×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت در ۲۰۲۱ به بالاتر از ۵۰ دلار می رسد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت اقتصاد جهانی در سال جاری نوشته است که به دلیل کنترل بیشتر بیماری کرونا در بسیاری از کشورهای جهانی و همچنین در پیش گرفتن برنامه های اقتصادی که به بهبود وضعیت بازارهای مالی منجر می شوند، تولید ناخالص داخلی در جهان ۵٫۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و مجموعه این عوامل باعث می‌شود تا قیمت نفت با افزایش چشمگیر ۲۱ درصدی به نسبت به سال قبل تا بیش از ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.
آمارهای موجود از سال گذشته نشان می ‌دهد که میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ به نسبت سال قبل از آن و به دلیل شیوع ویروس کرونا ۳٫۵ درصد کوچک شده بود. این موضوع به طرز قابل توجهی بر قدرت اقتصادی خریداران نفت اثر گذاشته و در نتیجه با پایین آمدن تقاضا برای نفت، کاهش مستمر قیمت نفت نیز گریزناپذیر بود.
بسیاری از خریداران نفت به ویژه در آسیا –البته به استثنای چین- به دلیل رکود اقتصادی و تعطیلی پالایشگاه ها، میزان خرید نفت خود را کاهش داده بودند. کره جنوبی و ژاپن دو خریدار اصلی نفت در آسیا بودند که در سال گذشته به ناچار بخشی از برنامه خرید نفت خود را به تعویق انداختند.
اما حالا صندوق بین ‌المللی پول گفته است که وضعیت تولید ناخالص داخلی در سال جاری کاملاً دست خوش تغییر خواهد شد و با این رقم رشد محسوسی مواجه می شود. پیش ‌بینی جدید صندوق بین المللی پول از رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ به نسبت گزارش قبلی ۰٫۳ رشد داشته است. این موضوع نشان می دهد که این سازمان معتبر جهانی به چشم انداز جهانی اقتصاد روشنتر می نگرد.
همچنین در گزارش جدید صنوق بین ‌المللی پول پیش‌ بینی شده است که روند توسعه تولید ناخالص داخلی در کشورهای پیشرفته در قیاس با کشورهای در حال توسعه محسوس ‌تر باشد چراکه این کشورها زودتر اقدامات مربوط به واکسیناسیون کرونا را انجام خواهند داد.
این گزارش همچنین می افزاید که قیمت نفت خام به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ تا ۵۰٫۰۳ دلار در هر بشکه بالا خواهد رفت اما احتمالاً در سال ۲۰۲۲ قیمت نفت به رقم ۴۸٫۸ دلار در هر بشکه کاهش خواهد یافت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false