×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در روزنامه‌های امروز/ تابوشکنی نفتی در عربستان

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر،اگرچه چاه‌ها با یک برنامه‌ریزی میان مدت به زمان‌بندی برجام رسیدند اما تجربه آن روزها باعث شده که امروز استراتژی مدیریت مخازن نفتی متفاوت باشد. در یک جمله می توان گفت که برخلاف گذشته، هیچ چاهی در این دور از تحریم ها غیر فعال نیست.

روزنامه ایران در ادامه نوشت: در این باره مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب می‌گوید: «اگرچه صادرات نفت کم شده، اما صادرات انجام می‌شود و شیر چاه‌های نفت کشور برای روزی که تحریم‌ها برداشته شود باز است.»احمد محمدی به خبرنگار ما توضیح می‌دهد: «کاری که در این دور از تحریم‌ها انجام داده‌ایم، این است که به جای بستن تعدادی چاه و مخزن به‌ صورت ثابت، چرخشی چاه‌های نفت را مدیریت و وارد مدار تولید می‌کنیم. هرچه چاه‌ها زمان بیشتری بسته باشند برای احیای آنها باید زمان و هزینه بیشتری صرف شود، اما اکنون می‌توان گفت که تمام چاه‌های نفت ایران با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌های نفتی در مدار تولید قرار دارند.»اما نحوه مدیریت چاه‌های نفت و صیانت از آنها در شرایط کنونی چگونه است؟ در این باره محمدی می‌گوید: «اقداماتی که برای حفظ ظرفیت تولید نفت انجام می‌دهیم، فقط مربوط به چاه و مخزن نیست. اکنون در ۳ محور کار انجام می‌دهیم.»مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در خصوص نخستین اقدام توضیح می‌دهد: «تولید نفت از چاه‌ها به‌صورت چرخشی انجام می‌شود؛ بویژه از چاه‌هایی که بسته شدن آنها مشکل زا خواهد بود. این اقدام چاه را زنده نگه می‌دارد.»محمدی ادامه می‌دهد: «دوم، بر اساس تجربه‌های قبلی چاه‌هایی که مشکل حاد دارند، توقف تولید از آنها موجب خسارت خواهد شد یا بازگشت آنها زمان و هزینه بالایی دارد، در مدار تولید باقی مانده‌اند.»

دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان تابوشکنی نفتی در عربستان سعودی نوشت: قطعه آخر پازل کودتای نفتی ولیعهد جوان سعودی، روز یکشنبه گذشته با کنار گذاشتن خالد الفالح از سکانداری وزارت نفت عربستان تکمیل شد. کنار گذاشتن ناگهانی یک وزیر نفت در دولت سعودی اتفاقی است که پیش‌ از این و در سال ۱۹۸۶ در رابطه با زکی یمانی نیز رقم خورده. اما آنچه در این ماجرا موجب شگفتی فعالان صنعت نفت شد، انتصاب فردی از خاندان سلطنتی برای بر عهده گرفتن مهم‌ترین پست وزارتی در عربستان بود. «شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان»، یکی از پسران پادشاه عربستان و برادر ناتنی محمد بن‌سلمان ولیعهد جوان سعودی، فردی است که برای نخستین بار در تاریخ نفت عربستان در کنار عضویت در خاندان سلطنتی، هدایت کلیدی‌ترین وزارتخانه عربستان را نیز در دست گرفته است.

این انتصاب تابوشکنانه با دستور ملک سلمان انجام شد اما نمی‌توان ردپای ولیعهد جوان سعودی را در به ثمر رسیدن آن نادیده گرفت. نگاهی به تحولات ۱۰ روز پیش از برکناری دستوری الفالح، نشان می‌دهد حذف الفالح که به‌عنوان معمار توافق کاهش تولید اوپک شناخته می‌شود، گام‌ به گام پیش رفته است. نخستین گام روز جمعه ۳۰ آگوست برداشته شد. در این روز بخش صنعت و معدن که از سال ۲۰۱۶ به وزارت نفت عربستان افزوده شده بود تا الفالح تحت‌عنوان «وزیر انرژی» ریاست هر سه بخش را بر عهده داشته باشد، پس گرفته شد و مسوولیت آن به بندر الخرایف سپرده شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false