×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نقش «اسرائیل» در تحریم‌های آمریکا علیه ایران

مترجم : محمدرضا وحیدی

به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از روزنامه “رای‌الیوم”، این روزنامه در مطلبی به بررسی برخی از دلایل ایفای نقش اسرائیل در تحریم‌ها علیه ایران پرداخته است.

در روزها و هفته‌های گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران درباره نقش برخی از گروه‌های سیاسی در تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا علیه کشورش انتقاد کرده بود که پیکان اتهامات روحانی به سمت (رژیم) اسرائیل و گروه مجاهدین خلق ایران رفته است. روحانی در سخنرانی هفته گذشته خود در یکی از سفرهای داخلی خود در ایران با عنوان این مطلب که تحریم‌های آمریکا تأثیر خاصی علیه کشورش نداشته، اذعان کرد که رژیم صهیونیستی و گروهک منافقین از سال‌ها پیش با ایجاد جنگ روانی علیه ایران، در تلاش برای موفقیت تحریم‌های وضع شده علیه این کشور هستند و گمان آنها اعتراض مردم ایران به دولت به دلیل تحریم‌ها بود که همه تلاش‌های آنها با شکست همراه بوده است.

گروه مجاهدین خلق از گروه‌های افراطی مسلح علیه حکومت ایران به شمار می‌روند که پس از پیروزی انقلاب این کشور خط و مشی متفاوتی بر آنچه قبل از سقوط حکومت شاه پهلوی در ایران داشتند را اتخاذ کرده و ضمن همکاری با صدام حسین برای نابودی حکومت ایران، اینک پس از سال‌ها یک شریک دیگر برای مقابله با حکومت ایران یافته‌اند. البته نباید از کمک‌های برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی به این گروه در چندین سال گذشته نیز غافل بود که برگزاری گردهمایی‌های مختلف برای مقابله با حکومت ایران بر پایه کمک‌های مالی و اقتصادی حکومت ریاض به این گروه انجام می‌شود.

اما بازیگر اصلی پشت پرده تحریم علیه ایران، رژیم اسرائیل بوده که تمام توان خود را برای اثرگذاری بیشتر تحریم‌ها و فشار به دولت ایران به کار برده است. این رژیم با توجه به شکست سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در تضعیف نقش ایران و محور مقاومت در سوریه، حالا به دنبال فشار اقتصادی علیه حکومت ایران است تا حمایت ایران از گروه‌های فلسطینی از جمله حماس کاهش یابد.

از این رو اسرائیل از مدت‌ها پیش در پی ایجاد یک اجماع جهانی علیه حکومت ایران بوده تا بتواند با غیرمفید خواندن توافق ایران با کشورهای ۱+۵ و مخالفت با برنامه هسته‌ای این کشور، تحریم‌های اقتصادی بر ضد ایران را دوباره به صحنه رویارویی غیرمستقیم با این کشور بازگرداند. البته این رژیم همچنان با سخن از حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران، گزینه تهدید نظامی را از ادبیات خود علیه ایران حذف نکرده است.

تحریم‌های آمریکا البته بر بخش‌هایی از جمله فروش نفت اثرگذار بوده و باعث کاهش صادرات نفت این کشور نسبت به ماه‌های قبل از آغاز تحریم‌ها شده است که به رغم تبلیغات آمریکا برای مصونیت شهروندان ایران، تحریم‌ها بر بخش‌هایی از زندگی مردم این کشور تأثیرگذار بوده که مهم‌ترین آن تأمین برخی از کالاهای و مایحتاج روزانه از جمله برخی از مواد غذایی و داروهای خاص است.

این تحریم‌ها درنهایت به دوراهی عقب‌نشینی ایران از برنامه‌های هسته‌ای و سیاسی خود در قبال اسرائیل و آمریکا در منطقه و یا عقب‌نشینی آمریکا از این تحریم‌ها و برداشتن آنها ختم می‌شوند. با بررسی مورد اول در طرز فکر حکومت ایران، عقب‌نشینی این کشور از ایدئولوژی فکری خود پس از انقلاب امری بسیار بعید و دشوار و تا حدی غیرممکن به نظر می‌رسد چرا که ایران در این راه تاکنون هزینه‌های بسیاری را پرداخت کرده است تا بتواند بر افکار و نظریات خود ثابت قدم باشد و صرف وجود این تحریم‌ها ایران را از این راه عقب نخواهد راند. تنها امید باقی‌مانده در این نزاع، عقب‌نشینی ترامپ از این تحریم‌ها به‌صورت کلی و یا جزئی و یا پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی در همان دوره اول و روی کار آمدن دولت معتدل (همانند دولت قبلی به ریاست باراک اوباما) در انتخابات ۲۰۲۰ بر مسند قدرت آمریکا است تا بتواند با گفتگو و دیپلماسی با پرونده ایران رفتار کرده و از باب ستیزه‌جویی و جنگ‌طلبی سیاست‌های خود را در خاورمیانه به‌پیش نراند و سایه جنگی جدید را از سر خاورمیانه خونین به دور سازد.

بسیاری از شرکای سیاسی و اقتصادی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست‌های قلدرمآبانه این کشور در برابر ایران در چند ماه گذشته، این رفتارها را نه در عالم سیاست و نه در اقتصاد بین‌الملل گامی مؤثر قلمداد نمی‌دانند. شرکای اروپایی آمریکا در توافق با ایران که از سرمایه‌گذاری‌های بعد از توافق هسته‌ای با ایران سودهای هنگفتی به دست یافتند، در چند ماه گذشته به دلیل تهدید آمریکا به جریمه‌های سنگین در صورت همکاری اقتصادی با ایران، ضررهای زیادی را متحمل شده‌اند که تحمل این وضع برای کشورهای اروپایی اصلاً آسان نیست و ضررهای اقتصادی ناشی از خروج از برخی پروژه‌های همکاری با ایران نیز برای این کشورها تبعات اقتصادی داشته است. از سویی دیگر دونالد ترامپ با خروج کشورش از توافق بین ایران و کشورهای ۱+۵، یک توافق‌نامه معتبر بین‌المللی مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده که تصمیمات این شورا و اعضای آن را زیر سؤال برده است و کشورهای اروپایی نیز از طریق کانال‌های مختلف این اعتراض را به مسئولان کاخ سفید و همچنین به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند.

سیاست‌های رژیم اسرائیل در منطقه روز به روز به سمت افزایش تنش با گروه‌های فلسطینی و حزب‌الله و ایران سوق پیدا می‌کند و بروز هرگونه تنش نظامی در منطقه با توجه به شکست این رژیم در مواجه با حماس و حزب‌الله در سال‌های گذشته، با شکست قطعی این رژیم همراه خواهد بود و از این رو اسرائیلی‌ها سعی بر جنگ از طریق شیوه‌های اقتصادی با ایران و هم‌پیمانان خود هستند و کاهش حمایت مالی ایران از این گروه‌ها در منطقه از جمله سیاست‌های اصلی و مهم این رژیم طی ماه‌های اخیر است.

رد پای کارشناسان اسرائیلی در تنظیم تحریم‌های آمریکا و استفاده از نیروهای اطلاعاتی موساد برای شناسایی منابع مالی ایران و تحریم آنها یکی دیگر از دلایل حضور پررنگ اسرائیل در پشت پرده تحریم‌های آمریکایی علیه ایران است. موساد که سعی بر جمع‌آوری اطلاعات کاملی از وضعیت داخلی ایران از طریق آموزش جاسوس دارد، با برخی از اطلاعات ناقص از پرونده هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته سعی بر استفاده رسانه‌ای از این اطلاعات داشته و جنگ روانی رسانه‌ای را به عنوان یکی اهرم‌های خود برای مقابله با ایران به کار گرفته است و در سال‌های گذشته سعی بر فریب افکار عمومی جهان مبنی بر انحراف ایران در پرونده هسته‌ای و ورود این کشور به مرحله ساخت بمب اتمی داشته که البته نمایش‌های نابخردانه بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد اغلب با تمسخر همراه بوده است.

رژیم اسرائیل با کسب تجربه از جنگ‌های گذشته با برخی از هم‌پیمانان ایران در منطقه دریافته است که ورود به هرگونه رویارویی نظامی با ایران در منطقه به نفع این رژیم نخواهد بود و شکست کامل یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های پیش روی اسرائیل خواهد بود که موقعیت این رژیم را بیش‌ازپیش متزلزل خواهد ساخت و با توجه به شکست پروژه محدود کردن ایران در منطقه از طریق تسلط بر سوریه، اکنون تحریم‌های صهیونیستی- آمریکایی یکی از مهم‌ترین شیوه‌های مقابله این رژیم با ایران در منطقه است و همه این تلاش‌ها در راستای اهداف حمایت‌های ترامپ و کشورش از سیاست‌های نامشروع یک رژیم غیرقانونی است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false