×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تا کی نگران شیل باشیم؟/  نگاهی به برآوردها درباره آینده نفت غیرمتعارف آمریکا

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از فوربس، در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، تولید سالانه نفت ایالات‌متحده ۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. هرچند که تولید این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی با کاهش مواجه شد اما پس از آن، تولید نفت خام ایالات‌متحده در ماه ژانویه و دسامبر ۲۰۱۷ در حدود ۱/۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به سطوحی رسید که از اوایل دهه ۱۹۷۰ دیده نشده بود.

افزایش تولید ناشی از پیشرفت صنعت نفت شیل است. کمتر کسی تصور می‌کرد که تولید نفت آمریکا در حدی رشد کند تا پیک تولید نفت ایالات‌متحده در سال ۱۹۷۰ برسد اما اکنون چنین رویدادی در حال وقوع است.

این افزایش تولید، این پرسش را مطرح می‌کند: تولید نفت ایالات‌متحده چه میزان افزایش پیدا می‌کند تا به پیک تولید برسد و شروع به کاهش کند ؟ یک میلیون بشکه؟ ۳ میلیون بشکه ؟

طبق آخرین اطلاعات سالانه انرژی منتشر شده از سوی اداره اطلاعات انرژی (با پیش‌بینی‌های سال ۲۰۵۰)، این اداره تلاش می‌کند تا به این سؤال پاسخ دهد و چندین سناریو را برای آینده تولید نفت ایالات‌متحده مدل‌سازی می‌کند.

در سناریوی اصلی فرض شده است که فن‌آوری‌های صنعت نفت همچنان در طول سالهای آتی روند بهبود را در پیش می گیرند. روند اقتصادی و جمعیت شناسی مورد استفاده نیز نسبت به پیش بینی ها کارشناسان صورت گرفته است.

در مورد موضوع افزایش ذخایر نفت و گاز و فناوری‌های مورد استفاده، کاهش هزینه‌های استخراج و دسترسی به منابع بیشتر به عنوان مرجع فرض شده است. در مورد موضوع کاهش ذخایر نفت و گاز، فرض بر این است که با کاهش ذخایر هزینه‌های استخراج افزایش یابد.

در اینجا پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی قابل مشاهده است:

چشم انداز تولید شیل

چشم انداز تولید شیل تا سال ۲۰۵۰

هر مورد، میزان رشد عرضه نفت شیل در سالهای آتی را نمایش می‌دهد. این گزارش مرجع نشان می‌دهد که رشد تولید نفت شیل ظرف سه سال آینده دو تا سه میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد و تقریباً تا سال ۲۰۵۰ در همین سطح باقی خواهد ماند.

روش‌های تولید نفت با هزینه پایین، تولید نفت را افزایش می‌دهد، به گونه ای که تا سال ۲۰۲۲ یک میلیون بشکه در روز به آن می‌افزاید و پس از سال ۲۰۵۰ سیر نزولی پیدا می‌کند.

پروژه‌های نفتی، تا سال ۲۰۲۵ به شکل چشمگیری پیشرفت خواهند کرد و پس از آن میزان رشد تولید آنها تا سال ۲۰۵۰ کند می‌شود. رشد کلی تولید در این سناریو، تقریباً ۹ میلیون بشکه در روز است که این میزان تقریباً دو برابر تولید نفت شیل از حال حاضر تا سال ۲۰۵۰ است.

خطرات عرضه

در چشم‌انداز انرژی سالانه اداره اطلاعات انرژی موردی وجود دارد که خودنمایی می‌کند و این همان چیزی است که در میدان نفتی پرمین به وقوع پیوسته است. تا زمانی که زیرساخت‌ها توسعه پیدا کنند، تولید نفت نیز می‌تواند افزایش یابد و آمریکایی‌ها همواره برای حفظ این روند تلاش می‌کنند.

مشکل فعلی صنعت نفت آمریکا فقط مربوط به خطوط لوله نفت منتهی نیست. همانطور که می‌دانید همراه با نفت، گاز طبیعی نیز استخراج می‌شود. در بعضی موارد، تولیدکنندگان برای این گاز خروجی هیچ برنامه‌ای ندارند و آنها را از طریق فلر می‌سوزانند اما محدودیت‌های قانونی مختلفی برای سوزاندن این گازها وجود دارد. در هفته جاری خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه یک تولید کننده به دلیل رعایت نکردن محدودیت سوزاندن گاز فلر، مجبور به کاهش تولید شده بود.

علاوه بر محدودیت‌های موجود در بخش زیرساخت‌ها، قیمت‌های بالاتر نفت نیز منجر به افزایش تقاضا برای ارائه دهندگان خدمات نفتی می‌شود. در نتیجه این امر به افزایش هزینه‌ها برای تولیدکنندگان نفت و سود بیشتر برای شرکت‌های حفاری و خدماتی منجر می‌شود.

در حال حاضر یکی از مشکلات موجود در حوزه پرمین، مشکلات ایجاد شده از جانب شرکت‌های خدماتی است و این امر به افزایش چاه‌های حفاری شده و ناتمام منجر می‌شود. هرچند که این عامل می‌تواند تولید نفت در حوضه پرمین را محدود سازد اما در پیش‌بینی‌های اداره اطلاعات انرژی به عنوان خطر در نظر گرفته نشده است.
نتیجه گیری

در آخرین چشم‌انداز سالانه انرژی، اداره اطلاعات انرژی پتانسیل تولید نفت شیل را در چندین سناریو مدل‌سازی می‌کند. بعضی از سناریوها افزایش سرعت تولید نفت را برای سه الی چهار سال آینده پیش‌بینی می‌کنند اما ظاهراً این سناریوها خطرات ناشی از تأثیر مشکلات زیرساختی، خدمات نفتی یا نیروی انسانی روی عرضه را در نظر نمی‌گیرند. این عوامل می‌تواند در طول چند سال آینده سرعت رشد تولید نفت شیل را کاهش دهد و به طور مستقیم زمان رسیدن پیک تولید نفت شیل را به تأخیر بیندازد.

مترجم : عارف صفی پور

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false