×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مزروعی: افزایش تولید شیل قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، طبق گفته وزیر انرژی امارات متحده عربی، هرگونه تلاش تولیدکنندگان نفت شیل ایالات‌متحده و سایر تولیدکنندگان برای افزایش تولید در سال جاری، نتیجه معکوس خواهد داشت و منجر به کاهش قیمت می‌شود.

هرچند که با تولید واکسن‌های ویروس کرونا در دو ماه گذشته، قیمت نفت افزایش یافته، اما برخی تولیدکنندگان هفته گذشته مجددا تولید خود را افزایش دادند. هفته گذشته عربستان سعودی گفت که به طور یک جانبه تولید نفت خام را در ماه فوریه و مارس به میزان ۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد، اقدامی که سعودی‌ها آن را به عنوان «هدیه» به سایر تولیدکنندگان توصیف کردند.

این امر آژانس بین‌المللی انرژی را به این نتیجه رسانده است که شرکت‌های شیل که در سال گذشته با شیوع ویروس کرونا و از بین رفتن تقاضای انرژی، با کاهش تولید مواجه شدند، اکنون افزایش مجدد تولید برای آنها سودآور خواهد بود.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در مصاحبه‌ای گفت: «با این که تقاضا هنوز شکننده است، اقدام عاقلانه آنها (تولیدکنندگان نفت شیل) این است که در طول مدت بهبودی بازار، جنگ نفت را آغاز نکنند و بیش از حد تولید نکنند. آنها باید مراقب باشند که بازار را تحت فشار قرار ندهند.»

تصمیم سعودی‌ها برای کاهش تولید به مدت دو ماه در حالی صورت گرفت که ممنوعیت مجدد تردد در اروپا و آسیا و اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا در ایالات‌متحده دوباره آغاز شده است.

مزروعی گفت: «تقاضای جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از همه‌گیری ویروس کرونا بازنخواهد گشت.»
وی گفت که اطمینان دارد زمانی که سطح تقاضا به میزان پیش از شیوع ویروس کرونا برسد کشورهای اوپک پلاس می‌توانند هر سهمی از بازار را که از دست داده‌اند را مجدد بدست آورند.

وی گفت: «ما به عنوان کشورهای اوپک، کم‌هزینه‌ترین تولیدکنندگان بازار هستیم.»

ابوظبی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت تولید خود را از ۴٫۲ میلیون بشکه فعلی به ۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و همچنین معامله نفت خام مربان خود را در بورس آغاز کند تا این محصول بتواند آن را معیار نفت خاورمیانه قرار دهد.

وزیر انرژی امارات گفت: «این حرکات، ما را قادر به رقابت می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد که این حجم از نفت را در صورت نیاز در اختیار بازار قرار دهیم.»

مزروعی گفت: «در صورتی که بخواهیم بازار در کوتاه‌مدت بررسی کنیم، توانایی بازار در جذب بازگشت مجدد بشکه‌های عربستان در آوریل، به موفقیت‌آمیز بودن واکسیناسیون در اقتصادهای بزرگ بستگی دارد.»

وی در ادامه گفت: «اگر این اتفاق بیفتد و شاهد بهبود تقاضا باشیم، من فکر می‌کنم كه بازار می‌تواند آن (بشکه‌های نفت عربستان) را جذب كند.»

مزروعی در خصوص تداوم اتحاد اوپک پلاس گفت: «علی‌رغم اینکه اتحاد اعضا به دلیل فشار اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما اوپک پلاس متحد باقی ماند.» عراق، نیجریه و آنگولا به دلیل نقض سهمیه خود موردانتقاد سعودی‌ها قرارگرفته‌اند. پس از انتقاد ریاض از ابوظبی به دلیل افزایش تولید کوتاه‌مدت این کشور، مقامات امارات متحده عربی به صورت خصوصی از مزایای عضویت در اوپک در ماه نوامبر بحث و گفت‌وگو کردند.

وی گفت: «امارات متحده عربی به اوپک متعهد است و این گروه بطور گسترده‌تر به ایجاد تعادل عرضه و تقاضا ادامه می‌دهد.»

مزروعی درباره اوپك پلاس گفت: «این یك اتحاد موقت نیست. خوشبختانه بنظر می‌رسد این یک اتحاد دائمی باشد.»

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و شرکایی مانند روسیه، معروف به اوپک پلاس توافق کردند که تولید خود را در آوریل تقریبا ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. تلاش آنها و بهبود سریع تقاضای انرژی در چین و هند باعث افزایش قیمت نفت شد.

هر بشکه نفت برنت با ۱۱ درصد افزایش به ۵۷٫۳۰ دلار در هر بشکه رسیده است. اما هنوز بیش از ۱۰ درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری ویروس کرونا و کمتر از آنچه بیشتر صادرکنندگان عمده برای تعادل بودجه خود نیاز دارند، قرار دارد.

شرکت‌های شیل ایالات‌متحده در ماه ژانویه روزانه حدود ۸٫۱ میلیون بشکه نفت تولید می‌کردند. این مقدار در مارس سال ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۹٫۳ میلیون بشکه بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false