×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نگاهی به صورت‌های مالی پتروشیمی نوری

«نفت خبر» در ماه‌های اخیر با دیده‌بانی مستمر شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش به رصد وضعیت مالی این شرکت‌ها پرداخته و در سلسله گزارش‌هایی در جهت گزارشگری مالی و شفاف‌سازی وضعیت ترازنامه مالی شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوشیده است.
صورت‌های مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی از این جهت حائز اهمیت است که حتی کوچک‌ترین اعداد نیز در یک ترازنامه می‌تواند بر کسب و کار، تاثیر فوق‌العاده بگذارد. از این جهت واکاوی اجزای صورت‌های مالی در رسانه‌ها اقدامی ضروری در جهت گزارشگری مالی و شفاف‌سازی واقعی است.
در این گزارش به بررسی وضعیت پتروشیمی نوری خواهیم پرداخت.

معرفی پتروشیمی نوری

شرکت پتروشیمی نوری به عنوان چهارمین و همچنین بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی در ایران از جمله طرح های استراتژیک برنامه ۵ ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده است که در حال حاضر از جمله مجتمع های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) قرار دارد. این مجتمع در زمینی به مساحت ۶۱ هکتار در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است.

مطالبات معوق، معضل همیشگی

وضعیت مطالبات ارزی شرکت پتروشیمی نوری از پتروشیمی جم به مبلغ ۶ هزار و ۹۶۴ میلیارد ریال مشخص نیست. در نتیجه تعيين تعديلات احتمالي و آثار آن بر صورتهاي مالي پتروشیمی نوری مشخص نیست.
از سوی دیگر پتروشیمی نوری مبلغ ۹٫۴۹۸ ميليارد ريال مطالبات معوق دارد که از اين بابت مبلغ ۴٫۱۴۸ ميليارد ريال هزينه مطالبات مشکوک‎الوصول در دفاتر ثبت شده است. به بیان بهتر پتروشیمی نوری از وصول بیش از ۴ هزار میلیارد ریال از مطالبات خود ناامید شده است. و بیش از ۵ هزار میلیارد ریال از مطالبات نیز به صورت مطالبه معوق باقی مانده است. همان گونه که «نفت خبر» بارها در گزارش‌های پیشین خود نیز تاکید کرده است، این قبیل مطالبات معوق و مشکوک الوصول با این ارقام نجومی خود نوعی رانت و فساد به شمار می‌آید. معضلی که تا پیش از این در بانک‌های کشور شاهد آن بودیم و اینک به صنعت پتروشیمی نیز تسری پیدا کرده است.
رانت فروش محصول به خریداران و عدم پرداخت وجه آن و تبدیل شدن این روند به مطالبه معوق و مشکوک الوصول، در حال حاضر نصیب چه کسانی می‌شود؟ چرا پتروشیمی نوری بیش از ۹ هزار میلیارد ریال مطالبه معوق دارد و از آن بدتر این که چرا بیش از ۴ هزار میلیارد ریال آن را جزو مطالبات مشکوک الوصول تلقی کرده است؟ رسیدگی حقوقی موضوع به کجا رسیده است؟ چرا شفاف‌سازی نمی‌شود؟

زیان ناشی از فروش

فروش برخي از محصولات پتروشیمی نوری (برش سبک و ساير محصولات) منجر به زيان جمعا به مبلغ ۱٫۸۱۳ ميليارد ريال شده است. علت و منشاء این زیان چه بوده است؟ عوامل این اشتباه چه کسانی بودند؟ فرایندهای نظارتی در پتروشیمی نوری به چه نحو است و برای جبران این زیان اقداماتی صورت گرفته است؟

کارگزاری فروش

مبلغ ۲۲٫۷۳۵ ميليارد ريال از مانده شرکت کارگزار فروش (از شرکتهاي وابسته) مربوط به فروش محصولات صادراتي و داخلي براساس قرارداد منعقده طي سال موردگزارش مي‎باشد طبق رسيدگيهاي انجام شده در پاره‎اي از موارد، برخي از مفاد قرارداد مزبور از جمله ارسال اعلاميه‌‎هاي فروش و وصول وجوه ناشي از فروش‌هاي انجام شده در موعد مقرر رعايت نشده است. شايان ذکر است در قرارداد مذکور هزينه لجستيکي فروش که طي سال مورد گزارش مبلغ ۲٫۷۶۲ ميليارد ريال بوده پيش‌بيني نشده است.
نباید فراموش کرد که این قبیل اهمال‌کاری‌ها و قصور در صنعت پتروشیمی به خصوص در بخش فروش در یک دهه اخیر، سر منشاء بسیاری از مفاسد کلان اقتصادی و ایجاد رانت‌های بزرگ بوده است. نوع رابطه پتروشیمی نوری و کارگزار فروش اگر به همین شکل باقی بماند قطعا باید نگران بود که در آینده وقوع تخلفات را شاهد باشیم. باید این هشدار را جدی تلقی کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false