×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
واکنش اوپک به ویروس کرونا: فعلا هیچ

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، بیش از ۱۰ ساعت مذاکره در روز گذشته (چهارشنبه) میان نمایندگان کشورهای عضو اوپک در جریان نشست کمیته فنی این سازمان بین المللی درباره ضرورت تعجیل در برگزاری نشست وزارتی به شکست انجامید.

در حالی که طی روزهای گذشته رسانه ها از موافقت روسیه با پیشنهاد عربستان مبنی بر برگزاری یک نشست فوری خبر داده بودند اما مجموع مذاکرات دو روز گذشته در کمیته فنی نشان می دهد که روسیه هنوز با پیشنهاد عربستان درباره چگونگی واکنش به آثار ویروس کرونا بر بازار نفت موافقت نکرده است.

بی نتیجه ماندن مذاکرات در روز دوم باعث شده تا نمایندگی های حاضر در وین اعلام کنند که خود را برای سومین روز مذاکره در روز جاری (۵ شنبه) آماده می کنند.

یک منبع در نشست کمیته فنی که نخواست نامش فاش شود گفته که پیشنهاد روسیه این است که توافقی که در ماه گذشته میان اعضای اوپک مبنی بر کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز به دست آمد تا پس از ماه می، یعنی زمان تعیین شده قبلی، تمدید شود. روسیه در مرحله کنونی حاضر نیست که کاهش بیشتر تولید را پذیرا باشد، این در حالی است که عربستان پیشنهاد جدیدی مبنی بر کاهش ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت در روز را مطرح کرده است.

کاهش قیمت نفت روز گذشته و با اعلام امیدواری نسبت به ساخت نخستین واکسن برای ویروس کرونا تا اندازه ای متوقف و حتی در ساعاتی افزایش پیدا کرد.

از آنجا که براساس مقررات داخلی اوپک، کمیته فنی فقط صلاحیت مشورتی دارد در نتیجه تمام تصمیمات آن باید به تایید کمیته وزارتی برسد. قرار است نشست کمیته وزارتی اوپک در روزهای ۵ و ۶ مارس برگزار شود اما عربستان می گوید فشارهای ناشی از ویروس کرونا بر بازار نفت، برگزاری یک نشست فوری را ضروری کرده است.

هلیما کرافت، رئیس مرکر تحقیقاتی آر بی سی می گوید موافقت نمایندگی های حاضر در وین برای شرکت در سومین روز مذاکره نشان می دهد که امیدها برای دستیابی به توافق از بین نرفته است و در نتیجه ممکن است عصر امروز شنوای اخبار جدیدی مبنی بر توافق میان عربستان و روسیه باشیم.

کاهش قیمت نفت در اثر شیوع ویروس کرونا بیش از همه، عربستان را تحت تاثیر قرار داده است. قیمت نفت در ۶ ماه اخیر رو به نزول داشته و ثروت عمومی در این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین این موضوع برنامه ریاض برای فروش سهام شرکت نفتی دولتی اش، یعنی آرامکو را دچار اخلال کرده است بنابراین عجیب نیست که ریاض بیش از هر دولت دیگری به دنبال واکنش سریع به شیوع ویروس کرونا است.

این ضرورت نزد کشورهای دیگر کمتر حس می شود. به همین دلیل بود که علی رغم درخواست های مکرر عربستان برای برگزاری نشست فوری وزارتی، سایر کشورها تا اینجا فقط با برگزاری نشست مشورتی کمیته فنی موافقت کرده اند.

اخبار درز کرده از این نشست نشان می دهد که در جریان جلسات کمیته فنی، سناریوهای مختلف درباره آثار ویروس کرونا بر بازار نفت مورد بررسی قرار گرفته است.

در این نشست این موضوع که شیوع ویروس کرونا می تواند ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت از تقاضا را کاهش دهد نیز بررسی شده است. این در حالی است که برخی گمانه زنی ها از تعمیق کاهش تقاضا برای نفت حتی تا ۱٫۱ میلیون بشکه نفت در روز خبر داده بودند.

به هر روی از آن جا که ۷۰ درصد از نفت تولیدی اعضای اوپک از سوی چین خریداری می شود، پس نباید این احتمال جدی را از نظر دور داشت که تداوم کرونا قطعا نظام تولید نفت در اوپک را دستخوش تغییر وتحول خواهد کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false