×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مهار گازهای فلر در تولید برق

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از ایلنا، حمید چیت چیان، مشاور عالی پژوهشگاه نیرو به برنامه‌ریزی‌های وزارت نفت در زمینه جمع‌آوری گاز‌های فلر و استفاده اقتصادی از آن‌ها نیز اشاره کرد و گفت:پیش از این برنامه‌ریزی‌ها در زمینه گاز‌های فلر، در مجموع ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز فلر را در بر می‌گرفته و با توجه به آمار‌های بدست آمده حدود ۵ میلیارد متر مکعب دیگر از این گاز وجود دارد که تصمیم داریم برای این بخش، مصرف اقتصادی، فنی و منطقی پیدا کنیم.

چیت‌چیان با اشاره به سابقه همکاری‌ها دو پژوهشگاه ، افزود: یکی از موضوعاتی که مورد بررسی طرفین قرار گرفته، استفاده از گاز‌های فلر در تولید برق است که در این زمینه تحقیقات فنی، اقتصادی و زیست محیطی انجام و خوشبختانه نتایج ارزشمندی حاصل شده است.

وی ادامه داد: از یک‌سو محصول این فعالیت، برق خواهد بود که از مباحث محوری وزارت نیرو است و از سوی دیگر، استفاده از گاز‌های فلر از چالش‌های حوزه نفت است، بنابراین درصدد جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد تسهیلات در دو وزارت‌خانه در این جهت می‌باشیم.

وی تعامل پژوهشگاه ها و مراکز دانشگاهی را برخوردار از اهمیت بسیار بالا دانست کرد و گفت: فعالیت پژوهشی را باید یک زنجیره دانست که یک سمت آن دانشگاه‌ها و سمت دیگر آن به بخش خصوصی متصل می‌شود و میان این دو بخش حلقه‌هایی وجود دارد که تکمیل کننده مراحل قبلی می‌باشند که مراکز تحقیقات دولتی را می‌توان جزو این بخش به حساب آورد.

چیت چیان در همین راستا تصریح کرد: در دنیا کشورهایی که تمام اقتصاد آن‌ها مبتنی بر بخش خصوصی است خود را بی‌نیاز از ایجاد و تاسیس پژوهشگاه‌های دولتی نمی‌دانند، ما نیز همانند دیگر کشور‌ها، به این شرکت‌ها نیاز‌ داریم، که در این میان پژوهشگاه صنعت نفت می‌تواند نقش و رسالت مهمی را در تکوین و توسعه اقتصاد ملی و فناوری ملی بر عهده داشته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false