×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
همه گزینه‌ها روی میز است

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، هفته گذشته قیمت‌های نفت رو به سقوط آزاد گذاشت، اما به نظر می‌رسد که این موضوع دست مایه اقداماتی شده تا بتوانند جلوی این کاهش بیشتر را بگیرد.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت، در آستانه سقوط به زیر ۵۰ دلار است، قیمت نفت برنت عملا به کانال ۵۰ دلاری سرریز کرده است. روز ۷ آگوست، بلومبرگ در گزارشی نوشت که عربستان قصد دارد برنامه‌هایی به منظور نجات قیمت نفت در دستور کار قرار دهد. یک مقام سعودی در این زمینه گفته بود که این کشور کاهش بیشتر قیمت نفت را تحمل نخواهد کرد و همه گزینه‌ها را بررسی می‌کند.
در این اظهارنظر جزئیاتی درباره اقدام‌های احتمالی عربستان نیامده است. اما حتی اگر دولت‌های عضو اوپک پلاس مجبور شوند که اقدامی انجام دهند، این اقدام بسیار دشوار خواهد بود.
اگرچه حوزه پرمین در آمریکا در حال کاهش تولید نفت است اما به طور کلی نفت شل در حال افزایش تولید است. در واقع پیش روی نفت شل مشکلاتی وجود دارد اما افزایش تولید آن ادامه خواهد داشت و این مشکلات کمکی به وضعیت نفت دیگر کشورها نخواهد کرد.
آخرین رکود قیمت در بازار نفت به این حقیقت برمی‌گشت که آمریکا به دلیل وجود تقاضا، بر تولید نفت شل خود می‌افزود. بنابراین، افزایش میزان تقاضا، زمینه لازم برای افزایش میزان تولید در نفت آمریکا را تهیه می‌کرد.
اما رکود حال حاضر در قیمت نفت متفاوت از قبل است. تولید نفت شل آمریکا در حالی افزایش پیدا کرده است که نفت اعضای اوپک رو به کاهش است. تولید نفت اوپک پلاس در ۹ ماه گذشته ۲٫۷ میلیون بشکه در روز کاهش داشته است. پیش‌بینی‌ها حاکی از وجود مازاد در ذخایر نفتی در شش‌ماهه دوم سال ۲۰۱۹ است و این در حالی است که هیچ افزایش معناداری در میزان تقاضا برای خرید نفت دیده نمی‌شود.
افق نه چندان رشد در تولید ناخالص جهانی باعث شده است که میزان تقاضای جهانی برای نفت با کاهش مواجه شود.
بانک سرمایه‌گذاری اعلام کرده که اعضای اوپک انتخاب‌های چندان مناسبی ندارند. به گفته این بانک، گروه تولیدکنندگان نفت عضو اوپک نمی‌توانند به ثبات بازار کمکی کنند چرا که مسئله اصلی در بازار نفت به سیاست‌هایی برمی‌گردد که در چین و واشنگتن اتخاذ می‌شود. بنابراین در بهترین حالت، اعضای اوپک شاید بهتر باشد که در حاشیه جنگ تجاری میان این دو قدرت قرار بگیرند.
گروه انرژی راپیدین می‌گوید که اکنون نمی‌توان انتظار واکنشی فوری از سوی اعضای اوپک پلاس داشت اما اگر قیمت‌ها شدیدتر از آنچه هست کاهش پیدا کند، آن گاه در نشست ۱۲ سپتامبر کمیته مشترک نظارتی وزرا ممکن است اقدامات فوری برای بررسی اوضاع جهت کاهش تولید اتخاذ شود.
این گروه می‌گوید ممکن است اوپک مجبور شود که ۱ میلیون بشکه نفت در روز از تولیدات خود بکاهد. این اقدام می‌تواند تا بهار ۲۰۲۰ که زمان خاتمه توافق کنونی است ادامه داشته باشد.
این اقدام می‌تواند برای کشورهای تولیدکننده نفت واجد خطر باشد. شرکت سعودی آرامکو در نخستین نشست با سرمایه‌گذاران خود اعلام کرده که این شرکت در نیمه نخست سال جاری با ۱۲ درصد کاهش در درآمدهایش رو به ربوده است چرا که قیمت نفت به نسبت سال گذشته با افت رو به رو شده است. بنابراین ضرر شرکت آرامکو می‌تواند ادامه داشته باشد.
این راهکار که «می‌توانیم همه گزینه‌ها را بررسی کنیم» به نظر یک اقدام شفاهی برای تحت تأثیر گذاشتن بازار است. راهکاری که اگر با اقدامات عملی همراه نباشد نمی‌تواند تأثیری بر قیمت نفت بگذار به‌ویژه در دوره‌ای که اقتصادی جهانی همچنان رو به وخامت می‌رود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false