×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نیوم و آرزوی یک دوبی برای عربستان

به گزارش گروه بین الملل نفت‌خبر از بلومبرگ، در شبه جزیره شنی شمال غربی عربستان سعودی، تا مدتها تنها جسمی که در کیلومترها کویر  وجود داشت، لاشه هواپیمای کاتالینای آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۰ میلادی در این کویر سقوط کرد اما اکنون سعودی‌ها طرح جدیدی را برای رونق بخشیدن به این منطقه در ذهن دارند.

هواپیما کاتالینا عربستان

این منطقه همان جایی است که شاهزاده عربستان سعودی، نقشه احداث شهری به نام «نیوم» را برای آن کشیده است، شهری بسیار بزرگتر از دوبی که قرار است در آن ربات‌های بی‌شماری به انسان‌ها کمک کنند. شاهزاده محمد بن سلمان این عمل را به عنوان «جهش مدنی برای بشریت» در خارج از محدودیت‌های سنتی عربستان معرفی کرده و قرار است این شهر را به یک مرکز تجاری پیشرفته تبدیل و در آن از فناوری‌های بیولوژیکی، رسانه‌ها و خطوط هوایی کمک بگیرد.

نایب‌السلطنه عربستان، طی مصاحبه‌ای در ریاض گفت: «ما می‌خواهیم ربات اصلی و اولین ربات در نیوم همانند خود نیوم باشد، یعنی یک ربات منحصر به فرد. تمامی راه‌های ارتباطی قرار است با هوش مصنوعی کار کند، همه چیز قرار است بصورت اینترنتی و هوشمند انجام شود.»

در نقشه زیر وسعت شهر نیوم در مقایسه با دوبی قابل مشاهده است :

مقایسه نئوم و دوبی

احداث شهر تخیلی با برج‌های عظیم و هتل‌های پنج ستاره نشان دهنده تلاش‌های عربستان سعودی برای تغییر اقتصاد این کشور است، کشوری که روزی غرق در پول‌های نفتی خود بود و اکنون با فشار شدید مالی مواجه شده است.

در نمودار زیر درصد کاهش نرخ تولید ناخالص داخلی (GDP) عربستان و برنامه ریزی صورت گرفته برای آن مشاهده می‌شود :

نرخ GPD عربستان

این کار می‌تواند زیربنای شکل گیری یک عربستان سعودی نوین باشد، اکنون رهبر جدید و ۳۲ ساله، قصد دارد اقتصاد این کشور را متحول کند و آن را متناسب با جهان مدرن آماده سازد، کاری که حاکمان گذشته نتوانستند انجام دهند. شهرهای عظیم و فانتری دیگری نیز در میان صحراهای این شبه جزیره وجود داشت که چندان مورد استقبال قرار نگرفتند. یک نمونه از آن پارک تجاری ۱۰ میلیارد دلاری در حومه ریاض که ناتمام مانده و رها شده است.

اقتصاد نفتی
اقتصاد عربستان سعودی بزرگ است، اما تجارت آن در نفت متمرکز شده است.

به عنوان مثال در شکل زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی را مشاهده کنید :

واردات عربستان

پول مجازی

این نیز نمونه دیگری از تمایل شاهزاده محمد بن سلمان برای پرداخت پول در پروژه‌ها بدون نیاز به مصرف منابع ارزی است. معرفی این کلان‌شهر در این هفته در پی اجرای برنامه‌هایی برای ایجاد یک پارک سرگرمی عظیم و هدف آنها ایجاد یک جاذبه توریستی ۴/۸ میلیارد دلاری برای خط ساحلی جده در ساحل دریای سرخ است.

در مورد طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰، اگر این پروژه هیچ طرح بلند پروازانه‌ای نداشته باشد، هیچ جاذبه دیگری نخواهد داشت. محدوده عرب نشین خلیج‌فارس در حال حاضر پر از آسمان‌خراش‌هایی است که در میان کویرهای شنی احداث شده اما نه ابوظبی و نه دوحه، هیچ کلان‌شهر دیگری تاکنون موفق به رقابت با دوبی به عنوان یک مرکز تجاری بین‌المللی نشده است.

چند دهه طول کشید تا دوبی به یک مقصد توریستی با ۲٫۹ میلیون بازدید کننده در سال تبدیل شود. عواملی چون، احداث بلندترین برج دنیا، راه اندازی دفتر منطقه‌ای برای بانک‌های بین‌المللی، احداث یکی از بزرگترین فرودگاه‌های بین‌المللی جهان در دوبی (پس از فرودگاه‌های آتلانتا و پکن)، از جمله مواردی بوده است که آنها برای تبدیل دوبی به بزرگترین مقصد توریستی انجام داده‌اند.

به گفته شاهزاده محمد بن سلمان، «این شهر برای رقابت با دوبی برنامه ریزی نشده است، بلکه مکمل آن و سایر پروژه‌های اطراف خلیج‌فارس خواهد بود.»

به گفته وی «این شهر متقاضیان جدیدی را جذب خواهد کرد که با متقاضیان دوبی متفاوت هستند. این شهر به دوبی، بحرین و به ویژه کویت کمک شایانی خواهد کرد زیرا صادرات آنها به اروپا می‌تواند سریع‌تر و ارزان‌تر انجام شود.»

مراکز ارتباطی
فرودگاه‌های دوبی و دوحه در سال، بیش از ۱۲۰ میلیون مسافر را جابجا می‌کنند.

در شکل زیر مشاهده می‌کنید که فرودگاه بین‌المللی پادشاه خالد در ریاض تنها ۲۲/۵ میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

فرودگاه عربستان

آینده جدید

واژه نیوم (Neom) ترکیبی از واژه «Neo» یا «New» است و از واژه عربی «مستقبل» که به معنای آینده است نیز در آن استفاده شده است. این منطقه به صورت حدودی در ناحیه‌ای با نام راس شیخ حامد و در شبه جزیره‌ای قرار دارد که در فاصله ۵۰ کیلومتری آب‌های دریای سرخ قرار گرفته و از آنجا به جاده ساحلی عربستان سعودی راه دارد.

مساحت حدود ۲۶ هزار کیلومتر مربع برای توسعه منطقه شهری که به اردن و مصر منتهی می‌شود اختصاص داده شده است. وسعت این منطقه بیش از دو برابر کشور قطر است که در همسایگی عربستان سعودی قرار دارد. گفته می‌شود که این منطقه به دلیل «موقعیت استراتژیک» و نزدیکی به مسیرهای حمل و نقل بین‌المللی انتخاب شده است. در سال جاری، مصر معاهده‌ای را امضا کرد که در آن عربستان را در اجرای پروژه‌ای به منظور ارتباط با شبه جزیره سینا کمک کند.

بن سلمان اکنون برنامه مشخصی برای تغییر  نوار ساحلی دریای سرخ دارد. به گفته وی «خلیج نیوم به عنوان مرکز عملیاتی شهر آغاز به کار خواهد کرد و پس از آن، همانند همپتون در نیویورک خواهد بود اما این اقدام به معنای ایجاد اشتغال بیشتر برای جمعیت جوان عربستان نیست بلکه به طور قابل توجهی از چشم‌انداز اقتصادی برخوردار است. او گفت: «این وظیفه نیوم نیست که برای سعودی‌ها شغل ایجاد کند بلکه وظیفه آن تبدیل شدن به یک مرکز جهانی برای همه در سراسر جهان است.»

 

افزایش سرمایه

چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی بر اساس ایجاد بزرگترین صندوق دارایی مستقل در جهان شکل گرفته است که دارایی آن حدود ۲ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود که در جهت سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل در اختیار گرفته خواهد شد. این صندوق در حال حاضر مبلغ ۲۰ میلیارد دلار را برای ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری زیرساختی با گروه سرمایه‌گذاری چندملیتی بلک استون و مبلغ ۴۵ میلیارد دلار برای ایجاد صندوق فناوری توسط شرکت مخابراتی چندملیتی سافت بانک اختصاص داده است.

 

چگونه نیوم به رقبا متصل می‌شود؟
این شهر رقبای بزرگی در منطقه و جهان خواهد داشت. کلید توسعه دوبی، سرمایه‌گذاری خارجی و کارگران خارجی است، به همین دلیل می‌توانند آزادانه‌تر از سایر نقاط خلیج‌فارس زندگی کنند. استفاده از مشروبات الکلی مانعی ندارد، محدودیت پوششی برای گردشگران وجود ندارد و در کنار اینها دولت امارات متحده عربی مکان‌هایی را برای کلیساها و معابد اختصاص داده است.

نیوم و آرزوی یک دوبی برای عربستان

جمعیت و نقشه رقبای شهر نیوم

نیوم و آرزوی یک دوبی برای عربستان

جمعیت و نقشه رقبای شهر نیوم

 

در عربستان سعودی، زادگاه اسلام، قمار ممنوع است و در طول روز چندین بار کسب و کار در این کشور برای دعا و نماز تعطیل می‌شود. رانندگی برای بانوان ممنوع است (این قانون از سال آینده لغو می‌شود) و تفکیک جنسیتی به طور گسترده‌ای در مکان‌های عمومی این کشور وجود دارد. همچنین صادرات کالا از عربستان به وهابیون، از سوی گروه‌های مذهبی سنی که محل شکل‌گیری گروه‌های افراطی از جمله القاعده و داعش بوده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

بایدها و نبایدها
ساکنان دوبی بسیار آزادتر از کسانی هستند که در عربستان سعودی زندگی می‌کنند.

شاهزاده محمد بن سلمان می‌گوید « اگرچه شهر نیوم شهری دوستانه خواهد بود اما دولت اجازه سرو مشروبات الکلی را نخواهد داد.» وی در ادامه گفت: «ما می‌توانیم ۹۸ درصد از استانداردهای مورد استفاده در شهرهای مشابه را ایجاد کنیم، اما ۲ درصد از آنها مانند سرو مشروبات الکلی را نمی‌توانیم فراهم کنیم. اگر توریست‌ها علاقه‌ای به مصرف مشروبات الکلی دارند، می‌توانند به مصر یا اردن بروند.»

حتی با استانداردهای سعودی، منطقه‌ای که آنها قصد احداث شهر جدید را دارند محدودیت‌هایی وجود دارد. در کنار جاده ساحلی، هیچ گونه امکانات و رستوران توریستی وجود ندارد که بانوان اجازه استفاده از آنها را داشته باشند.

در جدول زیر برخی از محدودیت‌هایی که در عربستان سعودی وجود دارد اما در امارات متحده آزاد است را می‌توانید مشاهده کنید :

بایدها و نبایدها در عربستان و امارات

شاهزاده محمد بن سلمان هیچ گونه نگرانی درباره تکرار اشتباهات گذشته ندارد، اشتباهاتی مانند ایجاد پارک اداری ریاض یا شهر پادشاه ملک عبدالله در ساحل شمالی جده.

 

در سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ در ماه آوریل سال گذشته (اردیبهشت۹۴)  تصویب شد، دولت متعهد شد شهرهای اقتصادی که «پتانسیل خود را درک نکرده‌اند» را نجات دهد.

بن سلمان گفت: « داستان نیوم کاملاً متفاوت است. تعهداتی بر دوش دولت قرار دارد؛ ما نام خود را در خط اول قرار خواهیم داد.»

 

پروژه‌های ناموفق
پروژه‌های عظیم دیگری نیز در گذشته توسط سعودی‌ها اجرا شده بود، مانند احداث شهر پادشاه عبدالله (KAEC) که همواره از آن به عنوان طرحی جاه‌طلبانه و ناموفق یاد شده است.

آرزوهای عربی و شهر جدید عربستان

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می‌کنید، طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۳)، این شهر برای جذب جمعیت ۲ میلیون نفری هدف‌گذاری شده بود اما تا ماه مارس سال ۲۰۱۶ (فروردین‌ماه ۱۳۹۵) جمعیت این شهر تنها به ۵ هزار نفر رسید.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false