×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
همکاری غول‌های نفت و گاز جهان برای کاهش آلایندگی

به گزارش نفت خبر از رویترز، هدف تعیین شده توسط ۱۲عضو ائتلاف اقلیمی صنایع نفت و گاز (OGCI)، به‌گونه‌ای است که تولیدکنندگان باید متناسب با تولید خود، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را هم کاهش دهند.

این برنامه با طرح‌های بلندپروازانه تری که توسط اعضای اروپایی کنسرسیوم بطور جداگانه تنظیم شده اند ، از جمله بی‌پی، شل و توتال به دست می‌آید.

باب دادلی، رئیس OGCI و مدیرعامل پیشین بی‌پی، به رویترز گفت: «این یک نقطه عطف قابل‌توجه است، پایان کار نیست، این هدف در کوتاه‌مدت در دسترس است و ما همکاری را ادامه خواهیم داد.»

اعضای OGCI توافق کردند که میانگین شدت تولید دی‌اکسید کربن ناشی از عملیات نفتی و گازی در بالادست خود را معادل ۲۰تا ۲۱ کیلوگرم CO2 در هر بشکه نفت (CO2e/ Boe) تا سال ۲۰۲۵ کاهش دهند، مقدار پایه این توافق که در سال ۲۰۱۷ تعیین شده بود، برابر ۲۳ کیلوگرم دی‌اکسید کربن در هر بشکه نفت بود.

گروه OGCI شامل شرکت‌های بی‌پی، شورون ، سی‌ان‌پی‌سی، انی، اکوئینور، اکسون، اوکسیدنتال پترولیوم، پتروبراس، رپسول، آرامکو، شل و توتال است که در مجموع بیش از ۳۰ درصد از تولید نفت و گاز جهان را تشکیل می‌دهند.

دادلی گفت که اعضا روی یک روش مشترک برای محاسبه شدت کربن توافق کردند و اهداف می‌توانند در آینده به سایر بخش‌ها مانند تولید گاز طبیعی مایع و بخش پالایش گسترش یابد.

اهداف تعیین شده توسط شرکت‌های مختلف می‌توانند از لحاظ دامنه و تعریف متفاوت باشند و همین امر می‌تواند مقایسه میزان انتشار آلایندگی این شرکت‌ها را دشوار کند.

برخی از اعضای OGCI در حال حاضر از هدف تعیین شده فراتر رفته‌اند و یا قصد دارند میزان انتشار آلایندگی خود را فراتر از مقدار توافق کاهش دهند.

به عنوان مثال، طبق گزارش سالانه شرکت آرامکو عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای این شرکت در بخش بالادست برابر ۱۰.۱ کیلوگرم CO2/Boe بود.

شرکت اکوئینور نروژ نیز قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ شدت دی‌اکسید کربن خود را به کمتر از ۸ کیلوگرم CO2/boe برساند، گفته شده است که میانگین صنعت جهانی ۱۸ کیلوگرم CO2/Boe است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false