×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
معنای عدالت را فقط در اینجا می‌توان فهمید

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، این روزها ایران روزهای گرمی را سپری می‌کند. در پایتخت هم گرما امان مردم را بریده و در خوزستان به خاطر گرمای هوا دو سه هفته‌ای است که چهارشنبه را تعطیل می‌کنند. گاهی هم ساعات کاری زودتر تمام می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود که حاصلش تعطیلی نیروی کار است. اما به جز نیروهای خدماتی که البته غالبا در زیر سقفها و نه لزوما در گرما فعالیت می کنند، نیروهای عملیاتی صنعت نفت و شرکتهای تابعه، در گرما و شرجی به فعالیت ادامه می دهند. کارشان تعطیلی ندارد و زیر گرمای سوزان و در شرجی کلافه کننده، باید کار کنند و کار کنند. فقط باید یک روز به مناطق عملیاتی بروید یا یک روز را در سکوهای نفت و گاز به شب برسانید تا سختی کار آنها را ببینید و آن وقت است که تازه متوجه می شوید عدالت یعنی چه.

روزهایی که صحبت از نظام هماهنگ پرداخت کارکنان بود و برخی آقایان، عدالت را به معنای برابری در نظر می گرفتند، من به کارکنان صنعت نفت در مناطق عملیاتی فکر می کردم. به این فکر می کردم که آقایان تصمیم گیرنده در مورد نظام هماهنگ پرداخت در خارج از نفت، اصلا معنای عدالت را می دانند؟ هر چقدر هم از برابری صحبت کنیم، با هیچ متر و معیاری نمی توانیم سختی کار نیروهای عملیاتی صنعت نفت و برخی دیگر از مشاغل مشابه را که بسیار هم محدود هستند با مشاغل دیگر مقایسه کنیم. آنهایی که به مناطق عملیاتی یا روی سکوهای نفتی نرفته اند چه می دانند معنی سختی کار چیست؟ چگونه درک می کنند که عدالت – و نه برابری – در پرداخت دستمزدها چه معنایی دارند؟ گرمای کلافه کننده و شرجی هوا را اضافه کنند به دوری از دیار یا خانواده؛ آن وقت چند درصد می توانند چنین شغلی را تحمل کنند؟

این چند جمله را نوشتم تا هم به سهم خودم که پای کامپیوترم نشسته ام و تایپ می کنم و از نفت می‌نویسم یادم باشد که وقتی از نفت می‌نویسم هزاران نفر در سخت ترین شرایط در حال کار و فعالیت در مناطق عملیاتی هستند تا چرخهای صنعت نفت به گردش در بیاید و ادای دینی به سهم خودم به این محورهای اصلی حرکت صنعت نفت کنم؛ و هم به دیگرانی که شاید معنای کار بدون تعطیلی در مناطق گرم و شرجی عملیاتی را درک نکرده اند و عدالت را به اشتباه به معنای برابری می دانند تلنگری بزنم که آقایان! قبل از اینکه هر تصمیمی برای کارکنان نفت و غیرنفت بگیرید، یک بازدید کوتاه هم از شرایط کاری مناطق عملیاتی داشته باشید.

در این روزهای داغ و جهنمی تیرماه، به کارکنان مناطق عملیاتی نفت و همه کارکنانی که شرایط خاص کاری را نه در پشت میزها، بلکه در قلب صنایع تجربه می کنند دست مریزاد می گویم و صبر و طاقتشان را ارج می نهم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false