده است؟

الان کنترل نفت کرکوک دست دولت مرکزی عراق است. دولت اقلیم هر منطقه‌ای را که در کنترل دارد نفت آن مناطق را هم کنترل، استخراج و صادر می‌کند. نفتی که در کنترل دولت اقلیم است، طبق توافقات قبلی باید پول و درآمد آن را معادل ۲۵۰ هزار بشکه در روز به دولت بغداد بدهد. این اتفاق به دلایلی تا کنون محقق نشده است.

آیا دولت اقلیم کردستان در حوزه‌های پایین دستی نفت و صنعت پتروشیمی و پالایشی هم وارد شده است یا صرفا نفت را به صورت خام می‌فروشید؟ برای صنایع پتروشیمی و پالایشی، چقدر مصرف داخلی دارید؟

نه، ما فقط خام فروشی‌ می‌کنیم.

دولت اقلیم برای فعالیت‌ در حوزه پالایشی و پتروشیمی برنامه‌ای دارد؟
ما کار آسان یعنی خام فروشی را دوست داریم. کار سخت را دوست نداریم (با خنده)

فروش نفت‌ اقلیم را صرفا از طریق ترکیه انجام می‌دهید؟

بله، خط لوله‌ای داریم که به ترکیه می رود. به علاوه یک مقدار بسیار کم از طریق کامیون‌ و تانکرهای نفت کش به ایران هم ترانزیت می‌شود. البته فقط به ایران ترانزیت می‌شود، این طور نیست که از طریق ایران فروخته شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false