×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مهر تایید اوپک پلاس بر تداوم سیاست توقف افزایش تولید

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، تصمیم اوپک پلاس در نشست هفته گذشته خود مبنی بر ادامه سیاست توقف افزایش تولید نشان می دهد که این بلوک بین المللی نفتی از رویکرد خود مبنی بر جلوگیری از عرضه بیشتر نفت در بازار که با بالا رفتن تقاضا برای نفت به دلیل کنترل ویروس کرونا در جهان همزمان شده است خشنود است.
نشست کمیته وزارتی اعضای اوپک پلاس روز چهارشنبه هفته گذشته به طور مجازی برگزار شد و اعضای شرکت کننده نسبت به احیای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ اظهار امیدواری کردند.
در سال گذشته و به دنبال شیوع ویروس کرونا در جهان قیمت نفت به نحو بی‌ سابقه ‌ای افت پیدا کرد. بعد از آن دولت های عضو اوپک پلاس به منظور جلوگیری از ضرر بیشتر تصمیم گرفتند تا به اندازه قابل توجهی میزان تولید نفت را کنترل کنند. همزمان با آغاز سال جاری میلادی و کشف ویروس کرونا تقاضا برای نفت احیا پیدا کرد و قیمت حتی تا کانال ۶۰ دلاری نیز بالا آمد.
با توجه به درخواست برخی از دولت های عضو اوپک پلاس مبنی بر پایان سیاست توقف افزایش تولید چنین پیش بینی می شد که اوپک پلاس در نشست جدید خود تصمیم به تغییر سیاست گذشته خود بگیرد اما از قرار معلوم دولت ‌های عضو این گروه نفتی در حال حاضر علاقه ای به تغییر این سیاست از خود نشان نمی ‌دهند.
با وجود آن که عربستان سعودی به عنوان اصلی ‌ترین حامی سیاست توقف افزایش تولید تصمیم گرفته است که به دنبال احیای وضعیت بازار نفت سیاست کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه نفت از تولیدات روزانه خود را پایان دهد اما اعضای شرکت کننده در کمیته وزارتی اوپک ‌پلاس تصمیم گرفتند که سیاست توقف افزایش تولید را بدون هیچگونه تغییری ادامه دهند.
بعد از برگزاری این نشست اعضا در بیانیه ای اعلام کردند در حالی که چشم انداز اقتصادی و تقاضا برای نفت در جهان همچنان با تزلزل مواجه است به کارگیری تدریجی واکسن کرونا در جهان مولفه امیدوار کننده ای در سال جاری به شمار می آید که می تواند به تقویت اقتصاد جهانی و ثبات تقاضا برای نفت کمک کند.
این بخش از بیانیه نشان می‌ دهد که اعضای اوپک پلاس هنوز چندان درباره ماه های آینده به قطعیت نرسیده اند و به همین خاطر گمانه‌ زنی می‌ شود که از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و به دنبال تثبیت تقاضا برای نفت دولت ‌های عضو اوپک پلاس به سمت تغییر سیاست توقف افزایش تولید گام بردارند.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false