×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مذاکره ایران با طالبان علیه داعش و آمریکا

مترجم : محمدرضا وحیدی
مذاکرات اخیر دولت ایران با گروه طالبان در خاک کشورش با حاشیه‌های فراوانی همراه بوده که از لحاظ سیاسی نیز در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.
اما آنچه از پشت‌پرده این مذاکرات مشهود است ماهیت این گفتگوها به منظور هماهنگی بیشتر برای حل مشکلات موجود در بین سه‌گانه ایران، افغانستان و گروه طالبان با نیم‌نگاهی به وضعیت حضور نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان است.
ایالات‌متحده آمریکا با حمله نظامی گسترده در سال ۲۰۰۱ پس از حملات ۱۱ سپتامبر بخش‌های مختلفی از خاک افغانستان را به اشغال خود درآورد و به یک میهمان ناخوانده برای افغان‌ها در مرحله اول و برای ایران در مرحله دوم در خاک افغانستان تبدیل شد که به رغم کاهش پایگاه‌های نظامی و تعداد نظامیان حاضر در این کشور در سال‌های گذشته، حضور آمریکایی‌ها برای ایران و افغانستان از لحاظ امنیتی خوشایند نبوده و دو کشور در صدد هماهنگی‌های بیشتر برای از بین بردن آخرین بهانه حضور آمریکایی‌ها یعنی برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم هستند تا با متقاعد ساختن افکار عمومی و سیاسی جهان، به حضور نزدیک به دو دهه نظامیان آمریکایی در این منطقه پایان بخشند. اما مذاکرات دولت ایران با گروه طالبان در تهران پس از هماهنگی و رایزنی بین دو دولت ایران و افغانستان صورت گرفت که پس از اجرای این گفتگوهای طولانی بین ایران و طالبان در تهران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران این گفتگوها را در راستای ایجاد امنیت بیشتر در منطقه دانست و آن را گامی به جلو برای تحقق آرامش در سرتاسر خاک افغانستان برشمرد. اما این گفتگوها که به نوبه خود در تعاملات سیاسی ایران با گروه طالبان کم نظیر بوده دارای چند جنبه اساسی و مهم است .
نخستین بخش مهم این گفتگوها، تلاش برای کاهش تنش و درگیری در خاک افغانستان وعدم سرایت آن به مرز با ایران و انتقالش به داخل این کشور است. شهرهای مختلفی از افغانستان در دو دهه گذشته به پایگاه مناسبی برای رشد و آموزش برخی از عناصر تروریستی تبدیل شده و از همین رو کابل همواره تلاش‌های گسترده‌ای برای کاهش هرچه بیشتر این اقدامات در خاک خود داشته است. اگرچه در سال‌های گذشته به دلیل حضور اغلب این گروه‌های تندرو و تروریستی در کشورهای عراق و سوریه و همکاری نزدیک با داعش، حضور آنها در افغانستان کم‌رنگ‌تر شده بود اما با فروکش کردن درگیری‌ها در این کشورها و بازگشت آنها به شهرهای مختلف افغانستان، نگرانی‌ها از افزایش نا آرامی‌ها بیشتر شده و به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم این گفتگوها، تلاش برای کاهش این درگیری‌های احتمالی در خاک افغانستان و عدم انتقال آن به دیگر مناطق است. در این راستا ایالات‌متحده آمریکا همیشه در تلاش برای انتقال این تنش‌ها به مرز با ایران و ایجاد نا آرامی‌ها برای این کشور است و حمایت اطلاعاتی و در برخی از موارد مالی آنها از برخی گروه‌های تندرو ساکن افغانستان مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرده است که کاهش این تهدیدها از مهم‌ترین دغدغه‌های ایران برای حفظ امنیت و ثبات خود در مرز با همسایه شرقی خود به شمار می‌رود.
دومین هدف ایران برای مذاکره با گروه طالبان، افزایش نقش جئو سیاسی خود در منطقه و مرزهای شرقی خود است. در هفته‌های گذشته مذاکراتی بین گروه طالبان و برخی از مسئولان سیاست خارجه آمریکا به میزبانی امارات برگزار شد که هدف آن حمایت کامل از حضور نظامیان و پایگاه‌های آمریکایی در خاک افغانستان بود که آمریکایی‌ها نیم‌نگاهی به اعمال فشار اطلاعاتی و عملیاتی به ایران توسط گروه طالبان داشتند. در مقابل انجام گفتگوهای دوجانبه بین ایران و گروه طالبان در مرحله اول به منظور کاهش فشار این سیاست‌ها و در مرحله دوم برگرداندن برگه طالبان به سود ایران و امنیت افغانستان است. با افزایش نسبی امنیت در افغانستان و پس از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ، به نظر می‌رسد ترامپ به انجام یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در حال نزدیک شدن است که با تحقق این مهم، ایران می‌تواند جشن خروج آمریکایی‌ها از افغانستان را به عنوان یک پیروزی سیاسی و نظامی برای خود تلقی کند چرا که کاهش حضور نظامیان آمریکایی در یکی از کشورهای همسایه خود مانند افغانستان به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظامی و استراتژیک ایران در سال‌های گذشته تبدیل شده است.
با تحقق خروج آمریکایی‌ها از افغانستان، ایران با فراغ بال بیشتری می‌تواند به فعالیت‌های سیاسی و امنیتی در مرز با افغانستان پرداخته و همچنین از جنبه اقتصادی نیز ایران می‌تواند تجارت خود را به سمت آسیای شرقی به راحتی هرچه تمام‌تر گسترش دهد که باعث افزایش اهمیت نقش فرامنطقه‌ای ایران در آسیای میانه و دسترسی راحت‌تر به بازارهای اقتصادی آن منطقه و افزایش همکاری‌های سیاسی با کشورهای این حوزه همراه خواهد شد.
سومین مورد از دلایل اهمیت این مذاکرات، استفاده ایران از ظرفیت سیاسی نظامی و امنیتی طالبان برای پیشبرد اهداف خود در منطقه است چرا که طالبان در دو سوم خاک افغانستان سیاسی و نظامی داشته و این امر نشان از میزان قدرت و نفوذ این گروه در خاک این کشور است. ایران نیز با توجه به واقعیت‌های موجود به دنبال این مهم است تا از طریق مذاکره، طالبان را در مرزهای مشترکش با افغانستان مهار کرده و تحرکات نظامی و تروریستی علیه خود که در سال‌های اخیر نیز از سوی داعش و دیگر گروه افزایش یافته است را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین ورود مواد مخدر و افیونی به داخل ایران یکی دیگر از دغدغه‌های این کشور در مرزهای شرقی خود با افغانستان است و ایران علیرغم تلاش‌های گسترده برای کاهش این موضوع در سال‌های اخیر، هنوز نتوانسته است واردات این مواد را تا حد مطلوب خود کاهش دهد و ایران درتلاش است تا با اهرم فشار و مذاکره از مرحله اول از تولید این ماده در خاک افغانستان کاسته و در مرحله دوم بارگیری و صادر کردن آن به اراضی خود را به طرز محسوسی کاهش دهد چرا که مبارزه با این پدیده اجتماعی برای ایران در سال‌های گذشته با هزینه‌های فراوانی همراه بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false