×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در روزنامه‌های امروز/ آیا خروج قطر اوپک را به هم می‌ریزد؟

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، روزنامه تجارت در مطلبی با تیتر «ادامه فروش نفت ايران با قدرت» ۴ دلیل برای ناتوانی آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران ذکر می‌کند: «کنترل قيمت نفت در بازار و جلوگيري از افزايش آن يکي از مهمترين آن‌ها محسوب مي‌شود. اين معافيت‌ها حداقل ادامه عرضه مقداري از نفت ايران به بازار‌هاي جهاني را تضمين کرده و احتمالا نگراني‌ها در مورد اختلال در عرضه و فشار بيشتر به قيمت‌هاي بين المللي نفت را پيش از انتخابات حساس ميان دوره‌اي آمريکا کاهش خواهد داد. دليل ديگر اين اقدام به چالش‌هاي جايگزيني نفت کشورمان ارتباط دارد، به دليل آنکه نفت هر کشوري ترکيبات منحصر به فرد خود را داشته و براي توليد محصولات پتروشيمي‌در هر کشور نمي‌توان يک باره نفت ديگري را با مشخصات نزديک به نفت ايران جايگزين کرد. موضوع ديگر رقابتي بودن شرايط خريد نفت از ايران است. تهاتر نفت با کالا، نزديک بودن مسير حمل بار و ارائه تسهيلات در نحوه پرداخت‌ها از جمله عواملي هستند که خريد نفت از ايران را به صرفه‌تر مي‌کنند و در نتيجه قيمت و گريد‌هاي نفت ايراني در بازار را همچنان در اندازه‌هاي رقابتي حفظ مي‌کنند که همين موضوع سبب شده تا نفت ايران در برابر فشار تحريم‌ها مقاوم ظاهر شود. دليل آخر، اما خسارت‌هايي است که در صورت حذف قرارداد نفتي با ايران متوجه مشتريان اين محصول مي‌شود که در نتيجه آمريکا ناچار شده است همزمان با اعلام بخش دوم تحريم‌هاي نفتي ايران در برابر مطالبات ومنافع آن‌ها عقب نشيني کرده و واقعيت بازار انرژي را بپذيرد».

«وین زیر سایه دوحه» تیتر گزارش روزنامه تعادل است. در بخشی از این گزارش که به بررسی پیامدهای خروج قطر از اوپک پرداخته، چنین می‌خوانیم: «مایکل کوهن رییس بخش تحقیقات انرژی بانک بارکلیز در گفت‌وگویی با سی ان بی‌سی تلاش کرده است حدس بزند اگر قرار باشد کشوری دیگر نیز از اوپک خارج شود آن کشور «عراق» خواهد بود. سارا وخشوری رییس شرکت اس وی بی‌انرژی نیز از دسته کارشناسانی است که اعتقاد دارد خروج قطر از اوپک نشانگر تضعیف روابط میان اعضای این سازمان است. وخشوری در گفت‌وگو با «تعادل» اعتقاد دارد که همزمان با قدرت گرفتن رابطه میان اوپک (در واقع عربستان) با کشورهای غیر اوپکی (روسیه) این احساس که اوپک دیگر تضمین‌گر منافع اعضا نیست در میان کشورهای عضو شدت گرفته است. چیزی که خروج از قطر را نیز می‌توان از آن دریچه تحلیل کرد». این گزارش تفصیلی تحلیل‌ها درباره تصمیم دوحه را به دو دسته تقسیم می‌کند: «بخش نخست همچنان به دنبال ریشه‌یابی چرایی این تصمیم هستند و بخش دوم به تبعات و حواشی آن برای اوپک و برای بازار نفت می‌پردازند»، و بعد در ادامه به بررسی احتمال خروج عراق از اوپک و اثر خروج قطر از بازار می‌پردازد.

کیهان نیز در گزارشی با تیتر «تلاش آمریکا و عربستان برای عدم توافق اوپک بر سر کاهش تولید نفت» علاوه بر بررسی نقش عربستان و البته روسیه در کاهش قیمت نفت به تاثیر تلاش‌های این دو کشور برای افزایش عرضه بر برخی اعضای اوپک مانند قطر پرداخته و نوشته است: «التهاب در اوپک ۵۸ ساله در آستانه نشست ۱۷۵ این سازمان، در کنار تک‌روی عربستان و همچنین بی‌تفاوت بودن برخی دیگر از اعضا نسبت به اجرا نشدن وظایف بنیادین اوپک برای ایجاد تعادل در بازار نفت و حمایت از اعضای خود، این سؤال را مطرح می‌کند که آیا اوپک به پایان خط رسیده است؟ یا در نشست ۱۷۵ اعضا بر ادامه تأثیرگذاری اوپک با اصلاح اختلالات ایجادشده علیرغم تک‌روی عربستان برخواهند آمد؟»

قانون اما از به صفر رسیدن واردات نفت توسط ترکیه از ایران نوشته است و تیتر زده است: «انتظار کاهش در خریدهای نوامبر»۰ در بخشی از این گزارش آمده «دیلی صباح به نقل از یک منبع آگاه نوشت: خرید نفت ترکیه از ایران در نوامبر صفر شده است. ترکیه برای ادامه خرید نفت از ایران از آمریکا معافیت دریافت کرده است. نفتی که ترکیه از ایران دریافت می‌کند، یک یا دو هفته قبل رزرو می‌شود زیرا محموله‌های نفتی برای رسیدن از ایران به این کشور از طریق دریا، همین قدر زمان می‌برد. به گفته یک منبع تجاری، شرکت توپراس، بزرگ‌ترین واردکننده نفت ترکیه قرار است از نیمه اکتبر تا نیمه نوامبر در پالایشگاه ایزمیت، یکی از چهار پالایشگاه این شرکت، تعمیرات انجام دهد. این اقدام در مجموع تقاضا برای نفت از سوی این شرکت را در این مدت کاهش می‌دهد. ترکیه از قبل نمی‌دانست که آیا درخواستش برای دریافت معافیت قبول می‌شود یا نه، به همین دلیل انتظار کاهش در خریدهای نوامبر را داشت».

true
true
true
true

false