×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ونزوئلا، جبهه جدید رویارویی واشنگتن و مسکو

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، با افزایش ناآرامی‌ها در کشور بحران‌زده ونزوئلا، یک جبهه جدید ژئوپلیتیک میان ایالات‌متحده و‌ روسیه ایجاد شده و هر یک از دو‌ کشور از اقدامات حزب مورد حمایت خود (دولت چپ‌گرای نیکولاس مادورو و یا خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی و رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا) جانبداری کرده‌اند.
گویی با فروکش کردن بحران تغییر رژیم در سوریه، اتفاقات مشابهی در ونزوئلا با نقش آفرینی غول‌های شرق و غرب آغاز شده و هر یک از دو‌ کشور، خواهان تأثیرگذاری سیاسی و اقتصادی بر حکومت ونزوئلا هستند.
ولادیمیر پوتین برای حفظ بشار اسد در قدرت، از قدرت نظامی، مالی و دیپلماتیک مسکو در جنگ‌ داخلی پیچیده سوریه که از سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شده بود، بهره برد. در مقابل، قدرت‌های غربی تلاش کردند تا با حمایت از تغییر رژیم و چند گروه مخالف دمشق، دولت بشار اسد را سرنگون کنند. هرچند همه طرف‌های درگیر جنگ سوریه با داعش در نبرد بودند.
جنگ داخلی سوریه را باید نبردی برای تأثیرگذاری و توسعه نفوذ در خاورمیانه دانست. روس‌ها تلاش زیادی کردند تا از ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای جدید تحت نفوذ ایالات‌متحده جلوگیری کند.
با حفظ بشار اسد در قدرت، شاهد افزایش محبوبیت و بهبود جایگاه جهانی مردان یخی در دنیا هستیم.
اینک شاهد شکل‌گیری یک نبرد برای تصاحب کشور نفتی ونزوئلا هستیم. ایالات‌متحده از تغییر رژیم با رهبری خوان گوایدو، رئیس مخالفان دولت نیکولاس مادورو که هفته گذشته خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت معرفی کرد، حمایت کرده است. در آن سوی این میدان، روس‌ها از دیکتاتور سوسیالیست ونزوئلا، نیکولاس مادورو حمایت می‌کنند.

شمارش معکوس برای یک زدوخورد نظامی؟

هلیما کرافت، مدیر بخش تجاری در موسسه آر‌بی‌سی کپیال مارکت در گفتگو با CNBC گفت: «گویی شاهد تکرار اتفاقات جنگ‌ سوریه در این کشور نفت‌خیز هستیم. با حضور روسیه در جنگ سوریه، ورق بازی برگشت؛ اما آنها دارای یک پایگاه نظامی در سوریه بودند و به دلیل اهمیت راهبردی و نظامی برای آنها، مسکو تلاش کرد تا از منافع خود دفاع کند.»
وی افزود: «پرسش کلیدی این است که آیا کرملین همانند سوریه، در کشور ونزوئلا نیز دارای دارایی‌هایی ارزشمند است؟ دولت روسیه در روزهای اخیر، تعدادی از پیمانکاران نظامی خود را روانه ونزوئلا کرده و آنها پول‌های هنگفتی تحویل دولت مادورو‌ داده‌اند.» تداوم سلطه بر رهبران کاراکاس از اهمیت زیادی برای مسکو برخوردار است، اما به دلیل محدودیت‌های مالی کرملین هیچ‌کس نمی‌داند آنها تا چه میزان می‌توانند به دولت بحران‌زده و رو به افول نیکولاس مادورو کمک کنند.
احتمال ایجاد برخورد نظامی در ونزوئلا نیز با انتشار اخبار مربوط به اعزام کارشناسان نظامی آمریکایی و روسی به این کشور برای حکایت از نیروهای مورد حمایت مسکو و واشنگتن، افزایش یافته است.
دوشنبه گذشته، عکس بحث برانگیزی از دفتر یادداشت جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ منتشر شد که بر روی آن به اعزام ۵۰۰۰ نیروی نظامی ایالات‌متحده به کلمبیا از کشورهای همسایه ونزوئلا اشاره شده بود. مقامات روسیه نیز در همان روز خبر اعزام ۴۰۰ نفر از نیروهای پیمانکار نظامی روس تبار برای حمایت از مادورو را تکذیب کردند.
خانم کرافت در بخش دیگری از مصاحبه خود اعلام کرد: «در شرایط کنونی هیچ یک از دو طرف تمایلی به افروختن یک جنگ نظامی ندارند. اگرچه ترامپ از یک عملیات بزرگ نظامی توسط ایالات‌متحده سخن گفته است، اما این سؤال وجود دارد که آیا در واقع وی تمایلی به آغاز یک جنگ همه جانبه در ونزوئلا دارد؟ در شرایط کنونی به نظر می‌رسد در گام نخست، ترامپ تحریم‌هایی علیه رهبران چپ‌گرای کاراکاس اعمال خواهد کرد؛ اما باید شاهد اقدامات جدی‌تر کاخ سفید باشیم.»

پازل تغییر رژیم

هفته گذشته، خوان گوایدو پس از برپایی راهپیمایی سراسری مخالفان دولت نیکولاس مادورو، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. ایالات‌متحده ساعاتی بعد، گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخت.
همچنین رهبران کاخ سفید از راهپیمایی‌های خیابانی مخالفان حمایت کردند و با نامشروع خواندن تداوم حضور مادورو در قدرت، ادعای گوایدو را به رسمیت شناختند.
در آن سوی این رویارویی، مادورو از حمایت دولت‌های روسیه، چین، سوریه و ایران به علاوه رهبران ترکیه و مکزیک برخوردار است.
رهبران این شش کشور، ادعاهای گوایدو را غیرقابل‌پذیرش خوانده‌اند. به دلیل شکل‌گیری چنین شرایطی، وضعیت کشور بحران‌زده ونزوئلا از نگاه متخصصان به عنوان « ایجاد شکاف میان قدرت‌های جهانی» اعلام شده است.
تحلیلگران موسسه کلییرویو انرژی پارتنرز شهر واشنگتن، روز دوشنبه گذشته در یادداشت خود نوشتند: تحولات ونزوئلا، این کشور را به سرزمینی با دو رئیس‌جمهوری تبدیل کرده و زمینه برای ایجاد یک جنگ داخلی هموار شده است. هرچند ابعاد شکاف رو به گسترش در میان قدرت‌های جهانی، بیش از گذشته هویدا شده است.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: هرچند همچنان نمی‌توان بحران ونزوئلا را رویارویی محافظه‌کاران و کاپیتالیست ها در برابر سوسیالیست‌ها و قدرتمندان و یا آمادگی این دو جبهه برای رویارویی با یکدیگر دانست، اما باید از هم اکنون سناریوهای پایان بحران کنونی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
با تداوم حضور مادورو در قدرت و حمایت ارتش از دولت وی، امکان تداوم فعالیت‌های دولت چپ‌گرای حاکم و تأمین منابع مالی مورد نیاز وجود دارد.

هدف گرفتن پاشنه آشیل دولت مادورو

قطع منابع تأمین مالی دولت، راهکاری است که رهبران ایالات‌متحده برای تحت فشار قرار دادن نیکولاس مادورو در نظر گرفته‌اند. در هفته جاری، کاخ سفید تحریم‌هایی علیه صنعت انرژی ونزوئلا به‌ویژه شرکت ملی نفت این کشور (PDVSA) اعمال کرد. بخشی از سهام این شرکت در اختیار روسیه به عنوان مهمترین رقیب بین‌المللی واشنگتن قرار دارد.
مسکو مهمترین منبع تأمین مالی دولت مادورو در سال‌های اخیر بوده و اقساط وام‌های پرداختی آنها به کاراکاس در حال بازپرداخت است. همچنین مسکو انواع سلاح‌های نظامی مورد نیاز دولت مادورو را تأمین می‌کند.
رهبران روسیه و چین از تحریم‌های جدید واشنگتن علیه دولت مادورو انتقاد کرده و این اقدام را غیرقانونی و نامنصفانه دانسته‌اند.
هیچ‌کس نمی‌داند روسیه تا چه میزان برای حفاظت از منافعش در ونزوئلا تلاش خواهد کرد. هرچند کمک‌های مالی و نظامی کرملین به دولت رو به زوال مادورو در کانون توجه رهبران دنیا قرار دارد.
خانم کرافت معتقد است: «ونزوئلا دارای روابط استراتژیک با روسیه است. پیمانکاران نظامی روسیه روانه کاراکاس شده‌اند و با فروش انواع تسلیحات نظامی به دولت مادورو، روابط دو طرف به شدت تقویت شده است.»
وی افزود: «هم اکنون این سؤال مطرح شده است که آیا روس‌ها خواهان تکرار فعالیت‌های خود در سوریه، در این کشور آمریکای لاتین هستند تا مادورو را همانند بشار اسد در قدرت حفظ کنند و یا خواهان یافتن متحدانی جدید هستند تا از منافع و نفوذ مسکو در ونزوئلا حفاظت کنند؟ این پرسشی است که برای یافتن پاسخ آن باید به انتظار اتفاقات آینده نشست.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false