×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در روزنامه‌های امروز/ همه پیشنهادهای بنزینی

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، ولي آيا مساله بنزين يا از آن مهم‌تر گازوييل و در كنار آنها گاز و برق حل شده است؟ اگر با اين تصميم حل شده بود و ديگر هيچ‌گاه با آن مواجه نبوديم در اين صورت به جز خون‌هاي ريخته شده و اعصاب به هم ريخته كه با هيچ چيز جايگزين نمي‌شود و برابري نمي‌كند شايد مي‌شد گفت كه به هر حال حداقل يك نفع كه حل مساله بنزين است، داشته است ولي با قاطعيت بايد گفت كه اين اعتراضات نه ‌تنها موجب شد كه مساله گازوييل و بنزين و كلا انرژي حل نشود بلكه تا مدت‌هاي طولاني كسي جرأت نزديك شدن به حل اين مساله را نداشته باشد و از آنجا كه ساختار اداري و سياسي ايران به گونه‌اي است كه هر كس كاري نكند مورد سوال واقع نمي‌شود و براساس ضرب‌المثل سري كه درد نمي‌كند، دستمال نمي‌بندند، ديگر هيچ‌كس به اين مشكل نزديك نخواهد شد و دود اين بي‌تصميمي كمتر از آنچه كه رخ داده، نيست. كافي است به بخش كوچكي از ماجرا كه اين روزها شاهد آن هستيم يعني آلودگي هواي كلانشهرها اشاره كنيم كه در حال ركورد زدن هستيم. با اين ملاحظات احتمال مي‌دهم كه ارايه پيشنهاد زير گوش شنوايي نخواهد داشت. ولي اميدوارم مجموعه مديريت عالي كشور توجه كنند كه شايد اكنون فرصت مناسبي است كه اين كار انجام شود.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده: حالي كه همه كالاهاي ديگر در حال گران شدن است هر چه تورم بيشتر شود و كالاها گران‌تر شود با ثابت ماندن قيمت انرژي اين عدم تعادل بيشتر مي‌شود و اين به ضرر كشور و اقتصاد و مردم است ولي مردم رضايت به افزايش نمي‌دهند. از يك منظر درست عمل مي‌كنند چراكه گمان مي‌كنند اين افزايش سودي براي آنان ندارد. اجازه دهيد قدري به اطلاعات و آمار مراجعه كنيم. در سال ۱۳۹۲ كه اين دولت آمد، مصرف روزانه بنزين حدود ۶۲ ميليون ليتر بود و توليد ايران هم حدود ۵۶ ميليون ليتر. مقدار كمبود آن وارد كشور مي‌شد كه خود يك مشكل مهم بود. اكنون توليد به حدود ۱۰۷ ميليون ليتر در روز ولي مصرف نيز به ۹۷ ميليون ليتر رسيده است يعني حدود ۶۰ درصد افزايش نسبت به سال ۱۳۹۲ كه اين رقم خيلي وحشتناك است. طبعا اگر روند به همين شكل ادامه يابد به زودي واردكننده خواهيم شد و مجبوريم كيفيت بنزين را مثل دوره احمدي‌نژاد هر روز بدتر كنيم و هواي آلوده‌تري نيز استنشاق نماييم. ادامه اين سياست به‌ طور مشخص احمقانه بود. به اين علت كه وقت زيادي از حكومت را درگير مساله سوخت مي‌كرد، اتلاف شديد منابع بود، كاهش شديد كيفيت سوخت بود، مانع بهبود كيفيت خودرو مي‌شد، آلودگي شديد و بيماري ايجاد مي‌كرد و از همه بدتر نابرابري را نهادينه كرده بود. ولي آيا تصميم اخير دولت مشكل را حل كرده است؟ قطعا خير. چون نه مشكل قيمت را حل كرده، نه مشكل نابرابري و نه مشكل آلودگي و نه مشكل دو نرخي بودن و نه دغدغه حكومت را از خود منصرف كرده است. چند ماه ديگر دوباره با وضعيت كنوني مواجه مي‌شويم ضمن اينكه خسارات شديدي به فضاي عمومي كشور وارد شده است. پس چه بايد كرد؟ بسياري از صاحب‌نظران اقتصادي و سياسي در اين باره نظر داده‌اند. راه‌حل مشكل در افزايش قيمت نيست. در سهميه‌بندي خودرويي نيست، در كوشش براي كسري بودجه دولت نيست بلكه انتقال كل اين محصولات شامل بنزين، گازوييل، برق و گاز به خانوار ايراني است. اين كار را مي‌توان گام به گام انجام داد. اگرچه در سال ۱۳۸۹ اين كار ناقص انجام شد ولي همان كار هنوز براي احمدي‌نژاد سرمايه سياسي شده است هر چند غيرقانوني انجام داد. مردم هم از آن استقبال كردند. راه‌حل اين است كه در سبد انرژي مردم ابتدا بنزين واريز شود.

روزنامه تعادل در گزارشی با عنوان پیشنهاد تخصیص سالانه ۱۰۰ لیتر بنزین سهمیه ای به عنوان هدیه نوشت: نمایندگان مجلس بار دیگر دست به کار شدند تا پس از افزایش قیمت بنزینی که در آن دخل و تصرفی نداشت و همچنین انتقاداتی که نسبت به این سیاست و نحوه اجرای آن بود، طرح دو‌فوریتی دیگری را ارایه دادند. طرحی که در صورت تصویب، دولت مکلف خواهد شد که هر ۶ ماه یک‌بار بنزین ۱۵۰۰ تومانی را به عنوان هدیه در کارت سوخت کم‌مصرف‌ها شارژ کند.

در این گزارش آمده نمایندگان مجلس در حالی این طرح را به هیات رییسه فرستادند که هفته گذشته نیز سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تدوین طرحی دو‌فوریتی برای تک‌نرخی شدن قیمت بنزین خبر داده بود؛ طرحی که طبق گفته بهرام پارسایی، به دنبال بنزین تک نرخی ۱۵۰۰ تومانی است. گرچه بعید به نظر می‌رسد با وجود تصویب سهمیه‌بندی بنزین توسط سران قوا، طرحی که پارسایی از آن خبر داده بود، به سرانجام برسد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false