×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
هنوز هم سلطان است

مهمترین بحث آغاز هفته، شروع به‌کار نشست سالانه هیوستون آمریکا و جمع شدن غول‌های نفت ایالات متحده در این نشست بود. کارشناسی‌ها و پیش‌بینی‌ها از براوردها و آمارهایی که IEA درباره تولید نفت آمریکا منتشر کرده بود، استارت خوبی برای یک کنفرانس مهم به‌حساب می‌آمد اما خبر ملاقات و صرف شام محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک با سران شیل آمریکا، این کنفراس را تکمیل کرد. نشست بالاترین مقام رسمی اوپک با بالاترین رقبای آمریکایی که به‌نظر می‌رسد پشت پرده جنگی خاموش علیه یکدیگر دارند، به همگان ثابت کرد که پاشه در اقتصاد، هنوز روی نفت می‌چرخد و دوست و دشمن برای ثبات آن تلاش مي‌کنند. اگرچه حاصل مشخصی از این شام ارائه نشد و تمدید طرح کاهش تولید اوپک هم از پیش مشخص شده بود اما برای یک هفته مهم در نفت، شروع خوبی محسوب می‌شد چه اینکه آمریکا تلاش می‌کند جای خالی رتبه نخست خریداران نفت جهان را که به چین واگذار کرده، با ربودن رتبه نخست تولید کنندگان نفت از عربستان و روسیه پر کند.

رقابت برای رسیدن به «ترین»ها در نفت به‌قدری جدی‌ست که چین از ارائه آمار و ارقام دقیق درباره خرید و ذخایر نفتی خود امتناع می‌کند و شیل آمریکا با ارائه هزاران عدد و رقم تلاش می‌کند واقیت خود را پیچیده‌تر و بزرگتر از آنچه هست نشان دهد. خبر دوبرابر شدن تولید از پیرترین میدان نفتی آمریکا یعنی پرمیان، بخشی از این تلاش بود که بدون ارائه هزینه تولید مشخص و بازار هدف نفت استخراج شده، چندان جدی به‌نظر نمی‌رسد گرچه شیل آمریکا قبلا هم کارهای بدون برنامه انجام داده و نفت را تا مرز ۲۰ دلار در هر بشکه پایین آورده اما این‌روزها به همت طرح کاهش تولید اوپک و بی‌کفایتی‌های بی‌پایان ونزوئلا، قیمت در محدوده ۶۰ دلار تثبیت شده است.

در سوی دیگر جهان، جایی که هیچ نفتی وجود ندارد و تقریبا فقط یک پالایشگاه برای میلیون‌ها شهروند فعالیت می‌کند نیز وضع به همین روال است. کره شمالی که با تبلیغات خفه‌کننده داخلی و سروصدای زیاد بین‌المللی، انرژی هسته‌آی خود را توسعه داده و ابایی از اعلام آزمایش تسلیحات هسته‌ای ندارد، پس از همراهی چین با تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور، همچون یک گلوله برفی در آفتاب، ذره ذره آب شد و به زمین چکید. آخرین تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ، به صفر رساندن فروش نفت خام و محصولات نفتی بود. همراهی پکن با واشنگتن در این تحریم، موجب شد در نهایت خبر درخواست مذاکره با رئیس جمهوری آمریکا از سوی رئیس‌جمهوری کره‌شمالی مطرح شود. این درحالی‌ست که در کره شمالی تقریبا هیچ خودروی شخصی‌ای وجود ندارد و مالکیت شخصی به‌طور کلی مردود است. تمامی ترددها با اتوبوس‌های بیشتر گازسوز و دوچرخه انجام و تمامی نیازهای روزمره زندگی هم از سوی دولت بین مردم توزیع و به آنها هبه می‌شود. تقریبا تمام مصرف سوخت در این کشور محدود به خودروهای نظامی و لجستیک دولتی‌ست و محصولات پتروشیمی هم وارداتی هستند و البته پیونگ‌یانگ در زمینه هسته‌ای اعم از سلاح تا داروها و گیاهان دستکاری شده ژنتیکی، کاملا خودکفاست. همه این‌ها هم نتوانست از اثر تحریم نفتی آمریکا بکاهد و فقط طی سه ماه، رهبر این کشور را از رجزخوانی به درخواست گفت‌وگو رساند.

در میانه جهان شرایط از این هم جالب‌تر است. استقبال شاهانه از نایب‌السلطنه عربستان آن هم توسط ملکه بریتانیا و تمام قد ایستادن دولت این کشور برای بن سلمان سعودی، نشان می‌دهد نه تنها خود نفت بلکه دلارهای آن هم همچنان به قدرت خود باقی‌ست و می‌تواند آن‌قدر زیاد شود که حتی روی خون کودکانی که زیر بمب‌های سعودی جان مي‌دهند را هم بپوشاند.

علی‌رغم میل باطنی باید اینطور نتیجه بگیرم که آنچه در لندن شاهد بودیم، نه یک فرصت طلبی و چاپلوسی از سوی انگلستان بلکه سیاسی‌کاری خوب و ویترین‌سازی دقیق از سوی بن‌ْلمان بود. سیر تغییراتی که طی ۳ سال اخیر در عربستان اتفاق افتاده به قدری از آن عقب‌ماندگی اجتماعی قبلی دور است که توجیح کافی برای لندن ایجاد کرده است. اکنون در سال ۲۰۱۸، ریاض به‌دنبال خصوصی‌سازی ۵ درصد از سهام آرامکو و درآمد ۱۰۰  میلیارد دلاری از این راه است و برای هموار کردن مسیرش هم به زن‌‌ها گواهینامه رانندگی می‌دهد، زن‌هایی که تا دیروز اگر مردها می‌توانستند، حتی وجودشان در این کشور را انکار می‌کردند، امروز در استادیوم‌های ورزشی و پشت فرمان خودرو عکس می‌اندازند و حتی کنسرت هم می‌روند حالا تسلا هرچقدر می‌‌خواهد، خودروی برقی بسازد و دانمارک نیروگاه‌های بادی‌اش را به دریا ببرد، طلای سیاه هنوز آنقدر سلطان است که زنان عربستان و انرژی هسته‌ای کره شمالی را همزمان آزاد کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false