×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مرور مطالب نفتی روزنامه‌ها/ سناریوهای بنزین ۹۸

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، کارشناسان از مدت‌ها قبل با تاکید بر حفظ امنیت انرژی کشور، دولت را به اصلاح قیمت‌ها و حذف تدریجی یارانه بنزین تشویق می‌کردند با این حال اخبار منتشرشده در روزهای گذشته از عرضه سهمیه‌ای سوخت از ابتدای خرداد حکایت دارد. این خبر هنوز از سوی دولت تایید نشده، اما با توجه به تایید خبر افزایش ۵/ ۹ درصدی قیمت CNG از ابتدای خرداد، کارشناسان اصلاح قیمت بنزین متناسب با رشد قیمت CNG را انتظار دارند. بر این اساس قیمت بنزین پس از چهار سال ثبات با تغییراتی همراه خواهد بود. طبق سناریوهای احتمالی، برای پیشگیری از فشار اقتصادی به مردم، نرخ بنزین سهمیه‌ای با کمترین افزایش، بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان خواهد بود. نرخ بنزین‌ آزاد نیز براساس سناریوی محافظه‌کارانه می‌تواند حدود ۲۳۰۰ تومان به‌ازای هر لیتر باشد…. این در حالی است که قیمت‌های کارشناسی براساس قیمت فوب خلیج فارس حدود هفت هزار تومان را منطقی نشان می‌دهد که برای پیشگیری از قاچاق و کنترل جدی‌تر مصرف راهگشاست.سناریوهای مختلف اصلاح مصرف بنزین همچنان روی میز دولت و مجلس است اما در میان تمام این سناریوها، احتمال اجرای «سهمیه‌بندی بنزین» از دو روز گذشته و با انتشار یک خبر داغ شده است.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: هر لیتر بنزین در حال حاضر با قیمت هزار تومان در جایگاه‌های کشور عرضه می‌شود. بنزین آخرین بار در اردیبهشت سال ۹۴ بارشد قیمت همراه بود. در این سال نظام‌ سهمیه‌بندی بنزین عملا با تک‌نرخی شدن بنزین روی هزار تومان به ماموریت هشت ساله خود پایان داد. طی این سال‌ها یکی از مهم‌ترین موانع دولت برای اصلاح قیمت بنزین متناسب با نرخ تورم عمومی و همچنین نرخ منطقه‌ای این کالا، عدم تمایل به فشار اقتصادی بوده است. از همین‌رو کارشناسان عقیده دارند نرخ بنزین سهمیه به احتمال قوی یا بدون تغییر باقی خواهد ماند یا با تغییر ناچیز ۲۰ تا ۳۰ درصدی همراه می‌شود. در صورت تحقق این سناریو، احتمالا هر لیتر بنزین سهمیه معمولی روی ۱۰۰۰ تومان باقی خواهد ماند و بنزین سهمیه سوپر بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان قیمت‌گذاری خواهد شد. طبق سناریوهای احتمالی، سهمیه خودروهای سواری بنزینی روی ۶۰ لیتر و سواری‌های دوگانه‌سوز روی ۴۰ لیتر و برای خودروهای حمل و نقل عمومی و خودروهای ویژه مانند آمبولانس‌ها بیشتر خواهد بود.

روزنامه تعادل در مطلبی با عنوان کاهش احتاطی نیم درصد از تولید نفت ایران نوشت: سیلاب اخیر بر تولید نفت خام از یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی جهان که ایران و عراق به صورت مشترک بر آن مالکیت دارند اثر گذاشته است. اخبار منتشر شده از هر دو کشور نشان می‌دهد که غرب و شرق میدان نفتی که در ایران با نام آزادگان و در عراق با نام مجنون فعالیت می‌کند تولید نفت در حداقل ۱۰ چاه در ایران و ۵ چاه در عراق به حالت تعلیق در آمده است. تولید نفت خام ایران در روزهای اخیر ۱۵ الی ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. این خبری است که دیروز تورج دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت خام در حاشیه بازدید بخشی از خبرنگاران از میادین نفتی غرب کارون داده است. آقای دهقانی گفته است که تصمیم بر توقف بعضی از چاه‌های قرار گرفته در سیلاب گرفته شده است که علت آن نیز مشکل فنی نیست و برای جلوگیری از بروز مشکلات زیست‌محیطی اتخاذ شده است. ایران در مالکیت ذخایر نفتی غرب کارون با عراق مشترک است، مدیرعامل شرکت متن گفته است که قطعا عراقی‌ها هم از این وضعیت متاثر شده‌اند. ۲۱ مارس اس‌اند بی‌گلوبال پلتس به نقل از مسوولان عراقی نوشت که ۴ چاه نفتی در میدان نفتی مجنون به دلیل بالا آمدن سطح آب به حالت متوقف در آمده است. دیروز در جریان بازدید گروهی از خبرنگاران از آخرین وضعیت میادین نفتی ایران در غرب کارون، تورج دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت خام گفته است: «حدود ۱۰ تا ۱۲ چاه را به دلیل احتیاط از جلوگیری آسیب‌های زیست‌محیطی بستیم که در نتیجه آن، حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار بشکه از تولید کاهش یافت.»

تعادل در ادامه نوشت: طبق گزارش منابع ثانویه اوپک، ایران در ماه مارس روزانه ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه نفت خام تولید کرده است. به این ترتیب توقف تولید در ۱۰ الی ۱۲ چاه در غرب کارون، تولید نفت خام ایران را نیم درصد کاسته است. خبرگزاری مهر این گفته‌های دهقانی را منتشر کرده است. او در ادامه عنوان کرده است: « جز حدود ۱۰ تا ۱۵ چاه که به دلیل بالا آمدگی سطح آب تولیدشان را متوقف کرده‌ایم، نگرانی بابت روند تولید نداریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false