×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مرور مطالب نفتی روزنامه‌ها/ فوبیای تورم بنزینی

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، در این میان مخالفت‌هایی نیز شکل گرفت که نکته نگران‌کننده مخالفت برخی مقامات و حتی نمایندگان مجلس با این موضوع بود. اگر اصلاح قیمتی سوخت تا به این حد منافع برای جامعه به دنبال دارد علت چنین مخالفت‌هایی چیست؟نخست باید به رانت‌هایی اشاره کرد که به دنبال اصلاح اقتصادی از بین می‌رود. این رانت‌ها رده‌های مختلفی را دارند. قاچاقچیان و سایر ذی‌نفعان از فروش غیرقانونی سوخت درآمدهای کلانی را به دست می‌آورند و نمی‌توان قطعا این درآمدها را تنها به عامه جامعه نسبت داد و اثر وجود عوامل قدرتمند ذی‌نفع را نادیده گرفت. اگر ۱۰ میلیون لیتر روزانه قاچاق سوخت انجام شود و به ازای هر لیتر در کل حدود ۵ هزار تومان سود حاصل شود (سود این قاچاق با دلار ۱۵ هزار تومانی بسیار بیشتر از این است) روزانه حدود ۵۰ میلیارد تومان سود حاصل از قاچاق وجود دارد.رانت سوخت تنها برای قاچاقچیان فرصت کسب سود را فراهم نکرده است بلکه علاوه بر قاچاق، بسیاری که در مصرف بنزین زیاده‌روی می‌کنند نیز در حال پایمال کردن حق دیگران هستند و نسبت به این موضوع هیچ اعتنایی ندارند. قطعا برای این افراد نیز پرداخت هزینه چند برابر دردناک‌تر خواهد بود. حتی بخشی از افراد برای راحتی خود بنزین ارزان سوزانده و خودروهای تک‌سرنشین استفاده می‌کنند اما آیا منطقی است که این راحتی با پایمال کردن حق دیگران و قشر ضعیف‌تر حاصل شود. اگر فردی با خودروی شخصی خود ۳۰۰ لیتر بنزین می‌سوزاند و تنها ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند در حقیقت بیش از یک میلیون تومان از حق شخصی را می‌خورد که کل درآمد ماهانه وی کمتر از این عدد است.

در ادامه این مطلب می خوانیم: دومین موضوع به عدم آگاهی بازمی‌گردد. یکی از مواردی که به وفور در ماه‌های اخیر مشاهده شده است عدم آگاهی از اثر اصلاح قیمتی سوخت است. حتی برخی از اشخاص که از آنها با عنوان کارشناس اقتصادی یاد می‌شود نیز در درک اثر اصلاح قیمتی بنزین و اثر آن بر اقتصاد کشور به اشتباه افتاده‌اند. این موضوع در کل جامعه نیز مشاهده می‌شود و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.سومین موضوع که سهم زیادی را در این میان دارد عدم اعتماد عمومی است. این عدم اطمینان از سیاست‌گذاری کشور در حوزه‌های مختلف نشات می‌گیرد. در این خصوص نیز باید گفت که سوخت ارزان شاید یکی از ابزارهای کارآمدی است که دولت‌ها برای سرپوش گذاشتن بر اشتباهات خود استفاده می‌کنند. مطالبات بسیاری در کشور و اقتصاد وجود دارد که اعطای سوخت ارزان تنها بازیچه‌ای برای سرگرم نگه داشتن عموم مردم و انحراف در مسیر مطالبات است. بر این اساس مطالبات عمومی باید از جنبه سطحی آن خارج شود و از دلخوش بودن به سوخت ارزان دست بکشد.

روزنامه تعادل در گزارشی با موضوع نوسانات بازار نفت در روز دوشنبه نوشت : قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در پی تهدید رییس‌جمهوری امریکا برای افزایش چشمگیر تعرفه‌ها روی واردات کالاهای چینی که ماه‌ها مذاکرات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان را به خطر انداخت، در ابتدای معاملات بیش از دو درصد سقوط کرد و در کانال ۶۹ دلار قرار گرفت، اما مانند معاملات هفته گذشته، این‌بار هم با گذشت چند ساعت، قیمت‌ها تعدیل شد و به نرخ معاملات جمعه نزدیک شد.

تعادل در ادامه نوشت: بهای معاملات آتی نفت برنت در آغاز معاملات یک دلار و ۵۱ سنت یا ۲.۱ درصد کاهش یافت و به ۶۹ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید، اما با گذشت زمان، معاملات آتی این شاخص روند صعودی گرفت و با ۷۰ دلار و ۶۶ سنت معامله شد. بدین‌ترتیب، شاخص برنت ۱۹ سنت یا ۰٫۲۷ درصد به نسبت آخرین معاملات روز جمعه (آخرین معاملات روز کاری گذشته) کاهش را نشان می‌دهد.بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا نیز صبح یک دلار و ۵۰ سنت یا معادل ۲.۴ درصد کاهش یافت و به ۶۰ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید. اما پس از چند ساعت قیمت‌ها رشد کرد و این شاخص با ۶۱ دلار و ۵۶ سنت معامله شد. بدین‌ترتیب، دبلیو تی‌ای ۳۸ سنت یا ۰٫۶۱ درصد به نسبت آخرین معاملات روز جمعه کاهش داشته است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا، فشار روی چین برای رسیدن به یک توافق تجاری را به‌شدت افزایش داد و اعلام کرد: تعرفه‌های واردات کالاهای چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را هفته جاری افزایش خواهد داد و صدها میلیارد دلار دیگر واردات کالاهای چینی را به زودی هدف می‌گیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false