×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
محموله نفت روسی از راهی نامعمول به چین رفت

به گزارش نفت خبر به نقل از رویترز، روسیه، دومین تولیدکننده نفت جهان، مدتی است در پی یافتن راهی برای فروش نفت بیشتر غرب کشور به آسیا است؛ منطقه ای که رشد تقاضا در آن بیش از سایر مناطق جهان است.

روسیه همچنین دومین تامین کننده نفت چین است، که در ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ نزدیک ۵۰ میلیون تن نفت به چین فرستاده است. این ها همه در پی روابط و پیوندهای نزدیک سیاسی و تجاری اخیرا ایجاد شده میان این دو کشور شرقی است.

این اولین بار است که یک محموله نفتی قطبی از راه کانال دریای شمال به آسیا می رود. سفری ۱۱.۹۲۱ کیلومتری، کوتاه تر از سفر ۱۲.۵۰۶ کیلومتری کانال سوئز.

هوای گرم تابستانی امکان این سفر دریایی را مهیا کرده است؛ سفری که عموما در آب های یخ زده قطبی به سوی چین امکان پذیر نیست.

عمده نفت چین وارداتی است. از ایران، عربستان سعودی و ایالات متحده. متعاقب جنگ تجاری چین و آمریکا، در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، واردات نفت چین از آمریکا ۷۶ درصد کاهش یافت. ایران تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد و عربستان سعودی با تنش های فراوان ژئوپلتیک منبعی قابل اطمینان به شمار نمی رود.

از این رو چین در پی یافتن منابع مطمئن تر برای مصرف انرژی است. روسیه یکی از این منابع به شمار می رود. دو کشور به دلیل اشتراکات فراوان درباره مسائل سیاسی و اقتصادی در دوره اخیر، روابط نزدیکی به هم زده اند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false