×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت را دچار بحران وجودی می‌کنید

به گزراش نفت خبر، دیدیه کاسیمیرو، یکی از مدیران ارشد رسنفت، می‌گوید اگر غول‌های نفتی سرمایه‌گذاری خود در نفت را کاهش دهند شرکت‌های ملی نفت سهم بیشتری از بازار خواهند گرفت، چرا که هنگام بازگشت تقاضا به پیش از کرونا کمبود عرضه غیرقابل اجتناب است.

این مدیر ارشد روس معتقد است: «به عقیده من وقتی شما از بیزنس اصلی خود روگردان می‌شوید، یعنی کاری که این شرکت‌ها دارند انجام می‌دهند، یک نفر باید پا پیش بگذارد…یکی باید مسئولیت این کار را به عهده بگیرد.»

کاسیمیرو اضافه کرد: «این حرکت بحرانی اگزیستنسیال برای عرضه ایجاد می‌کند…ما را با کمبود عرضه، نوسان قیمت و بله قیمت‌های بالاتر مواجه می‌کند.»

سخنان این مدیر نفتی نشان‌دهنده شکاف فزاینده میان شرکت‌های نفت دولتی و غول‌های انرژی است که صنعت نفت مدرن را شکل داده‌اند. BP، شل، توتال فرانسه و انی ایتالیا آغاز کرده‌اند به حرکت به سمت سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر.

۳۰ درصد از سهام رسنفت متعلق به BP است؛ میراثی از سرمایه‌گذاری بریتانیایی در روسیه. حالا BP می‌گوید در آینده نفت و گاز کمتر تولید می‌کند و به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد رفت.

تحلیلگران معتقدند شرکت‌های نفتی دولتی می‌توانند از این تغییر مسیر غول‌های نفتی اروپایی منتفع شوند.
اما در بلندمدت این حرکت می‌تواند تهدیدی برای آن‌ها محسوب شود اگر این کار موجب لطمه زدن به تقاضای نفت شود و به کشورهایی نظیر سعودی، روسیه یا نیجریه که سلامت اقتصادشان وابسته به درآمدهای نفتی است آسیب جدی بزند.

روگردانی شرکت‌های بزرگ اروپایی از سرمایه‌گذاری در نفت با فروپاشی قیمت به دلیل شیوع ویروس کرونا همزمان شده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که ویروس عالمگیر ممکن است با تغییر رفتار انسان، که کمتر سفر می‌رود و از خانه کار می‌کند برای همیشه تقاضای نفت را تحت تاثیر قرار دهد و تقاضا هیچ‌گاه به حالت قبل باز نگردد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false