×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
همکاری نکردن روسیه با اوپک بهای نفت را در سراشیبی قرار می‌دهد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از فوربز، درحالی‌که برخی تلاش می‌کنند تا به منظور بهبود قیمت نفت، میزان تقاضا را کاهش دهند اما واقعیت اینگونه است که تقاضای جهانی همچنان رو به رشد است و هرساله بیش از ۱ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. چالش اصلی اوپک کاهش تقاضا نیست، بلکه تداوم رشد تولید نفت شیل آمریکاست.

پس از سقوط بهای نفت در سال ۲۰۱۴، اوپک استراتژی کاهش تولید را برای بالا کشیدن قیمت نفت در دستور کار قرار داد. به‌این‌ترتیب، کارتل نفتی اکنون وارد یک بازی با تولیدکنندگان شیل آمریکا شده و قصد دارد با کاهش تولید، بهای نفت را بالا نگه دارد و در عین حال منجر به ثابت شدن یا کاهش تولید نفت ایالات‌متحده شود. اگر چنین اتفاقی در تولید نفت در آمریکا رخ دهد اوپک می‌تواند دوباره به جایگاه خود بازگردد. دسامبر سال گذشته میلادی، اوپک و روسیه تلاش کردند تا با محدودیت تولید نفت از کاهش قیمت جلوگیری کنند. همچنین در نشستی که در همان ماه در وین برگزار شد اوپك اعلام كرد كه كاهش تولید خود را تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد.
پس‌ازاین تصمیم، تولید اوپک و متحدانش ۱٫۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد، اما پس از آن نیز با شیوع ویروس کرونا قیمت‌های انرژی به پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون رسیده است.

با شیوع ویروس کرونا، چین تلاش می‌کند تا این ویروس را که بر اقتصادش تأثیر زیادی گذاشته، مهار کند. همچنین این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان شناخته می‌شود که تأثیر منفی ویروس کرونا بر اقتصادش می‌تواند تأثیر زیادی بر تقاضای جهانی نفت داشته باشد؛ بنابراین، اوپک در حال حاضر باید با رشد تولید نفت شیل ایالات‌متحده و تأثیر کوتاه‌مدت بر تقاضای جهانی مقابله کند.

این دو تهدید از ابتدای سال جاری میلادی تا اوایل ماه فوریه باعث کاهش ۲۰ درصدی قیمت نفت شد. به‌این‌ترتیب، اعضای اوپک هفته گذشته به امید کاهش مازاد تولید که ممکن است سقوط قیمت نفت را تثبیت کند با روسیه دیدار کردند. هرچند که روسیه از پذیرش کاهش سرباز زد و اعلام کرد که نیاز به زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری دارد. به اعتقاد تحلیلگران، روسیه دلایل خود را برای این تصمیم و نگه‌داشتن تولید در سطح فعلی دارد که مهم‌ترین آن می‌تواند نیاز به درآمد بیشتر شرکت‌های نفتی و دولت این کشور باشد.

اوپک به کاهش تولید تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز از سوی روسیه امیدوار بود اما با امتناع روسیه از مشارکت با اوپک و کاهش تولید تا پیش از نشست بعدی در ماه مارس، هیچ اقدامی از سوی اوپک انجام نمی‌شود. همچنین با گسترش بیشتر ویروس کرونا کاهش قیمت نفت نیز ادامه پیدا کرده و قیمت نفت می‌تواند تحت تأثیر این ویروس، تصمیم‌های بعدی اوپک و همچنین تصمیم نهایی روسیه باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false