×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
میلیون‌ها بشکه نفت ایران در حال تخلیه در بنادر نفتی چین

به گزارش گروه انرژی نفت خیر از بلومبرگ، نفتکش‌ها میلیون‌ها بشکه نفت ایران را در بنادر چین تخلیه کرده‌اند و این کشور اکنون ذخیره قابل‌توجهی از نفت ایران را در اختیار دارد.
دو ماه و نیم پس از اعلام ممنوعیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره خرید نفت ایران، نفت این کشور همچنان به سمت چین گسیل می‌شود؛ عملیاتی که در چین ذخیره‌سازی نام گرفته است. این محموله‌های نفتی در مصارف داخلی استفاده نمی‌شود و در اطلاعات مربوط به واردات به چین نیز ثبت نشده و در نتیجه ضرورتاً نمی‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا به شمار آید.
اگر پالایشگاه‌های چینی تصمیم بگیرند که از این نفت استفاده کنند، این میزان از ذخایر نفتی می‌تواند به کاهش قیمت جهانی این کالا منجر شود.
راشل یه، تحلیلگر در موسسه اف جی ای در سنگاپور می‌گوید: «ماه‌هاست که محموله‌های نفت ایران به بنادری در چین می‌رسد و این اقدام با وجود افزایش ملاحظات امنیتی همچنان ادامه دارد.» او می‌افزاید: «مشخص است که چرا تولیدکننده علاقه دارد به این اقدام تداوم بخشد؛ این کار باعث می‌شود تا نفت فروشنده در نزدیکترین نقطه به مهمترین خریدارش انبار شود و این برای فروشنده بسیار سودمند است به ویژه زمانی که تحریم‌ها برداشته شوند.»
حداقل ۱۰ تانکر غول‌پیکر نفتی به همراه دو نفتکش کوچکتر که تحت مالکیت شرکت دولتی نفت ایران هستند در حال حاضر یا به سوی چین در عزیمت هستند یا به تازگی در بنادر این کشور پهلو گرفته‌اند. این نفتکش‌ها ‌مجموعاً ۱۲ میلیون نفت ایران را به چین رسانده‌اند.
این محموله‌های نفتی علی‌رغم این که به چین رسیده‌اند هنوز در مالکیت ایران هستند و در نتیجه نمی‌توان آن را مصداق نقض تحریم‌های آمریکا دانست. اگر چه در عالم تئوری، این نفت‌ها در حال نقل و انتقال هستند اما هیچ یک به دست مصرف‌کنندگان داخلی در چین نرسیده است و این موضوع نشان می‌دهد که چرا چین را راحتی خیال، در حال نقل و انتقال نفت ایران به بنادرش است.
با وجود این، برخی از این محموله‌های نفتی متعلق به برخی از شرکت‌های چینی است که آن را در عوض طرح توسعه اکتشاف میادین نفتی در ایرانی دریافت می‌کنند. روشن نیست که آیا این قسم از نقل و انتقال نفتی، نقض تحریم‌ها به شمار می‌آید یا خیر.
به هر حال، ذخیره نفت ایران در چین مورد توجه کاخ سفید است. آمریکا روز دوم ماه می، مجوزهای مربوط به واردات نفت از سوی برخی کشورها را پایان بخشید. در حال حاضر هیچ کشوری معاف از ممنوعیت خرید نفت ایران نیست.
مایکل میدین، مدیر برنامه انرژی چین در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد می‌گوید اکنون آمریکا نیاز دارد مشخص کند که دقیقه چه عملی نقض تحریم‌هایش به شمار می‌آید چرا که مشخص نیست آیا فقط معاملات مالی و نفتی با ایران نقض تحریم‌ها به شمار می‌آید یا این که تخلیه بار کشتی‌های نفتی ایران نیز چنین خصوصیتی دارد.
چین در حد فاصل ژانویه تا می تقریباً ۱۲ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است این در حالی است که آمار گمرک این رقم را ۱۰ میلیون بشکه نشان می‌دهد.
یکی از کشی‌های ایرانی در ابتدای ماه جولای نفتش را در بندر تیانجین چین تخلیه کرده است و در حالی مبادرت به این کار کرده که مقصد خود را بندر خارک در جنوب ایران اعلام کرده بود.
ارسال نفت ایران به چین و استفاده از بنادر این کشور، سودمندی دیگری نیز برای تهران دارد. ایران با این اقدام می‌تواند از ذخیره‌سازی بیش از اندازه نفتش روی دریا خودداری کند. ایران در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و به دلیل تحریم‌هایی که علیه آن وجود داشت، چاره‌ای نداشت جز آن که بخشی از نفت خود را در این مناطق ذخیره کند حالا بنادر چینی فرصتی در اختیار ایران قرار داده‌اند که از این مشکل نیز رها شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false