×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت و مذاکرات غیر نفتی

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، وزیر نفت در نخستین توئیت پر مباحثه به موضوع اجلاس اخیر اوپک و ظرفیت های این سازمان برای دستیابی به تفاهم در حوزه نفت علی رغم مشکلات سیاسی اشاره کرد و نوشت: “‏اوپك اين ظرفيت را به عنوان يك سازمان جهان سومی از خود نشان داده كه اعضای آن در حالتی كه شديدترين اختلافات سياسی را با هم دارند و یا حتی در درگيری نظامی با هم هستند (مانند دوران جنگ ايران و عراق)، می‌توانند با هم برای منافع مشتركشان مذاكره كنند و به نتايج مهمی هم برسند.” زنگنه در ادامه نوشت: ‏” تصمیمات چند اجلاس اخیر اوپک گواه خوبی بر این ادعاست. اما آيا چنين رويه‌ای بايد فقط به نفت محدود شود؟!” بیان این نظرات از سوی وزیر نفت نشان می دهد که دستکم بخشی از کابینه دوازدهم هنوز به کاهش تنش های سیاسی به خصوص با کشورهای همسایه تمایل دارد. کابینه ای که البته خود با شعار تنش زدایی و دور کردن ریسک های نامتعارف نظیر تحریم و تنش با کشورهای همسایه از سر اقتصاد و با رای مثبت مردم در انتخابات اردیبهشت ماه ۹۶ تشکیل شد اما به موازات خروج ترامپ از برجام و البته عدم مدیریت اختلافات سیاسی با کشورهای همسایه نظیر عربستان رفته رفته امیدها به دستیابی به آرامش در این حوزه رنگ باخت.

در این میان پرسش اصلی این است که چرا وزیر نفت در حساب توئیتری خویش از امکان گفت و گوی غیرنفتی با رقبای منطقه ای سخن میان آورده؟ صنعت نفت استراتژیک ترین صنعت در اقتصاد و به تعبیری شاهرگ حیاتی آن محسوب می شود. خوب یا بد بزرگترین بخش از درآمدهای دولت در ایران از محل فروش نفت تامین می شود. صنعتی آنچنان حیاتی که توجه به نیازهای آن چه در بخش های متنوع بالادست ( اکتشاف و توسعه، تولید، خرید تجهیزات، فروش نفت و..) و چه پایین دست باید یکی از محورهای اصلی تصمیمات در سیاست خارجی باشد. این توصیف اما چقدر با واقعیت های امروز سیاست خارجی کشورمان همخوانی دارد؟ واقعیت این است که شرایط امروز سیاست خارجی زمینه های توسعه صنعت نفت را از بین برده است.

در هفته گذشته بسیاری، نسبت به استقبال گسترده کاربران شبکه های اجتماعی از دستاورد وزارت نفت در اوپک انتقاد کرده و حتی بیان داشتند که با کنار رفتن معافیت های آمریکا، عیار واقعی توافق اخیر مشخص خواهد شد. اما آیا وزیر نفت در مورد برجا ماندن معافیت های آمریکا نیز مسئول است؟پاسخ قطعا منفی است. واقعیت این است که توافق اخیر در اوپک و هر توافق نفتی دیگری، هر چند بزرگ، تنها در بستر یک تفاهم سیاسی با رقبای منطقه ای و تنش زدایی در سیاست خارجی برجا خواهد ماند. از همین رو باید گفت وزیر نفت، وزیر نفت است و نه وزیر خارجه، پس نباید از او انتظار داشت که مشکلات سیاسی با عربستان، امارات و برخی دیگر از کشورهای عربی را حل کند، مانع از نفوذ آمریکا در دستگاه تصمیم گیری کشورهای پاکستان، هند و روسیه شود و صادرات نفت در شرایط تحریم های مالی و اقتصادی را در سطح سابق حفظ نماید. این وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است که شرایط را برای حضور مقتدرانه ایران در بازار های جهانی نفت فراهم نماید. اظهارات توئیتری وزیر نفت و اشاره اوبه توافق بدست آمده در اوپک از آن رو واجد اهمیت است که او به صورت تلویحی خواستار برقراری مذاکرات سیاسی با رقبای منطقه ای شده است. مذاکراتی که از یک سو می تواند زمینه دستیابی به توافقات و از آن فراتر همکاری های جدی میان همسایگان در حوزه های مختلف از جمله نفت را فراهم کند و از سوی دیگر برخی موانع پیش روی توسعه صنعت نفت در حوزه های مختلف را کنار بگذارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false