×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مشکل بازار نفت رفتن بولتون نیست، ماندن ترامپ است

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، انتصاب غیر منتظره و سپس اخراج از طریق توییتر یعنی موضوعی که برای جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا رخ داد، موضوعی کاملاً متعارف در دولت دونالد ترامپ به شمار می‌آید.

اگر بخواهیم صرفاً بر تأثیرات روز گذشته اخراج بولتون بر موضوع نفت تمرکز کنیم، مساله را بیش از اندازه ساده کرده‌ایم و از نکات اصلی غافل می‌مانیم.
آدمی وسوسه می‌شود که این نتیجه‌گیری یا این نوع گمانه‌زنی را از اخراج جان بولتون که بسیار علیه ایران سخت‌گیر بود داشته باشد مبنی بر این که دونالد ترامپ با اخراج بولتون نشانه‌ای از تساهل نسبت به ایران را مخابره کرده است. این استدلال را می‌توان به موضوع صادرات نفت ایران نیز تسری داد و از احتمال بیشتر شدن صادرات نفت ایران سخن گفت.

ما الان هیچ ایده‌ای در این رابطه نداریم که چه کسی قرار است جایگزین بولتون شود. همچنین این موضوعی پنهانی نبوده که بولتون در مسائل مختلفی با دونالد ترامپ اختلاف داشته است و این که حتی دوگانگی ترامپ در قبال مساله ایران قبل از اضافه شدن بولتون به تیم کاخ سفید قابل مشاهده بود. پس نمی‌توان تغییری ناگهانی در سیاست ترامپ را انتظار کشید.

قطعا، سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه وضع تحریم‌های جدید علیه موسسات و افراد مرتبط با سپاه پاسداران، افزایش تنش‌های هسته‌ای و مسائل رخ‌داده در خلیج‌فارس نمی‌تواند دورنمایی از صلح میان دو طرف را ارائه کند.

حالا شرکت‌های نفتی باید به جای بولتون نگرانی کسی باشند که قرار است جایگزین او شود. در حال حاضر ترامپ سومین مشاور امنیت ملی خود را از دست داده است. بولتون، طولانی‌ترین مشاور امنیت ملی ترامپ بود هرچند که او نیز بیشتر از ۱۸ ماه در منصب خود دوام نیاورد. حالا کسی که اخراج شده است را باید به دست فراموشی سپرد و به فکر نفر جدید بود.

کاهش قیمت نفت در پایان سال ۲۰۱۸ را به خاطر آوردید. این موضوع در سیاسیت ترامپ در قبال ایران ریشه داشت. ابتدا قیمت نفت و همچنین تولید نفت به‌ویژه از سوی عربستان به دلیل ایجاد مانع در راه صادرات نفت ایران که در اثر تحریم‌های آمریکا ایجاد شده بود، افزایش پیدا کرد. سپس نگرانی ناشی از افزایش بیشتر قیمت نفت باعث شد تا آمریکا معافیت‌هایی برای برخی از خریداران نفت ایران صادر کند. سپس قیمت نفت به طرز نامعمولی کاهش پیدا کرد.

حالا یک سال پس از آن ماجراها چه چیزی درباره بازار نفت می‌توان گفت؟ در خصوص تأثیر اخراج بولتون بر قیمت نفت چیزی نمی‌توان گفت. چرا که بازار می‌داند آن چیزی که باید به آن مطمئن باشد این است که هیچ‌چیزی قابل‌اطمینان نیست. آمریکا اکنون تبدیل به یک عامل بی‌ثباتی شده است و نه ایجاد ثبات.

ورای انشقاق موجود در سیاست خارجی آمریکا، باید تأثیرات جنگ تجاری با چین را بر قیمت نفت در نظر گرفت. آژانس بین‌المللی انرژی، پیش‌بینی‌اش از میزان نرخ تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را کاهش داده است. تقاضا برای نفت به پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۴ رسیده است. آیا چین و آمریکا به توافق دست پیدا خواهند کرد؟ الان همه‌چیز محتمل است. اگر دشمنی‌ها تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند، باید منتظر اقدامات غیرقابل‌پیش‌بینی بیشتری بود و این مهم‌ترین مساله برای نفت و شرکت‌های تولیدکننده نفت است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false