×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ملکه نفت کالیفرنیا

اما مک‌کاتن در سال ۱۸۵۸ در کنتاکی به دنیا آمد. پدر او یک بانکدار و یک مقام محلی بود. او در سال ۱۸۷۹ از هنرستان هنرهای زیبای نیواینگلند فارغ‌التحصیل شد و پس از آن با آلفا سی سامرز ازدواج کرد، آن‌ها در لس‌آنجلس مستقر شدند و او شروع به تدریس پیانو کرد. اولین چاه نفتی او در لس‌آنجلس نزدیک استادیوم دادجر حفاری شد. خانم سامزر تا سال ۱۹۰۱ مالک چهارده حلقه چاه بود و کنترل بازار نفت را در دست داشت.

 

آغاز یک امپراطوری

در سال ۱۸۹۲ و بلافاصله پس از استقرار در شهر توجه سامرز به کسب درآمد نفتی در این شهر جلب و مانند بسیاری دیگر او نیز به زودی در هیجان صنعت جدید نفت کالیفرنیا گرفتار شد. در نتیجه سال بعد اما ۷۰۰ دلار از پولی که از راه تدریس پیانو به دست آورده بود بر روی مالکیت نیمی از یک چاه نفت در نزدیکی خانه‌اش سرمایه‌گذاری کرد.

در ابتدا نتایج کار ناقص و پیچیده‌ بود و به خوبی جلو نمی‌رفت، پوشش چاه فرو ریخت و ابزارها گم شد، اما او دوام آورد، سامرز همسرش را راضی کرد تا ۱۸۰۰ دلار برای ادامه حفاری به او قرض بدهد. یک شاهد در اینباره گفته بود: «او شب به شب در نور آتش مشعل در اطارف چاه می‌پلکید، چنان که انگار چاه کودکی بیمار در گهواره باشد».

در حالی که پول سامرز رو به پایان بود هفته‌ها کش می‌آمدند اما در نهایت اوضاع خوب شد و این اما را تشویق کرد تا چاه دیگری حفر کند و پس از آن چاه‌های بعدی.

او بعدها در این‌باره گفته بود: «وقتی خودم زیر بار ۱۰۰۰۰ دلار قرض یافتم فکر کردم اگر بتوانم این پول را بپردازم و بیش‌تر از آن هم در بانک پس‌انداز داشته باشم با خوشحالی کنار خواهم کشید». اما او کنار نکشید، او دائما در جنگل‌ حفاری‌های نفتی که قلب لوس‌آنجلس را به دره کوچک لغزان و لرزان تبدیل کرده بود حضور داشت. جمعیت بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۰ دو برابر شد و کسب و کار او رشد کرد.

اما سامرز و عمارتش در بلوار ویلیشایر

اما سامرز و عمارتش در بلوار ویلیشایر

اما سامرز شروع به آموزش خود درباره بخش‌های مختلف کسب و کار نفت کرد و در نتیجه به زودی توانست سرمایه‌اش را در این حوزه گسترش دهد، چاه‌های بیشتری بخرد و نقش فعال‌تری در مدیریت و رشد کسب و کارش داشته باشد تا جایی که مجله سان‌ست در سال ۱۹۱۲ درباره او نوشت: «او متخصص آزمایش نفت است، تمام مردان را خودش استخدام می‌کند و در بسیاری از بخش‌های کسب و کار دخیل است».

 

ملکه وارد می‌شود

سامرز در اوایل دهه ۱۹۰۰ یک امپراطوری نفتی ساخته بود و شاید بتوان گفت مهم‌ترین سرمایه‌گذار آن منطقه بود. او تبدیل به بانویی شناخته شده برای دنیای سخت و آشفته نفت لس‌آنجلس شد. از او در اینباره چنین نقل شده: «گویا این (فعالیت در تجارت نفت) همیشه با من بوده است، من یک شانس در کسب و کار نفت دیدم و در آن فرو رفته و به همراه آن رفتم تا جایی که دیگر نتوانستم متوقف شوم».

چاه‌های او ماهانه ۵۰۰۰۰ بشکه نفت تولید می‌کرد، در ابتدا سامرز نفت خود را از طریق کارگزاران محلی به فروش می‌رساند اما در نهایت بر این چالش فائق آمد و با خریدن ۴۰ اسب، ۱۰ واگن و یک فروشگاه آهنگری مدیریت فروش محصولاتش را نیز خود بر عهده گرفت.

ملکه نفت کالیفرنیا

ملکه نفت کالیفرنیا

همانطور که با رشد و رونق اکتشاف و تولید کامیابی به سوی کالیفرنیا سرازیر می‌شد، سامرز نیز نفت خود را به هتل‌های مرکز شهر، کارخانه‌ها، راه‌آهن و کمپانی برق و قدرت پسفیک عرضه می‌کرد.  او در مسیر تبدیل شدن به ملکه نفت کالیفرنیا دشمانی برای خود ساخته بود تا جایی که مجله سان‌ست موضوع جولای ۱۹۱۱ خود را اینطور اعلام کرد: «مردانی در لس‌آنجلس هستند که از اما ای.سامرز خوششان نمی‌آید».

سامرز شروع به تبدیل دارایی‌های خود به املاک و مستغلات کرد چرا که نیاز جنگ جهانی اول به نفت باعث افزایش سود او شده بود. او برخی از اولین سالن‌های تاتر و فیلم‌برداری، تعدادی آپارتمان، تعدادی از مراتع روستای سان‌فرناندو و یک عمارت بزرگ در بلوار ولشایر را خرید. همان‌طور که صنعت نفت لس‌آنجلس رونق می‌یافت سامرز به هتل با شکوهش که به نام کویین نقل مکان کرد. سال‌ها بعد او گفت: «اوه، گاهی چقدر می‌ترسیدم. من کار بزرگی را شروع می‌کردم و بعد می‌ترسیدم که کجا فرود خواهم آمد، اما معمولا جای خوبی فرود می‌آمدم».

 

پایان امپراطوری ملکه

 

با کاهش رونق نفت شانس سامرز نیز کاهش یافت و در طول سال ۱۹۱۵ دوران اوج کسب و کار نفتی او تمام شد و او تا حد زیادی از زندگی حرفه‌ای برجسته خود فاصله گرفت.

اما سامرز سال‌های آخر زندگی خود را در هتل‌های بالتیمور و اسکندریه گذراند و در سال ۱۹۴۱ در سن ۸۳ سالگی درگذشت. نبوغ او برای انجام امور او را تبدیل به مسئول کنترل تولید نفت شهر لس‌آنجلس کرد و برای معلم پیانوی سابق لقب ملکه نفت کالیفرنیا را برای او به همراه آورد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false