×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
هفته‌ای نگران کننده برای بازار نفت

علت اصلی حرکت قیمت نفت در حال حاضر جنگ تجاری بین آمریکا و چین است و قصد ترامپ برای انجام دادن هر حرکتی علیه هنگ‌کنگ نیز قیمت نفت را پایین‌ می‌فرستند چرا که این موضوع چین را عصبانی خواهد کرد و نشان می‌دهد که هیچ معامله‌ای واقعا روی میز نیست.
ترامپ این کار را روز چهارشنبه انجام داد قیمت نفت بلافاصله واکنش نشان داد و برای دو روز به صورت مستقیم بر اثر امضای لایحه حمایت از معترضان هنگ‌کنگ توسط رئیس‌جمهور، پایین رفت.
در همین حال عراق با آتش زدن کنسولگری ایران و ۵۰ کشته تنها در روز پنجشنبه در ناآرامی به سر می‌برد، ایران به دلیل افزایش قیمت بنزین دچار آشفتگی شده و دولت توافق ملی نیز در تلاشش برای برتری بر حفتر در حوزه نفت لیبی شکست خورده است.
حفتر زمین‌های نفتی در لیبی را از دست داد، اما فقط برای یک روز
تولید این هفته در میدان الفیل لیبی مختل شد و به مدت ۲۴ ساعت دولت توافق ملی مخاطبان خود را به این فکر انداخت که برای اولین بار در این درگیری موفق شده است یک میدان مهم نفتی را از ژنرال حفتر بگیرد.
اوایل روز چهارشنبه نیروهای دولت توافق ملی اعلام کردند که در یک عملیات نظامی تایید شده توسط شرکت ملی نفت، کنترل تاسیسات الفیل که روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند را در دست گرفته‌اند. در اواخر همان روز ژنرال حفتر با حملات هوایی خود در اطراف میدان نفتی کنترل آن را دوباره به دست آورد.
اما برای چند ساعت، دنیا فکر کرد که نقطه عطف بزرگی در این درگیری‌ها رخ داده است، زیرا حفتر تا حدود زیادی کنترل نفت را در دست دارد و دولت توافق ملی کنترل طرابلس را. اگر دولت توافق ملی کنترل نفت را نیز به دست می‌گرفت، این احتمالا شروع مسیر به پایان رسیدن کار حفتر بود. الفیل میدان بسیار مهمی است زیرا در کنار بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی یعنی شراره قرار دارد که در صورت موفقیت در الفیل می‌توانست توقفگاه بعدی دولت توافق ملی باشد.
در عوض حفتر نه تنها دست بالا را حفظ کرده بلکه این امر به ضعیف شدن دولت توافق ملی نیز منجر خواهد شد چرا که در دستیابی به این میدان ناکام مانده است. تولید در الفیل از روز پنجشنبه و تحت نظر ژنرال حفتر از سر گرفته شده است.
ضربه به شیل در صحنه انرژی تجدیدپذیر اروپا
میتسوبیشی تیتان شل بزرگ را در خرید بزرگ‌ترین شرکت سودده هلند، انکو، شکست داد. میتسوبیشی به عنوان عضوی از یک کنسرسیوم همراه با کمپانی ژاپنی شریکش، چوبو، انکو را به قیمت ۴٫۵ میلیارد دلار خواهد کرد و ۸۰ درصد سهام آن را در اختیار خواهد داشت. البته این معامله هنوز نهایی نشده و نیاز به تایید سهامدار دارد. در صورت تصویب، میتسوبیشی از انکو به عنوان قطب اصلی فعالیت‌های انرژی در اروپا استفاده خواهد کرد. به همین دلیل این کمپانی قصد دارد تمام دارایی‌های تولید انرژی دریایی و بادی خود را که یک نمونه کار گسترده است به انکو منتقل کند.
انکو که حدود نیمی از برق خود را از منابع تجدیدپذیر تولید می‌کند، یک بازیگر بزرگ در عرصه انرژی باد در خشکی و دریا به شمار می‌رود و دارایی‌های آن در هلند، بلژیک و آلمان قرار دارند. این نیروگاه ۲ گیگاوات از ظرفیت باد و ۳۰۰ مگاوات از ظرفیت خورشید برق تولید می‌کند.
برای شل این باخت یک ضربه محسوب می‌شود اما این غول نفتی به جستجو برای دارایی‌های مناسب در حوزه انرژی تجدیدپذیر ادامه خواهد داد. این کمپانی برنامه دارد سالانه بین ۲ تا ۳ میلیارد دلار برای پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر هزینه کند.
البته علاقه به انکو برای شل استراتژیک بود. این معامله نه تنها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر جذاب بود بلکه این اجازه را به شل می‌داد تا در برابر کاهش تقاضا برای بنزین و گازوئیل سدی ایجاد کند آن هم در زمانی که اروپا برای ورود به تجارت خودروهای الکتریکی فشار وارد می‌کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false