×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت را به قیمت رقابتی به بلاروس می‌فروشیم

سخنگوی وزارت خارجه گفت که وزیر خارجه مایک پمپئو “از حق حاکمیت بلاروس دفاع می کند” و در تماس تلفنی با وزیر خارجه بلاروس به تاریخ ۱۳ مارس “راه های بالقوه برای افزایش مراودات تجاری دو طرفه” را به بحث گذاشته است.
اعلام این مواضع کمی بیشتر از یک ماه از نخستین سفر مایک پمپئو به بلاروس صورت می گیرد. دیداری که در آن ایالات متحده اعلام کرد به دنبال مناسبات نزدیک تر با بلاروس است اما نیازی نیست که بین مینسک و مسکو دست به انتخاب بزند.
اکنون دهه ها از وابستگی سنگین بلاروس به نفت وگاز ارزان روسیه می گذرد و نیز میلیاردها دلار کمکی که روسیه در قالب یارانه به این کشور با اقتصاد متمرکز کمک می کرد.
اما اکنون ماه هاست که بحث های شدیدی میان روسیه و بلاروس بر سر قیمت نفت بالا گرفته است.
مشاجرات بر سر نفت و گاز به بحث های گسترده تری میان این دو کشور پسا شوروی رهنمون شد؛ اختلاف سیاسی بر سر تشکیل یک اتحادیه اقتصادی که دو کشور از سال ۱۹۹۹ آن را آغاز کرده اند.
روز ۱۱ مارس، نخست وزیر بلاروس گفت افت شدید قیمت نفت جا را برای صحبت های بیشتر با مسکو برای رسیدن به توافقی بر سر عرضه باز کرده است.
در ماه فوریه رییس جمهور لوکاشنکو تهدید کرد اگر روسیه نفت مورد نیاز مینسک را تامین نکند این کشور آغاز می کند به برداشت از خط لوله انتقالی نفت روسیه که از خاک بلاروس می گذرد.
خط لوله ۴۰۰۰ کیلومتری دروژبا (دوستی) از سرزمین بلاروس می گذرد و روزانه یک میلیون بشکه نفت روسیه را به اروپا می رساند.
لوکاشنکو اکنون ۲۵ سال است که قدرت را در بلاروس در دست دارد اما اکنون تحت شدیدترین فشارها از سوی مسکو است تا به الحاق جدی تر به توافق اتحادیه اقتصادی سال ۱۹۹۹ فکر کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false