×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توفان ۱/۷ میلیون بشکه آمریکا را برد + ویدئو

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از رویترز، توفان «نیت» که دیروز در رده توفان‌های درجه یک طبقه‌بندی شده بود، با ارتقاء به درجه ۲ بادهایی تا شرعت ۱۸۰ کیلومتر و موج‌هایی به ارتفاع ۹/۱ متر را به سکوهای فراساحل نفت و گاز آمریکا در خلیج مکزیک کوبید.

دایره امنیت شغلی و ایمنی محل کار بخش نفت و گاز آمریکا علام کرد که ۹۷ درصد فعالیت‌های تولید و اکتشاف نفت در خلیج مکزیک قبل از برخورد توفان تعطیل شده است. این عدد یه این معنی‌ست که ۱/۶ میلیون بشکه از تولید نفت و ۲/۴۸ میلیارد فوت مکعب از تولید گاز آمریکا برای مدتی از مدار خارج شده‌اند.

توفان نیت که بادهایی با سرعت 177 کیلومتر در دریا ایجاد کرده به تأسیسات فراساحل خلیج مکزیک رسید و با عبور از آنها راهی خشکی می‌شود که در آنجا نیز 3 درصد از توان پالایشی آمریکا معلق شده است.

سکوهای خلیج مکزیک ۶ هفته قبل زیر تاخت و تاز هاروی تعطیل شدند و آسیب‌هایی دیدند اما در آن زمان با تعطیل شدن یک چهارم توان پالایشی آمریکا، کمبود آنها فقط بازار جهانی نفت را کمی ملتهب کرد. اکنون دو پالایشگاه اصلی یکی متعلق به فیلیپس و دیگری متعلق به شورون از دیروز (شنبه) تعطیل شده‌اند که در مجموع روزانه ۵۸۷ هزار بشکه نفت مصرف می‌کنند و این ۳درصد از کل توان آمریکا را تشکیل می‌دهد.

سازمان‌ها و شرکت‌های تحلیل هواشناسی به دکل‌های حفاری طرف قرارداد خود هشدار داده بودند که جمعه منطقه را ترک کنند و اکنون هیچ فعالیت حفاری‌ای در مرکز خلیج مکزیک انجام نمی‌شود.

از سوی دیگر این سازمان‌ها برآورد کرده‌اند توفان در زمان برخورد با خشکی، موج‌هایی به ارتفاع ۳ تا ۴ متر در دهانه رود می‌سی‌سی‌پی ایجاد خواهد کرد و با سرعت تقریبی ۴۰ کیلومتر در ساعت، روی سطح زمین حرکت می‌کند. این برآوردها موجب تخلیه ۳۰۰ منطقه مسکونی در سواحل نیواورلئان و دیگر مناطق در مسیر تندباد شده است. بنابر اعلام، تا ساعت ۱۳ امروز (یکشنبه، به وقت تهران) توفان به دهانه رود می‌رسد و از آن پس مسیر خود در خشکی را تعیین خواهد کرد.

در صورتی‌که این توفان به‌سوی غرب یا شمال تغییر مسیر دهد، ۳۰ درصد از توان پالایشی و بخش عمده‌ای از تولید نفت شیل آمریکا بار دیگر در معرض خطر قرار می‌گیرد و مشخص نیست صنعت آسیب دیده از هاروی که هنوز به‌طور کامل به توان نخستین خود بازنگشته، چه اندازه امکان مقابله با چنین توفانی را خواهد داشت. شورون در اعلامیه‌ای اطمینان داده که تأسیسات پالایشی این شرکت در منطقه، کارهای امنیتی را انجام داده‌اند و تجهیزات سست سفت شده و ژنراتورهای اضطراری در محل مستقر شده‌اند.

مترجم: هادی صالحی افخم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false