×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در روزنامه‌های امروز/ تضاد یارانه سوخت با توسعه

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، روزنامه تجارت به تلاش عراق برای خرید گاز از ایران پرداخته و در گزارشی با تیتر «گاز ایران برای عراق حیاتی است» نوشته: «عادل عبدالمهدي، نخست وزير عراق، اعلام کرد عراق هياتي را به آمريکا اعزام خواهد کرد تا از تحريم‌هاي واشنگتن عليه ايران معافيت گرفته و به واردات گاز ايران ادامه دهد. واشنگتن به عراق براي واردات گاز از ايران معافيت ۴۵ روزه داده است. اين معافيت در زمان آغاز تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران در پنجم نوامبر اعلام شد اما مقامات عراقي اعلام کردند به حدود دو سال زمان نياز دارند تا منبع جايگزيني پيدا کنند. نخست‌وزير عراق در يک کنفرانس مطبوعاتي اظهار کرد: طرف آمريکايي با عراق براي يافتن راه‌کاري که فشار را از روي عراق برمي‌دارد همکاري مي‌کند زيرا گاز ايران به مسئله بسيار حساسي مربوط مي‌شود که برق است. عبدالمهدي که پس از شش ماه ابهام سياسي در اکتبر روي کار آمد، روز سه شنبه با ريک پري، وزير انرژي آمريکا در بغداد ديدار کرد. پري پس از ديدار با وزيران نفت و برق عراق به خبرنگاران در بغداد گفت: تحريم‌ها واقعيت دارند و برقرار شده‌اند».

تیتر مطلب نفتی امروز ایران «قیمت سوخت و سراب توسعه» است. یادداشتی کوتاه که در بخشی از آن چنین می‌خوانیم: «طبق آمارها ۳ دهک ثروتمند جامعه از نیمی از یارانه انرژی برخوردار می‌شوند و نیمی دیگر به ۷ دهک دیگر اختصاص می‌یابد. عدم تغییر قیمت به بهانه ترس از تحرکات اجتماعی هم قابل پذیرش و منطقی نیست چرا که اعتبارات کشور آن هم در این شرایط خطیر بیش از این اجازه دادن رقم سنگین یارانه سوخت را نمی‌دهد (یارانه‌ای که بین ۳۰ تا ۴۵ میلیون دلار در روز فقط برای بنزین تخمین زده می‌شد.) اگر فضای اعتماد متقابل بین دولت- مردم مناسب باشد حتماً با گفت‌و‌گوی شفاف و تبیین موضوع مردم راضی نخواهند شد که منابع ملی این چنین به هدر رود یا تنها به عده‌ای معدود، اختصاص یابد. تجربه دنیا در این زمینه قابل رجوع است که هر کسی سوخت بیشتری مصرف کند پول بیشتری (مالیات) بپردازد. یعنی موضوع مهم مالیات بر سوخت در این خصوص جالب است که کشورهای صادر کننده نفت، از محل فروش نفت در سال‌های ۱۹۹۶تا ۲۰۰۰، قریب به ۸۵۰ میلیارد دلار در آمد داشته‌اند اما در همین سال‌ها کشورهای صنعتی با سیستم مالیات فرآورده‌های نفتی ۱۳۰۰ میلیارد دلار کسب درآمد کرده‌اند». همچنین در پایان این یادداشت آمده: «در آخر آنچه به اجرا نزدیکتر است، ظاهراً بحث دو نرخی شدن بنزین است که به هر حال مسکنی است برای عبور از شرایط بدون حل آن؛ ولی هرگونه تفاوت نرخ یعنی رانت و قاچاق در کشور با توزیع یارانه بی‌هدف. در شرایط رانتی، هرگز توسعه محقق نخواهد شد و با توزیع پول و سوبسید در کشور، توسعه سرابی بیش نخواهد بود».

تعادل به بررسی گزارش ماهانه اوپک پرداخته و تیتر زده است: «تقاضا برای طلای سیاه؛ همچنان رو به افزایش». در بخشی از این گزارش آمده: «در گزارش اوپک، وضعیت کنونی تقاضا برای نفت مثبت ارزیابی شده است. برآورد این سازمان خبر از افزایش ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ را می‌دهد؛ رقمی که از ماه پیش تاکنون تغییری به‌خود ندیده است. در میان «راهبران رشد تقاضا» در بلوک اقتصادی OECD، اعضای امریکایی در صدر هستند. در میان کشورهای غیر OECD، اما، آسیایی‌ها گوی سبقت را ربوده‌اند. گزارش اوپک این افزایش تقاضا را به رشد تقاضا برای انواع کالا در کشورهای هند، اندونزی، سنگاپور و تایلند، نسبت می‌دهد. مهم‌ترین عدد در این میان اما، رقم کل تقاضا است که هم‌اکنون به ۹۸ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز بالغ می‌شود».

روزنامه قانون نیز به «تاثیر فاکتورهای سیاسی در بازار نفت» پرداخته و نوشته است: «در زمینه تاثیر فاکتورهای سیاسی در بازار نفت باید گفت که افزایش قیمت‌ها در هفته جاری متاثر از تصمیم کشورهای عضو اوپک و دیگر تولیدکنندگان غیر عضو از جمله روسیه برای کاهش سطح تولید به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نیز بوده است. بانک «ای ان زد» استرالیا امروز اعلام کرد که کاهش تولیدات اوپک حتما باعث ثبات در بازار خواهد شد. قیمت نفت در دوره‌ای از اول اکتبر گذشته تا زمان اعلام کاهش سطح تولید، باکاهش قیمت یک سومی رو‌به‌رو بود. با این وجود، برخی تحلیلگران اقتصادی هشدار می‌دهند که شايد این توافق تاثیر مورد انتظار را نداشته باشد».

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false