×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نگرانی ادامه دار آژانس بین المللی انرژی نسبت به آینده بازار نفت در ۲۰۲۱

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، کشف واکسن کرونا و احتمال توزیع سراسری آن در سال ۲۰۲۱ در کنار کاهش قابل توجه تولید نفت در عربستان اکثر تحلیل گران را به این باور رسانده بود که اوضاع بازار نفت در سال ۲۰۲۱ نسبت به گذشته دستخوش تحولات مثبت و مهمی می شود. اما حالا با گسترش نوع جدیدی از ویروس کرونا در سراسر جهان و برقراری قرنطینه های منطقه ای در برخی از کشورها مجدداً امیدواری‌ ها نسبت به آینده بازار نفت در سال جدید کاهش پیدا کرده است.
در حالیکه تحلیل پلاتس نشان می ‌دهد که تقاضا برای نفت در سال جدید میلادی ۵.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت اما آژانس بین‌ المللی انرژی با کاهش پیش بینی قبلی خود نرخ تقاضا برای نفت در سال جدید را ۵.۷ میلیون بشکه در روز معرفی کرده است.
به این ترتیب گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی نسبت به گزارش قبلی آن میزان افزایش تقاضا برای نفت در سال جدید را ۱۷۰ هزار بشکه در روز پایین آورده است.
به دنبال َنوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا و سرایت آن به برخی دیگر از کشورها، جهان شاهد موج جدیدی از قرنطینه های مسافرتی در برخی از کشورهای اروپایی است. همچنین این بیماری باعث محدودیت‌ های گسترده در برخی از شهرهای پرجمعیت انگلستان شده است. همه این ها میزان تقاضا برای سوخت هواپیما را کاهش می ‌دهد و به همین دلیل در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی چشم انداز افزایش تقاضا برای نفت به نسبت گزارش قبلی تیره تر شده است.
در این گزارش آمده است که ۸۰ درصد از کاهش مصرف سوخت در سال ۲۰۲۱ ناشی از پایین آمدن تقاضا برای سوخت هواپیما خواهد بود.
علاوه بر این کاهش تقاضای ناشی از شدت گرفتن دوباره بیمار کرونا، بالا رفتن تولید نفت در برخی از کشورهای اوپک در سال ۲۰۲۱ نیز نگرانی هایی نسبت به تقویت بازار نفت در سال جدید را افزایش داده است.
لیبی در صف اول این کشورها قرار دارد. در حالی که تولید نفت در این کشور در ابتدای سال گذشته به دلیل مخاصمات مسلحانه میان نیروهای درگیر به پایین ترین سطح خود رسیده بود اما در ماه های اخیر به دنبال برخی توافق ها میان این گروه ها هم اکنون تولید نفت در لیبی به رقم ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.
همچنین گفته می شود که ایران و ونزوئلا موفق شده ‌اند که در ماه گذشته جمعاً ۶۰۰ هزار بشکه نفت به مجموعه تولیدات خود بیفزایند. این احتمال وجود دارد که در سال جدید نیز میزان تولید نفت این دو کشور بالاتر رود.
همه این موارد نشان می‌دهد که نگرانی آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی از میزان افزایش تقاضا برای نفت در سال جدید که نحو آشکاری در گزارش اخیر این سازمان انعکاس یافته است نمی تواند دور از واقعیت های موجود بازار نفت باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false