×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت را رها کنید و طلا بخرید!

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، برای دهه‌ها، دو کالای مهم جهان، یعنی نفت و طلا، با یکدیگر حرکت می‌کردند و در ارتباط بودند اما این اواخر به نظر می‌رسد که قیمت این دو کالا راه متفاوتی از یکدیگر را طی می‌کنند.
حالا تجار این سوال را می‌پرسند که آیا زمان جدایی میان نفت و طلا فرا رسیده است یا این که وضعیت فعلی موقتی است؟
افزایش قیمت نفت به طور طبیعی به افزایش دیگر هزینه‌های مصرف‌کنندگان می‌انجامد. چرا که هر چه قیمت سوخت بالاتر برود قیمت حمل و نقل کالاها نیز بالا می‌رود.
در سوی مقابل، خرید و نگهداری طلا می‌تواند راهی برای صیانت در برابر تورم باشد.
بحران‌های سیاسی یا اخلال در عرضه نفت شبیه آن چه که در اثر حملات ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان رخ داد باعث می‌شود تا نوعاً قیمت نفت افزایش پیدا کند. قیمت بالای نفت به ایجاد تورم و کاهش رشد اقتصاد تمایل دارد در حالی که طلا عموماً مؤلفه‌ای ضد تورمی به شمار می‌آید.
به هر حال در گذشته، افزایش قیمت طلا به معنای بالاتر رفتن قیمت نفت بود هر چند این دو مستقیما عامل افزایش قیمت یکدیگر به شمار نمی‌آیند. بلکه افزایش یکی در زنجیره‌ای از تحولات به افزایش دیگری منجر می‌شود.
اما ظاهراً این اواخر چنین رابطه‌ای میان طلا و نفت بر هم خورده است. در واقع در حالی طلا در ۱۲ ماه گذشته با افزایش ۲۳ درصدی قیمت رو به رو بوده است که نفت چنین وضعیتی نداشته است.
حتی رویدادی همچون حمله به تاسیسات نفتی عربستان قادر نبود که بیشتر از یک روز قیمت نفت را افزایش دهد. در واقع می‌توان گفت حتی ایجاد اخلال در ۵ درصد از کل نفت جهان نتوانست به بالا رفتن قیمت این کالا منجر شود.
پس به جاست که بپرسیم چرا وضعیت بازار چنین است؟ طبیعی است که نمی‌توان نسبت به اوضاع بی‌ثبات موجود بی‌تفاوت بود. همچنین نوعی مازاد عرضه نفت و کاهش تقاضا وجود دارد که قطعاً بر وضعیت بازار اثرگذار هستند.
در ۲۵ سال گذشته به طور میانگین نسبت میان طلا و نفت ۱۵٫۸ بوده است. یعنی با هر تروی اونس طلا امکان خرید ۱۵٫۸ بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا وجود داشت. بیشترین و کمترین فاصله میان این نسبت متعلق است به سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۶ است. در سال ۲۰۰۵ این نسبت به دلیل کاهش قیمت طلا به ۶٫۲ رسید و در سال ۲۰۱۶ نیز افت ناگهانی و شدید قیمت نفت باعث شد تا شاهد برقراری نسبت ۴۷٫۶ میان طلا و نفت باشیم.
نسبت میان طلا و نفت از ابتدای سال جاری به ۲۴ رسیده است. اما این نرخ همچنان در حال تغییر است. به این ترتیب در حالی که هر اونس طلا تقریبا ۱٫۵۱۴٫۳۰ دلار ارزش دارد، نفت وست تگزاس اینترمدیت ۵۴٫۲۴ دلار در هر بشکه معامله می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت که نسبت طلا و نفت در حال حاضر ۸۰ درصد بالاتر از میانگین سنتی است که تا پیش از این میان این دو کالا وجود داشته است.
آیا می‌توان پیش‌بینی کرد که نسبت طلا و نفت به وضعیت سابق بازگردد؟ حقیقت آن است که پیش‌بینی‌ها درباره نفت اصلاً وضعیت جالبی را نشان نمی‌دهد. افزایش تولید نفت در آمریکا در ۶ سال گذشته، بازار نفت را با عرضه قابل‌توجهی رو به رو کرده است. این افزایش در کنار کاهش تقاضا برای نفت، بیشتر از هر عامل سیاسی بر بازار نفت سایه افکنده است. اما آینده برای طلا روشن‌تر است.
با اعمال سیاست‌های بانکی جدید از سوی بانک مرکزی اروپا در سپتامبر سال جاری قیمت طلا مجددا با افزایش همراه شد. شورای جهانی طلا نیز در آخرین گزارش خود نسبت به قیمت طلا اظهار خوش‌بینی کرده است و از سرمایه‌گذاران خواسته تا سرمایه بیشتری به بازار طلا اختصاص دهند.
این وضعیت نشان می‌دهد که باید منتظر رابطه جدیدی میان نفت و طلا بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false