×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در روزنامه‌های امروز/ آرامش بازار در اثرمعافیت هشت مشتری اصلی نفت ایران

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، ایرادات شورای نگهبان به CFT نیز از دیگر موضوعاتی بود که بیشتر روزنامه‌ها آن را مورد توجه قرار داده بودند.

در این میان اکثر روزنامه ‌ها به بازنشر اخبار حوزه نفت و انرژی اکتفا کرده‌اند. ابرار اقتصادی دو تیتر را در صفحه اول خود به نفت اختصاص داده است: یکی مطلبی به نقل از رویترز با عنوان «کاهش قیمت نفت در پی معافیت مشتریان نفت ایران از تحریم‌ها» و دیگری بازنشر خبری به نقل از ایسنا با تیتر«افزایش ۲۵ درصدی صادرات هند به ایران با توافق جدید نفتی»، در این خبر آمده است: کارشناسان هندی می‌گویند هند از نظر تضمین واردات از سوی تهران، صرفه جویی ارز خارجی، لجستیک و موارد دیگر مربوط به تجارت دوجانبه که هند و ایران روی آن موافقت کرده‌اند سود می‌برد. روزنامه مستقل هم در مطلبی با تیتر «۲۰ کشور واردات نفت ایران را به صفر رسانده‌اند»به بازنشر اظهارات روز قبل پمپئو پرداخته است.

«افزایش مهلت تسویه خریداران نفت در بورس» هم عنوان گزارشی است که روزنامه جهان صنعت به نقل از فارس در صفحه یک خود بازنشر کرده. در این گزارش آمده که شرکت ملی نفت ایران از طریق شرکت کارگزاری خبرگان سهام تعداد ۷۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سبک به قیمت پایه ۲۹/۷۶ دلار و با نرخ سنا مطابق با پرمیموم دلاری مکانیسم مصوب هیات مدیره بورس انرژی در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷ در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه خواهد کرد. بر اساس اطلاعیه اول عرضه نفت‌خام، قیمت پایه اعلام شده برای هر بشکه از نفت‌خام سبک ایران ۱۵/۷۹ دلار عنوان شده بود. در حالی اطلاعیه عرضه جدید نفت‌خام منتشر شده که کارگزار عرضه‌کننده این محموله، احتمال تغییرات بیشتر در این اطلاعیه را محتمل دانسته و گفته است: «مهلت تسویه ۵۰ روزه خریدار برای تسویه بخش ارزی به ۶۰ روز افزایش یافته است». این گزارش در ادامه به تشریح مواردی مانند نرخ تسعیر ارز، محل تحویل محموله‌ها به خریداران، جزییات تغییرات در عرضه نفت در بورس و عدم وجود حق اعتراض برای خریداران درباره زمان بارگیری پرداخته است.

دنیای اقتصاد نیز گرچه هیچ‌ یک از تیترهای اصلی خود را به نفت اختصاص نداده اما در صفحه نفت و پتروشیمی خود گزارشی تفصیلی با عنوان «تداوم فروش نفت به هشت مشتری اصلی» منتشر کرده. در این گزارش آمده که با وجود اجرایی شدن فاز دوم تحریم‌ها علیه ایران از روز گذشته واکنش بازار جهانی نفت به نخستین روز شروع تحریم‌ها هیجانی نبوده است.در ادامه این مطلب، دنیای اقتصاد به حضور دو کشور اروپایی یونان و ایتالیا در میان لیست معافیت‌ها اشاره کرده و نوشته: کشورهای ایتالیا و یونان در حالی در این لیست مشاهده می‌شوند که وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با اطمینان اعلام کرد هیچ‌کدام از کشورهای معاف شده، در اتحادیه اروپا نیستند. نام این دو کشور اروپایی در حالی در لیست کشورهای معاف شده قرار دارد که در دور قبلی تحریم‌ها، تمام کشورهای اروپایی خرید نفت از ایران را به صفر رساندند. ایتالیا و یونان که به‌عنوان مشتریان پایدار ایران در بازار اروپا شناخته می‌شوند در شرایط عادی به ترتیب روزانه حدود ۲۰۰ و ۱۲۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کردند. عراق و امارات از جمله کشورهایی بودند که اگرچه گمان می‌رفت شامل معافیت شوند، اما نام آنها در لیست وجود نداشت.

سوژه بنزین را رها نکرده و در گزارشی با تیتر «نیمی از یارانه بنزین در با خودروی پولدارها»، شیوه کنونی پرداخت یارانه بنزین را مصداق بی عدالتی خوانده است. در این گزارش آمده که توزیع حجم بالای یارانه ســوخت وبنزین با هدف توزیع عدالت و بهــره مندی همگانی از ســوخت ارزان انجام می‌شود اما بررسی‌ها نشان دهنده انحراف در دستیابی به اهداف مورد نظر است.بر اساس شــیوه فعلی توزیع یارانه بنزین، خانواده‌هــای مرفهــی که چنــد خودرو دارند از ۳۸ سنت (بر مبنای نرخ دلار۱۴ هزار تومانی در زمان تنظیــم گزارش) که به صورت یارانه پنهان بــرای هر لیتر بنزین توســط دولت پرداخت می‌شــود، بهره می‌گیرند و افراد فقیر و نیازمند که خودرو ندارند، هیچ ســود و عایدی از ایــن یارانه نخواند داشــت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false