×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت چگونه منسوخ می‌شود

به گزارش گروه دانش و فناوری نفت‌خبر از اویل پرایس، فناوری یک اصطلاح عمومی است، به گفته پیتر کِلی دتویلر یکی از مشاوران شرکت انرژی نورث بریدج، ابرکامپیوترها تحولات عظیمی را برای صنعت انرژی‌های تجدید پذیر ایجاد کرده‌اند. ابرکامپیوترها روز به روز سریعتر و قدرتمندتر می‌شوند و قادر به طراحی ساختار جدیدتر و بهتر طرح‌های انرژی تجدید پذیر هستند.

البته این نکته را باید توجه داشت که پیشرفت فناوری انرژی‌های تجدید پذیر مثل باد و خورشید نسبت به فن‌آوری تولید انرژی از سوخت‌های  فسیلی هنوز به بلوغ نرسیده است. کِلی دتویلر، معتقد است که در صنعت سوخت‌های فسیلی، تقریباً همه کارهایی که امکان بهبود کارایی سیستم‌ها را داشته باشد انجام شده است، به عنوان مثال راندمان نیروگاه سیکل ترکیبی  Bouchain GE فرانسه، به ۶۲/۲ درصد رسیده که درصد قابل توجهی است.

این نیروگاه با بهره‌گیری از یک ابرکامپیوتر موفق به شکستن این رکورد شده است اما یک واقعیت در این کار وجود دارد: این شرکت برای افزایش یک درصدی کارایی این نیروگاه، یک دهه زمان صرف کرد. این همان چیزی است که دتویلر از آن به عنوان معایب سوخت‌های فسیلی یاد می‌کند. سوختهای فسیلی سالهاست که در راس امور قرار گرفته‌اند هزاران نفر برای دستیابی به حداکثر میزان بهره‌وری سوخت‌های فسیلی دهه‌ها کار کرده‌اند و بسیاری از آنها برای نوآوری در این فناوری‌ها موفق نبوده‌اند.

از سوی دیگر، انرژی‌های تجدید پذیر به سختی راه اندازی و بهره‌برداری می‌شوند. البته نرخ بهره کم آنها را می‌توان به عنوان یک مزیت دید و به معنای آن است که فرصت‌های زیادی برای بهبود خواهند داشت. به عنوان مثال، در ماه مارس سال جاری، شرکت ژاپنی تولیدکننده رزین و پلاستیکKaneka Corp.  اعلام کرد که رکورد بهره‌وری قبلی خورشیدی را شکسته و به ۲۶/۳ درصد رسیده است که این مقدار نسبت به رکورد قبلی ۰/۷ درصد افزایش یافته است.

هرچند که این مقدار کم به نظر می‌رسد اما بهتر است بدانید که شرکت GE برای افزایش میزان بهره‌وری راندمان یک ژنراتور گازی به همین میزان، در حدود ۱۰ سال وقت صرف کرده است. محققان انرژی خورشیدی دست از کار نمی‌کشند و به تلاش خود برای افزایش راندمان سیستم‌ها ادامه می‌دهند. محققان دانشگاه روسی ITMO  ماه گذشته اعلام کردند که موفق به ساخت یک سلول جدید سلول خورشیدی شده‌اند که این سیستم به صورت ترکیبی از ویژگی‌های یک الکترود با ساختار به دام انداختن نور است. این ترکیب مقدار انعکاس نور را کاهش داده و سلول را از گرمای بیش از حد محافظت می‌کند، که به طور چشمگیری باعث افزایش کارایی کلی آن تا ۲۰ درصد می‌شود.

در اوایل این هفته، پس از آنکه شرکت SunPower با انجام کارهایی چون تغییر سایز ترکیبی، مواد مورد استفاده و پیدا کردن راهی متفاوت برای کار گذاشتن سلول‌های خورشیدی اعلام کرد که موفق به افزایش ۱۵ درصدی بهره‌وری در این سلول‌ها شده و همین امر منجر به افزایش ۱۲ درصدی سهام این شرکت شد.
سؤال اینجاست که ابرکامپیوترها در کجا به کار می‌آیند؟ زمانی که محققان برای بهبود کارایی انرژی‌های تجدید پذیر اعم از خورشیدی یا بادی به مواد و سازه‌های جدید برای دستیابی به هدف خود نیاز داشته باشند به کار می‌آیند. ابرکامپيوترهايي که قادر به انجام یک کاردیلیون (عدد یک با ۱۵ صفر بتوان ۲) محاسبه در هر ثانيه هستند می‌توانند داده‌ها را تحليل کنند و مواد جديدی را با تنظيم مولکول‌های مجازي به روش‌های جديد ايجاد کنند و سپس محاسبه کنند که چگونه اين مولکول‌های مجازي می‌توانند از لحاظ فيزيکي ساخته شوند.

هرچند که با کمک ابرکامپیوترها هم این یک پروسه طولانی به حساب می‌آید اما این فرآیندی است که به گفته کِلی دتویلر، سرعت افزایش بهره‌وری را بیشتر می‌کند و در نهایت این اختراعات می‌توانند به عنوان یک فوریت در جهت مقابله با تغییرات اقلیمی در سراسر جهان بکار گرفته شوند.

مترجم: عارف صفی‌پور

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false