×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نگاهی به صورت‌های مالی پتروشیمی جم

«نفت خبر» در ماه‌های اخیر با دیده‌بانی مستمر شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به رصد وضعیت مالی این شرکت‌ها پرداخته و در سلسله گزارش‌هایی در جهت گزارشگری مالی و شفاف‌سازی وضعیت ترازنامه مالی شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوشیده است.

صورت‌های مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی از این رو حائز اهمیت است که حتی کوچک‌ترین اعداد نیز در یک ترازنامه می‌تواند بر کسب و کار تاثیر فوق‌العاده بگذارد. از این جهت واکاوی اجزای صورت‌های مالی در رسانه‌ها اقدامی ضروری در جهت گزارشگری مالی و شفاف‌سازی واقعی است.
در این گزارش به بررسی وضعی شرکت پتروشیمی جم خواهیم پرداخت:

۴۵۸ میلیارد تومان مطالبه وصل نشده از شرکت‌های تجارت پارس ایران و هنگ‌کنگ

همانگونه که در گزارش قبلی «نفت خبر» درباره شرکت‌های پتروشیمی تاکید شد، یکی از بزرگ‌ترین معضلات این شرکت‌ها مسئله شرکت‌ها فرعی است. عموم مطالبات معوق شرکت‌های پتروشیمی به شرکت‌های زیرمجموعه و فرعی مربوط است. اساسا شرکت‌های فرعی و زیرمجموعه به دلیل کاهش نظارت نهادها نظارتی در معرض تخلفات بیشتری قرار دارند.
پتروشیمی جم مبلغ ۳۷۸ میلیارد تومان از شرکت گسترش تجارت پارس سبا (از شرکت‌های فرعي شرکت سرمايه‎گذاري صندوق بازنشستگي کشوری) بابت مانده وجوه ارزي نزد آن شرکت (به عنوان کارگزار مالي) طلب دارد و تا کنون تسویه نشده است و پیگیری‌ها نیز در این خصوص به نتیجه نرسیده است.
همچنین وصول مبلغ ۸۰ میلیارد تومان طلب این شرکت از شرکت‌های پارس سبا هنگ‌کنگ وNPC Alliance مربوط به فروش محصول به نتیجه نرسیده است.

آشفتگی حساب‌ها و نامشخص بودن میزان طلب‌ها
آشفتگی حساب‌های مالی شرکت پتروشیمی جم هم از جمله موارد حائز اهمیت است که می‌تواند مستعد فساد و رانت باشد. مانده طلب شرکت پتروشیمی جم از شرکت پتروشيمي مهر به مبلغ ۵.۳۲۸ ميليارد ريال است که براساس صورت تطبيق تهيه شده مبالغ ۹٫۶۵ ميليون دلار و ۵٫۱۲۸ ميليون يورو کمتر از دفاتر و مبلغ ۴.۴۰۴ ميليارد ريال بيشتر از دفاتر است. مغایرت‌های مذکور به شرح يادداشت فوق به داوري ارجاع شده ليکن نتيجه آن تاکنون مشخص نشده است. ضمن اينکه مانده‌هاي ارزي مربوطه با نرخ‌هاي ارز قابل‌دسترس پايان سال تسعير نشده و پاسخ تأييديه ارسالي واصل نگرديده است.
این حجم از آشفتگی مالی عجیب است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

عدم رعایت آیین‌نامه فروش و معاملات
بر اساس گزارش حسابرس، آيين‎نامه فروش و آيين‎نامه معاملات درخصوص انعقاد قراردادهاي فروش محصولات و خريد مواد اوليه در پتروشیمی جم رعایت نمی‌شود. این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا بسیاری از مفاسد اقتصادی به دلیل عدم رعایت آیین‌نامه فروش و معاملات به وقوع پیوسته است.

توسعه انرژي پاد کيش و نامشخص بودن قرارداد خريد سهام شرکت تاپکو استانبول

نکته عجیب و بسیار حائز اهمیت در خصوص پتروشیمی جم، به شرکت فرعی و زیرمجموعه آن یعنی شرکت توسعه انرژی پاد کیش مربوط است. در اين ارتباط صورتهاي مالي حسابرسي شده شرکت مزبور جهت انجام بررسي‌هاي معمول حسابرسي در اختيار اين حسابرس قرار نگرفته است! در واقع اساسا اطلاعاتی از این شرکت فرعی و زیرمجموعه در اختیار حسابرس قانونی قرار داده نشده است.

وضعيت بدهي احتمالي و پیگیری‌های حقوقي شرکت توسعه انرژي پاد کيش، مرتبط با قرارداد خريد سهام شرکت تاپکو استانبول از آقاي شهداد اسماعيلي (سهامدار شرکت مزبور) مشخص نیست. همچنین تشريفات قانوني انتقال مالکيت سهام شرکت مزبور در مراجع قانوني کشور ترکيه انجام نشده است.

جالب‌تر این که ۱۳۰۰ تن محموله شرکت پتروشيمي جم (معادل ۳٫۱ ميليون دلار) به شرکت فوق‌الذکر انجام شده و متعاقبا برداشت غير مجاز از وجوه شرکت به مبلغ ۷۲۰ هزار دلار صورت گرفته است.

«نفت خبر» در بخش دوم این گزارش به بررسی جزییات شرکت توسعه انرژی پاد کیش خواهد پرداخت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false