×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
وقتی همه خواب بودیم: شاید فردا بیکار شوید

زمانی که تمامی مفسران سرگرم نقد و تفسیر هنجار‌شکنی‌های دونالد ترامپ هستند، از توجه به تغییرات عظیم جهان بازمانده‌اند. برای حفظ تعادل در جهان رسانه این مقاله به بررسی تغییرات عظیم تکنولوژی در دورانی که تمام توجهات به سمت ترامپ است اختصاص داده شده است. تغییراتی که برای انطباق یافتن با آنها بزرگترین چالش قرن رخ خواهد داد و تمامی کارگران آمریکایی را یک شبه از مزارع به کارخانه‌ها خواهد کشاند.

دو سال و نیم قبل برای نوشتن یک کتاب درمورد هوش مصنوعی آی بی ام به نام «واتسون» تحقیق می‌کردم، این پروژه هوش مصنوعی تا حدی کامل طراحی شده بود که برای غلبه بر دو دوره مخاطرات قابل استفاده شود. پس از اینکه میزبان من پروژه واتسون را (در آزمایشگاهی بر فراز شهر نیویورک در یکی از برج‌های نیویورک) به‌من نشان داد، وارد اتاقی شدیم که گروه کوچکی از دانشمندان آی بی ام یک پروژه پیشرو به نام محاسبات کوانتومی را بررسی می‌کردند. در آن زمان به‌نظر می‌رسید که این پروژه مربوط به جنگ ستارگان است و سال‌های خیلی دور و حتی شاید در یک کهکشان دیگر قابل دستیابی خواهد بود.

هفته گذشته وقتی دوباره به آن آزمایشگاهی بازگشتم و اولین رایانه کوانتومی با قدرت پردازش اطلاعات ۵۰ کوانتوم بایت یا کیوبایت را دیدم، متوجه شدم این رایانه برای ماه نوامبر(آبان و آذر ۹۷) آماده بهره‌برداری است. اگرچه به‌کارگیری این طرح برای متحول کردن صنایع هنوز نیازمند یک دهه زمان است که بتواند به اندازه کافی قدرتمند و قابل اعتماد شود اما آنچه مسلم است محاسبات کوانتومی از جهان تخیل به واقعیت تبدیل شده و سرعتش بسیار بیشتر از آن‌چیزی است که تصور می‌شد.

برای نشان دادن اهمیت موضوع توجه‌تان را به این نکته جلب می‌کنم. اگر دیدن ماشین‌های بدون راننده یا انجام کارهایی مانند خبرنویسی یا طراحی یک سخنرانی مهم توسط هوش‌های مصنوعی‌ای که رایانه‌های کلاسیک ساخته شده از ترانزیستورها طراحی‌شان کرده‌اند، نگرانتان می‌کند، یادآوری می‌کنم این رایانه‌های قدیمی به‌اندازه کافی قدرت پردازش و حافظه برای حل مشکلاتی که دانشمندان آی بی ام آن را مشکلات «خودانگیخته» تاریخی می‌نامند، ندارند و این در حالی است که رایانه‌های کوانتومی با اتصال به رایانه‌های کلاسیک در فضای مجازی توانایی حل آنان را در مدت چند ثانیه خواهند داشت.

به عنوان مثال، امروزه سوپرکامپیوتر‌ها توانایی شبیه‌سازی یک مولکول ساده را دارند. شیمی‌دان‌ها در‌تلاش برای دستیابی به ترکیبات جدیدی هستند که از طریق آن باتری‌های بهتر و داروهایی برای نجات انسان‌ها بسازند. در این مسیر ابتدا باید ساختار مولکولی ناشناخته را تشخیص دهند سپس در جهان واقعی مورد آزمایش قرار دهند. این درحالی است که رایانه‌های کوانتومی وعده داده شده به‌راحتی و با دقت بالایی می‌توانند عملکرد ساختار مولکول‌های جدید را پیش‌بینی کنند و چگونگی عملکرد آنها با سایر ترکیبات را نشان دهند.

فرایند پردازش اطلاعات رایانه‌های کوانتومی با رایانه‌های کلاسیک متفاوت است. ذخیره اطلاعات در رایانه‌های کلاسیک با استفاده از کد صفر و یک است درحالیکه رایانه‌های کوانتومی از دو عامل جدید یعنی پیچیدگی و غلظت برای پردازش و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کنند درنتیجه سرعت پردازش آن‌ها ۱۰۰هزار برابر سریعتر از امروز خواهد بود.

تالیا گرشون، یکی از محققان حوزه آی بی ام برای نشان دادن قدرت رایانه‌های جدید در حل مشکلات با متغیرهای متعدد، ویدیوی جالبی را طراحی کرد که در آن یک میز برای ده نفر مهمان چیده شده بود و این سوال وجود داشت چند حالت برای نشستن ده نفر مهمان وجود دارد. جواب او به این سوال ۳/۶ میلیون حالت است. وی در ادامه توضیحاتش شرح می‌دهد که حل کردن مشکلاتی از این دست اما در مقیاس بزرگتر از عهده رایانه‌های کلاسیک برنمی‌آید. مشکلاتی مانند رمزگشایی از رمزها و کدهای بسیار پیچیده وقتی با تعداد بسیار زیادی از متغیرها روبرو هستیم یا برای مدل‌سازی‌های مولکول‌ها در جایی که نیازمند محاسبه تعداد معینی از فعل و انفعالات هستید. رایانه‌های کوانتومی با داشتن قدرت پردازش متفاوت بدون هیچ سختی قادر به انجام دقیق تمام محاسبات هستند. دستیابی به این سیستم کوانتومی قابل استفاده و رسیدن به این مرحله از راحتی دلیل بسیاری از رقابت‌ها و سختی‌هایی است که در بین چین، ماکروسافت، گوگل، اینتل، آی بی ام در جریان است.

آروند کریشنا، یکی از مدیران بخش آی بی ام توضیح می‌دهد که اگر با یک رایانه عادی بخواهیم یک مولکول قهوه را بررسی کنیم لازم است آن مولکول را ده برابر کنیم اما با رایانه کوانتومی در سه یا چهار برابر سایز عادی آن نیز قابل بررسی است. بعد از این تحولات، مسایلی را که حتی تصورش نیز برایمان دشوار بود می‌توانیم مدلسازی و حل کنیم. تاکنون دانشگاه‌ها و شرکت‌های زیادی به سیستم‌های کوانتومی دسترسی پیدا کرده‌اند و بیش از دو میلیون برنامه کوانتومی برای تایید گرفتن نصب شده‌اند و تئوری‌هایی که تاکنون سیستم‌های پردازش اطلاعات قادر به تایید و بررسی آنها نبودند بر روی کاغذ آمده‌اند.

بهتر است دوباره به امروز ‏ بازگردیم و از هوش‌های مصنوعی رایانه‌های دیجیتال و مهارت‌های اولیه یا پیشرفته‌ای که در آنها استفاده شده است و سایر عواملی که ما را در طول یک دهه آینده به سمت استفاده از سیستم‌های کوانتومی هدایت می‌کند، ممنون باشیم.

هدر مک‌گوان، به‌عنوان متخصص «از آموزش تا بازارکار» تاکید می‌کند که در اکتبر ۲۰۱۶(مهر-آبان ۹۵) شرکت‌باربری «بودوایزر» یک کامیون حامل نوشیدنی، ۱۲۰ مایل (۲۰۰ کیلومتر) را بدون سرنشین رانندگی کرد. در دسامبر ۲۰۱۶(آذر-آبان ۹۵) شرکت آمازون اعلام کرد که یک برنامه برای خودکار کردن فروشگاه موادغذایی «آمازون گو» درنظر دارد که ترکیبی از استفاده از نگاه کامپیوتر و تکنولوژی‌های یادگیری پیشرفته است(این فروشگاه چند روز قبل در سیاتل افتتاح شد). در این برنامه کالاها ردیابی می‌شوند و تنها زمانی که آنها از فروشگاه خارج شوند از طریق حساب اعتباری مشتریان مبلغ کسر می‌گردد. در فوریه ۲۰۱۷(بهمن-اسفند ۹۵) بانک مرکزی آمریکا سه شعبه را با عنوان «کارکنان کمتر» راه‌اندازی کرد که در این شعبه‌ها تمام امور بانکداری به‌طور کاملا خودکار انجام می‌شود و در‌صورت نیاز به نیروی انسانی از طریق ویدیو کنفرانس امکان برقراری ارتباط با یک اپراتور وجود دارد.

اگرچه این تحولات یک چالش بزرگ برای کشورهای توسعه‌یافته است اما در کشورهایی مانند مصر، پاکستان، ایران، سوریه، عربستان سعودی، چین و هندوستان که بیشتر جمعیت جوان‌شان بیکار هستند و علت آن نداشتن تحصیلات کافی برای حتی مهارت‌های پایه‌ای تکنولوژی موجود است، خودکار شدن چالش بزرگتری خواهد بود.

جینی رومتی، رییس هیئت مدیره آی بی ام در یک مصاحبه یادآور شد، تمامی مشاغل نیازمند تکنولوژی خواهند شد بنابراین سیستم آموزشی نیازمند بازنگری است. حضور برنامه درسی ۱۲ ساله مسلم است اما آموزش بزرگسالان نیازمند بازنگری است که شامل آموزش در تمام طول زندگی است و این بخش بسیار مهم‌تر است. او ادامه داد، هوش مصنوعی فرصت ویژه زمانه ماست و شغل معضل زمانه ما خواهد بود. برخی از شغل‌ها از بین خواهند رفت و صد‌در‌صد مشاغل از طریق سیستم‌های هوش مصنوعی تکوین خواهند شد. شرکت‌های فناوری این تکنولوژی‌ها را تولید می‌کنند بنابراین مسئولیت ما کمک به افراد است که خود را با شرایط جدید وفق دهند. در اینجا منظور دادن تبلت یا انواع پی‌سی به افراد نیست بلکه افراد باید از آموزش مادام‌العمر بهره ببرند.

رومتی اظهار داشت برای رسیدن به این مرحله آی بی ام برنامه‌ای را با عنوان «مسیر تکنولوژی در مدارس» طراحی کرده است که با ۱۰۰ کالج و دبیرستان دولتی همکاری می‌کند و یک برنامه شش ساله را برای تعداد کثیری از دانش‌آموزان کم‌درآمد برنامه‌ریزی می‌کند. در این برنامه‌ها آموزش فیزیک، ریاضی، انتگرال در کنار مهارت‌های کاریابی شامل انشاء و مصاحبه شغلی آموزش داده می‌شود. این مهارت‌ها از طریق کارآموزی و مربیگری با آی بی ام و ۳۰۰ شرکت دیگر تقویت می‌شود. بچه‌ها بعد از شش سال یا کمتر با دیپلم دبیرستان و یک مدرک کالج بزرگسالان فارغ‌التحصیل خواهند شد. فارغ‌التحصیلان به لحاظ علمی چهار برابربالاتر از متوسط افراد در این سطح هستند، فارغ‌التحصیلانی که جذب بازار کار می‌شوند دوبرابر میانگین دستمزد دریافتی دارند و بسیاری از آنها وارد دوره‌های چهارساله کالج می‌شوند. او همچنین افزود در این دوران هرزمانی که وظایف بیشتری به ماشین‌ها منتقل می‌شود و یا تکنولوژی شکل جدیدی به خود می‌گیرد افراد باید مهارت‌های جدید را یاد بگیرند و یا قابلیت‌های خود را گسترش دهند که بتوانند همواره و همگام با تغییرات به همکاری خود ادامه دهند.

بنابراین، آموزش نیازمند یک جهش است و باید از شکل انتقال محتوا به یادگیری به عنوان یک فرایند دایمی تبدیل شود. برآیند آن توانایی آموزش دایمی و سازگاری با موسسات تکنولوژی است و در جهت خلاف آن‌چیزی است که همانند دادوستد برای به‌دست‌آوردن یک مجموعه مهارت عمل می‌کرد. مربیان و معلمان از نقش هدایت‌گر و تنها امکان دسترسی به مهارت خارج شده و به عنوان حامیان عاطفی و اجتماعی به افراد کمک می‌کنند که بتوانند به‌تنهایی در مسیر آموزش مادام‌العمر حرکت کنند.

درهرحال هدف از این مقاله منحرف کردن اذهان عمومی از نمایش‌های ترامپ نبود بلکه جهت یادآوری این نکته است که تکنولوژی‌های جنگ ستارگان در نزدیکی شماست اما نه در سالن تئاتر نزدیک شما، در نزدیکی شغل شماست و شما بیشتر از توجه کردن به توئیت‌های ترامپ نیازمند آموزش و آگاهی در این زمینه هستید.

مترجم: مریم حاصللو

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false