×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مسکو ضررهای بلاروس را جبران می کند

روسیه مدت‌ها از طریق فروش نفت ارزان قیمت به بلاروس به این کشور کمک مالی می کرد؛ نفتی که بلاروس به قیمت بازار باز-صادر می کرد. اما تغییر درروند مالیاتی سال ۲۰۱۸ روسیه به‌طور پیوسته باعث کاهش کمک‌ها به این کشور، کاهش درآمدهای آن و تیره شدن روابط شد. الکساندر لوکاشنکوف، رئیس‌جمهور بلاروس شب گذشته در گفتگوی تلفنی که با رئیس‌جمهور روسیه داشت گفت: «بلاروس پیش‌ازاین ازنظر مالی ضررها را محاسبه کرده که حدوداً ۴۲۰ میلیون‌تا ۴۳۰ میلیون دلار زیان ناشی از مالیات تهیه ۲۴ میلیون تن نفت بوده است.». به گفته او ولادیمیر پوتین قول جبران این ضرر مالی را داده است. در این تماس رقم دقیق موردبحث از سوی کرملین مشخص نشده اما مسئولان روسی تأکید کردند که مذاکرات برای یافتن راه‌حل این موضوع ادامه دارد.

آقای لوكاشنكو ۶۵ ساله در ماه‌های اخیر گفتگوهای خوبی با ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا داشته و از سوی دیگر پوتین را آماج انتقام قرار داد؛ شیوه ای که پیش از این هم برای دریافت امتیاز از مسکو از او دیده شده بود.
تحلیلگران معتقدند که این رفتار مینسک برای نشان دادن این نکته است که دولت بلاروس گزینه‌های دیگری به‌جز مسکو نیز دارد. درگذشته تخفیف نفت روسیه به مینسک به ارزش حدود ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را داشت و اطمینان می داد این کشور به مسکو وابسته باشد. از ماه گذشته، بلاروس واردات گاز از نروژ را به‌عنوان جایگزین روسیه آغاز کرد. همچنین، اوایل این ماه مایک پمپئو برای اولین بار در ۲۵ سال گذشته از این کشور دیدار و به رئیس‌جمهور بلاروس قول داد تا تمام نیازهای نفتی این کشور را تأمین خواهد کرد.

الکساندر نوواک، رئیس انرژی روسیه در سخنان روز جمعه خود گفت که به شرکت‌های نفتی روسیه پیشنهاد داده‌اند که حق بیمه‌های صادرشده به دولت بلاروس را کاهش دهند. به دلیل آنکه روسیه برای ادغام عمیق‌تر بین دو کشور تلاش کرده تأثیر تغییر مالیات بر امور مالی بلاروس در طی سال گذشته به نحو فزاینده ای سیاسی شده است. مسکو پیشنهاد کرده تا دستگاه‌های مالیاتی، گمرکی و بانکی دو کشور به‌منظور اجرای توافق‌نامه ۱۹۹۹ که هدف از آن ایجاد اشتراک بین دو کشور است یکسان‌سازی شود هرچند که رئیس‌جمهور بلاروس با این اتحاد مخالف است.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس امسال برگزار می‌شود و باوجود فشار مداوم روسیه لوکاشنکو باید بتواند روی مسائل داخلی متمرکز شود. از طرف دیگر، روسیه نیز علاقه‌ای فشار بیشتر ندارد زیرا در حال حاضر آن‌ها جایگزینی برای لوکاشنکو ندارند و نمی‌توانند بدون او بلاروس را مدیریت کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false