×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نخستین نیروگاه اتمی فعال در جهان عرب در امارات روشن می شود

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از سی ان بی سی، مجوز فعالیت واحد نخست نیروگاه اتمی براکه در امارات صادر شد تا این نیروگاه، نخستین نیروگاه اتمی فعال در جهان عرب به شمار آید. پیشتر در سوریه و عراق نیز نیروگاه های اتمی وجود داشته است اما در حال حاضر هیچ کدام از آن ها فعالیتی ندارند.

مرکز اتمی براکه در امارات که نزدیک به یک دهه کار راه اندازی آن به طول انجامیده از سوی مقامات اماراتی دارای ابعاد مهم اقتصادی و استراتژیک عنوان شده است. طرف های خارجی از جمله شرکتی از کره جنوبی و آژانس یبن المللی انرژی اتمی نیز در این طرح مشارکت داشته اند.

حامد کعبی، نماینده امارات در آژانس بین المللس انرژی اتمی در نشستی خبری در ابوظبی اعلام کرد که امروز تلاش های کشورش بعد از ۱۲ سال برای اجرایی کردن برنامه انرژی اتمی به ثمر نشسته است.

او در این نشست گفته که این مرکز هسته ای مطابق با قوانین و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی راه اندازی شده است.

دولت های عضو معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) از جمله امارات موظفند قبل از طراحی و تزریق مواد اتمی به تاسیسات خود، آژانس بین المللی انرژِی اتمی را مطلع کنند. این آژانس، به عنوان ناظر جهانی بر فعالیت های اتمی کشورها به شمار می آید تا این اطمینان حاصل شود که این فعالیت ها به سوی اهداف نظامی منحرف نشود.

در حالی که مجوز فعالیت این مرکز اتمی در امارات صادر شده اما هنوز تاریخ دقیق آغاز به کار آن به طور علنی اعلام نشده است اما تصور می شود طی هفته های جاری این اقدام انجام شود.

با آغاز به کار این مرکز اتمی امارات یکی از ۳۰ کشوری خواهد شد که دارای تاسیسات اتمی در کشورش است.

دولت امارات اعلام کرده که مجوز فعالیت این مرکز را پس از ۱۸۵ بازرسی و مطالعه ۱۴ هزار صفحه شرح فعالیت های این مرکز صادر کرده است. همچنین گفته شده که از این مرکز ۲ هزار صفحه اطلاعات دیگر در خصوص راکتورها، طراحی ها و برنامه ایمنی درخواست شده است. این مجوز برای ۶۰ سال معتبر خواهد بود.

مرکز اتمی براکه که در ابوظبی و در ساحل خلیج فارس قرار دارد، قصد دارد تا ۱۴۰۰ مگاوات برق تولید کند. قرار است این مرکز مجموعا ۴ واحد داشته و کلا ۵۶۰۰ مگاوات برق تولید کند.

این میزان تولید از برق به اندازه ۲۵ درصد از کل میزان مصرفی برق در سراسر امارات به شمار می آید. به این ترتیب، امارات می تواند هر ساله از طریق این مرکز اتمی مانع از تولید ۲۱ میلیون تن کربن شود.

راه اندازی این مرکز اتمی به ۲۴٫۴ میلیارد دلار هزینه نیاز داشت که از طریق سرمایه گذاری مشترک شرکت انرژی اتمی امارات و شرکت کره ای الکتریک پاور تامین شده است.

هنوز تاریخ دقیقی برای افتتاح و راه اندازی ۳ واحد دیگر اعلام نشده اما کعبی، نماینده امارات در آژانس گفته است که این واحدها در مراحل پیشرفته ای از ساخته شدن قرار دارند. او خبر داده که واحد دوم بیشتر از واحدهای دیگر پیشرفت داشته و زودتر از واحدهای باقیمانده به چرخه عملیات اضافه خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false