×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
هشدار آژانس بین‌المللی انرژی برای کاهش عرضه در بازار

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از فایننشال تریبیون، در گزارش ماهانه بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی که به تازگی منتشر شد، این آژانس هشدار داد که چشم‌انداز تقاضای نفت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

در حالی که آژانس برآوردهای خود برای رشد مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ را بدون تغییر باقی گذاشته، نشریه پلاتس در گزارشی اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود میزان رشد مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی با افزایش روزانه ۱/۴ میلیون بشکه‌ای و یا ۱/۴ درصدی مواجه خواهد شد.

تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۹۹/۳ میلیون بشکه در روز رسید.

بهای نفت برنت که در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی در سطح ۵۰ دلار به ازای هر بشکه قرار گرفته بود، اخیراً به بیش از ۷۰ دلار به ازای هر بشکه رسیده است، آژانس بین‌المللی مستقر در پاریس تأکید کرد که «آژانس بین‌المللی انرژی به طور مرتب در مورد خطر افزایش بیشتر قیمتها هشدار داده است.»
در حالی که پیش‌بینی می‌شود تقاضای نفت چین، هند و آمریکا حدود ۱ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند، آژانس بین‌المللی اعلام کرد که این موضوع برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بسیار متفاوت خواهد بود.

تقاضای کل در کشورهای عضو OECD در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی به میزان ۰/۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافته که این موضوع برای اولین بار از سه ماهه از پایانی سال ۲۰۱۴ میلادی صورت گرفته است و احتمالاً به دلیل تضعیف برخی از اقتصادهای اروپایی، در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نیز با کاهش شدید مواجه خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین ضمن اشاره به مشخص نبودن شرایط در آرژانتین و ترکیه گفت: «به دلیل کاهش تقاضا در بازار، افزایش قیمت نفت تا به حال به اقتصادهای خاورمیانه کمک چندانی نکرده است.»

این آژانس اعلام کرد که به دلیل کاهش تولید صورت گرفته توسط اوپک و کاهش شدید تولید نفت ونزوئلا، عرضه جهانی نفت در ماه مارس ۳۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، با توجه به اینکه تولید نفت عربستان سعودی به پایین‌ترین سطح خود در دو سال گذشته رسیده، تولید اوپک در ماه مارس (اسفندماه ۹۷) با کاهش ۵۵۰ هزار بشکه‌ای مواجه شده و به ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و در واقع میزان عرضه نفت، کاهش ۱۵۳ درصدی را تجربه کرده است.
تولید نفت عربستان سعودی در ماه مارس با کاهش ۳۲۰ هزار بشکه‌ای، به ۹ میلیون ۸۲۰ هزار بشکه در روز رسید و نشان از آن دارد که تولید عربستان در ماه آوریل (فروردین‌ماه ۹۸) می‌تواند در همین سطح باقی بماند و حجم صادرات به شدت کاهش پیدا کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false