×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در ونزوئلا خصوصی سازی می شود

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو، در ونزوئلا به دلیل مواجهه با تحریم های فزاینده و فروپاشی اقتصادی تصمینم گرفته است که سهام شرکت های نفتی خود را به شرکت های بزرگ بین المللی واگذار کند.

نمایندگان دولت ونزوئلا مذاکراتی در این زمینه با شرکت روسی روزنفت، شرکت اسپانیایی رپسول و شرکت ایتالیایی انی داشته اند.

طرح اولیه این مذاکرات به این شکل بوده است که به این شرکت ها اجازه کنترل اموال دولتی نفتی داده شده و در عوض برخی بدهی دولتی ونزوئلا از سوی این شرکت ها پرداخت شود.

این اقدام در ونزوئلا بی سابقه است و با برخی از موانع رو به رو خواهد شد. برای خصوصی سازی صنایع نفتی در این کشور حتما باید برخی قوانین تغییر کنند. همچنین درباره چگونگی اجرای این روند، اختلاف هایی وجود دارد.

برقراری تحریم های آمریکا علیه صنایع نفتی ونزوئلا می تواند مانعی دیگری در برابر خرید این صنایع از سوی شرکت های خارجی باشد. این تحریم ها، حتی سرمایه گذاری های شرکت های غیر آمریکایی درحوزه نفت ونزوئلا را ممنوع اعلام کرده اند.

برای این که سیاست آمریکا در موضوع تحریم ونزوئلا تغییر کند، واشنگتن باید قاعدتا درباره حمایت از خوان گایدو، رهبر مخالفان نیکلاس مادور تجدید نظر کند.

اگرچه گوایدو موافق افزایش سرمایه گذاری های خارجی در صنعت نفت ونزوئلا است اما او قطعا با هر گونه حمایتی که بتواند به دولت مادورو کمک کند، مخالف است. گوایدو جنبشی را به قصد سرنگونی مادورو رهبری می کند.

شرکت دولتی نفتی ونزوئلا به همراه روزنفت، رپسول و حتی انی و وزارت خزانه داری آمریکا هنوز درباره موضوع واگذاری صنایع نفتی ونزوئلا به بخش خصوصی خارجی اظهار نظری نکرده اند.

برخی از مقاطعه کاران آمریکایی از جمله شرکت شورون، موقتا مجوزهایی برای کار در ونزوئلا به دست آورده بودند. مشخص نیست در صورت واگذاری صنایع نفتی این کشور، چه اتفاقی برای این مقاطعه کاران آمریکایی خواهد افتاد.

وقوع بحران اقتصادی قابل توجه در کنار ناآرامی های سیاسی در ونزوئلا باعث شده است تا شاخص های اقتصادی در این کشور به شدت افت کرده، تورم بالا رفته و بیکاری توسعه یابد. در این شرایط بدهی های دولتی ونزوئلا افزایش پیدا کرد و در نتیجه طبیعی بود که دولت کاراکاس به دنبال راهی برای جبران این بدهی ها باشد.

به نظر می رسد واگذاری صنایع نفتی ونزوئلا به بخش خصوصی خارجی، راحتترین و البته سودمندترین راه باشد. راهی که البته موانع قابل توجهی در آن دیده می شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false