×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
وقتی کیهان خود را به خواب می زند!

پارس جنوبی، افتتاح‌هایی که نمایشی زیر سایه حمایت کیهان

میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است، که در خلیج فارس و بطور مشترک، در آبهای سرزمینی ایران و قطر قرار دارد. ایران و قطر از ابتدای برداشت از این میدان مشترک همواره در رقابت برای برتری در میزان بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی این میدان بودند.توسعه این میدان گازی مهم عملا در دوران دولت اصلاحات آغاز شد و تا پایان آن فازهای ۱ تا ۵ توسط شرکت‌های پتروپارس، توتال، انی و نیکو به بهره برداری کامل رسید. در حقیقت درسایه سیاست خارجی متعادل دولت اصلاحات وهمچنین مدیریت صحیح صنعت نفت، کشورمان هم توانست گام‌های نخست در توسعه پارس جنوبی را به خوبی بردارد و هم از ترکیب توانمندی داخلی ، فناوری و سرمایه‌‌گذاری خارجی بهره‌مند شود . بهزاد نبوی رئیس هیات مدیره شرکت پتروپارس( به عنوان نخستین شرکت E&P ایرانی که از قضا از طرف کیهان به شدت تحت فشار بود ) پیشتر در گفت و گو با نفت خبر گفته بود: ” این مصوبه هیات دولت بود که اجرای فاز یک پارس جنوبی به یک شرکت ایرانی واگذار شود و شاید دلیل اصلی تاسیس پتروپارس هم همین بود. حداقل خاصیت پتروپارس این بود که توانست فاز یک پارس جنوبی را با قیمت واقعی حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار به صورت بیع متقابل به سرانجام برساند.پتروپارس در حالی که فاز یک را اجرا می‌کرد، درتوسعه فاز‌های چهار و پنج و بعد شش و هفت و هشت پارس جنوبی هم مشارکت داشت. البته دراین پروژه‌ها بر خلاف فاز یک رهبری کنسرسیوم با پتروپارس نبود. رهبری کنسرسیوم در این فازها با خارجی‌ها بود. دلیل این مسئله هم این بود که وزارت نفت در واگذاری تعدادی زیادی پروژه به پتروپارس به حق محتاط بود.”

در دولت اول احمدی نژاد(نهم) و در شرایطی که هنوز خبری از تحریم‌های هسته‌ای نبود، فازهای ۶ تا ۱۰ که طرح توسعه همه آنها در دولت دوم خاتمی آغاز شده بود، به بهره‌برداری رسید. در حقیقت در طول دوره دولت هشتم و دولت نهم، ایران توانست ۱۰ فاز تولید گاز از پارس جنوبی را به بهره‌برداری برساند، اما در طی دولت دهم (۸۸ تا ۹۲) یعنی در سال‌های نزول نعمت تحریم! علی‌رغم سرمایه‌گذاری هنگفتی که انجام گرفت و با اینکه شیب این میدان گازی حدود ۱۹/۸ درصد به سمت ایران بود، هیچ فازی به بهره‌برداری عملی نرسید.

حال پرسش اصلی این است که روزنامه کیهان چرا هیچ اشاره‌ای به رکورد دست نیافتی مدیران نفتی همفکر خود در دولت دهم ( مسعود میرکاظمی و رستم قاسمی) نمی کند؟ آیا کیهان از آثار فضاحت بار بسته‌های ۳۶ ماهه در دوران میرکاظمی و یا افتتاح نمایشی فازهای ۱۵ و ۱۶ در دوران رستم قاسمی بی اطلاع است؟ آیا کیهان از تحمیل دو برابری هزینه توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ ( شش میلیارد دلار) به صنعت نفت به دلیل تحریم‌ها و البته کارنابلدی پیمانکاران مورد وثوق خبر ندارد؟

پیشرفت ستاره خلیج فارس باکالاهای دسته دوم در دولت دهم

کیهان در ادامه گزارش سراسر متناقض خود به سراغ سخنان رئیس جمهور در خصوص تاثیر برجام در تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس رفت. نویسنده این گزارش که البته به نظر می‌رسد از حافظه میان مدت مناسبی برخودار نبوده، اظهارات روحانی در مورد تکمیل فازهای متعدد پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سایه توافق هسته‌ای و آزاد شدن واردات قطعات مورد نیاز را به چالش کشیده و از قول یکی از مدیران صنعت نفت در دولت دهم نوشت: ” ستاره خلیج‌فارس حاصل خودباوری و اتکا به نیروهای داخلی بود، نه برجام……چرا پیشرفت سالانه ۱۰ تا ۱۱ درصدی تکمیل پالایشگاه خلیج‌فارس در قبل از برجام و در دولت نهم و دهم به حدود سالیانه ۳ درصد در بعد از برجام رسید؟ همچنین پیشرفت ماهیانه حدود ۰/۲ درصد در دولت فعلی، عملا یعنی توقف پروژه.”

این اظهارات در حالی از سوی کیهان مطرح می‌شود که اجرای پروژه ستاره خلیج فارس در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ (دولت احمدی نژاد) با مشارکت Golden Group ، Snam Progetti ، تهران جنوب و بینا آغاز گردید. در تیر ماه ۱۳۸۷ متعاقب خروج شرکت های Snam Progetti و Golden Group ، مشارکت تهران جنوب – بینا با ترکیب سهام ۶۰-۴۰ جایگزین مشاركت قبلی گردید. (الحاقیه ۲ قرارداد)در بهمن ماه ۸۹ شرکت فرادست انرژی فلات (از شرکت های زیر مجموعه قرارگاه خاتم الانبیاء) به عنوان راهبر به جمع فوق با ترکیب سهام شرکت فلات ۹۰ درصد ، شرکت تهران جنوب ۶ درصد و شرکت بینا ۴ درصد ملحق گردید. در این بین پرسش است که آیا نویسنده گزارش کیهان و کارشناس محترم آن از عقد اولیه قرارداد احداث پالایشگاه با شرکت‌های خارجی توسط دولت احمدی‌نژاد( که ادعای توجه به توانمندی داخلی داشت) و خروج این دو شرکت در نتیجه تحریم‌ها بی اطلاع بوده؟!!

آیا کارشناس محترم گزارش کیهان از کندی در پیشرفت پروژه ستاره خلیج فارس ( کمتر از ۴۸ درصد تا پایان سال ۹۱) در اثر تحریم‌ها بی اطلاع بوده؟ آیا کارشناس محترم کیهان از تاریخ توافق هسته‌ای و لغو عملی تحریم‌ها که منجر به آزاد شدن واردات قطعات مورد نیاز برای تکمیل فاز اول پالایشگاه خبر نداشته؟
البته وزیر نفت پیش‌تر و در پاسخ به طرح ادعاهای مشابه توسط رستم قاسمی (آخرین وزیر نفت احمدی نژاد) گفته بود: “آقای قاسمی شما هنوز بین پیشرفت پالایشگاه با پیشرفت واحدهای فرآیندی و پیشرفت طرح‌ها تمایزی قائل نیستید …راست می‌گویید! بیشتر این پیشرفت که البته در مورد واحدهای فرآیندی ۴۵ درصدی با کالاهای مشکل‌داری که شما خریده بودید انجام شد، خریدهایی که عمدتاً بدون مناقصه، با واسطه‌های مختلف، چند برابر قیمت با پیش پرداخت‌های بسیار زیاد، به صورت کالاهای دست دوم انجام شده بود! چرا به مردم واضح نمی‌گویید که سیستم برق و کنترل ۳۰ سال پیش را گران‌تر از سیستم برق نو خریداری کرده بودید؟! ”

در این بین نکته جالب دیگر در گزارش کیهان اما ادعای تولید بنزین با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین المللی در دوران تحریم‌ها بود. کیهان و دلواپسان مخالف برجام احتمالا جشن خودکفایی بنزین در سال ۹۱ را از یاد برده‌اند. بنزيني با تركيبات پتروشيمي (كارگاهي)، سمي و آلاينده را که حاصلش آلودگی شدید هوای شهرها و ابتلای هموطنان به بیماری‌های صعب العلاج بود.

واقعیت این است که اکثر ادعاهای مخالفان برجام و حامیان تحریم کشور نظیر گزارش گر کیهان به همین سادگی نقض پذیر و توخالی بودن آن قابل اثبات است. در این میان پرسش اصلی این است که کدام انسان عاقل از تحریم و انزوا استقبال می‌کند؟!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false