×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نخستین زنی که فرمانده زیردریایی شد

از سال ۱۹۴۰ با شروع جنگ سرد، نروژ به عنوان مرز «ناتو» و روسیه موقعیت استراتژیکی داشت. در تمام سناریوهای جنگ جهانی سوم در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ تصور می‌شد، شوروی یک حمله دوطرفه را تدارک خواهد دید. یکی از مهم‌ترین حملات به آلمان غربی است و از قطب روسیه به شمال نروژ حمله خواهد کرد.  هرگونه حمله شوروی به نروژ با عملیات‌های خاکی-آبی در امتداد خط ساحلی صورت خواهد گرفت.  نروژ برای مقابله با این خطر که بیشتر متوجه ناوگان‌های تجاری بود، یک نیروی ساحلی قوی برای دفاع ایجاد و آن را با قایق‌هایی مسلح به موشک و زیردریایی مجهز کرد.

 

نخستین زنی که فرمانده زیردریایی شد

فرمانده کرین در حال انجام وظایف کاپیتانی در عرشه زیردریایی

 

در همین دوران ناخدا «Solveige Krey» از نیروی دریایی سلطنتی نروژ در سپتامبر ۱۹۹۵ (شهریور-مهر ۱۳۷۴) به عنوان اولین زن در جهان، فرماندهی یک زیردریایی ۴۸۵ تنی(KNM Kobben) تعیین و ۲۴ مرد به او واگذار شد و همین امر جهانیان را شگفت‌زده کرد. بعدها به او حکم فرماندهی یک زیردریایی بزرگتر(KNM Uredd) حدود ۱۱۵۰ تن داده شد.

 

نخستین زنی که فرمانده زیردریایی شد

بازنشستگی زیر دریایی کلاس KNM کوبن که فرمانده کرین کار خود را با آن آغاز کرد

 

او در سال ۱۹۶۳ در یکی از شهرهای شمال نروژ متولد شده است. «کری» شغل شگفت‌انگیز خود را ادامه داد و در سال ۲۰۱۲ دوباره به عنوان اولین زن تاریخ پیشگام فرماندهی یک ناوگان زیردریایی شد. هم‌اکنون نیز او به عنوان رییس بخش برنامه‌ریزی در ستاد عملیاتی ارتش نروژ خدمت می‌کند.

کشورهای اسکاندیناوی همواره پیشگام و طرفدار فعالیت‌های برابری‌خواهانه جنسیتی در شغل‌های دریایی بوده‌اند. نیروی دریایی سلطنتی نروژ اولین کشور در جهان بود که به زنان اجازه کار بر روی زیردریایی را از سال  ۱۹۸۵، سال اوج جنگ سرد، داد و ده  سال بعد «کری» توانست فرماندهی «KNM Kobben » را برعهده گیرد. کشورهای اسکاندیناوی همسایه نروژ، دانمارک و سوئد به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ به زنان اجازه فرماندهی زیردریایی را دادند. با وجود اینکه زیردریایی‌های کوچک و متعارف نروژی که صرفا برای عملیات‌های کوتاه در نظر گرفته می‌شوند با نمونه‌های بزرگ آمریکایی که مجهز به بمب‌های هسته‌ای هستند تفاوت‌های زیادی دارند اما عملکرد و انطباق زنانی مانند «کری» از نیروی دریایی نروژ به رد اعتراضات و مخالفان کار کردن زنان در زیردریایی در آمریکا کمک شایانی کرد.

 

نخستین زنی که فرمانده زیردریایی شد

کاپتان کرین امروز در بخش اداری ارتش سلطنتی نروژ خدمت می‌کند

 

دیدگاه‌های ژئوپولیک کنونی در برابر روسیه و غرب، همچنان «ناتو» را به عنوان یک سازمان و رهیافت‌های دفاع دریایی‌شان را کاربردی می‌دانند و آن را توصیه می‌کنند. درهرحال در زیر آب یا روی آب، نقش‌های زیادی برای زنان وجود دارد که زنان ثابت کنند در آنها می‌توانند برجسته باشند. بر اساس این گزارش زنان برای انجام  هر شغلی در هر موقعیتی، در تمام کشتی‌ها در هر سایز، جنگی یا تجاری، هیچ محدودیتی ندارند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false