×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پایبندی کم روسیه نسبت به توافق اوپک

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، میزان تولید نفت روسیه در ماه ژانویه ۱۱/۳۸۸ میلیون بشکه در روز بوده که در ماه فوریه (بهمن‌ماه) از این سطح هم پایین‌تر رفته است. داده‌های منتشر شده ، با داده‌های ارسالی یک منبع خبری به رویترز، مطابقت دارد.
تمام شرکت‌های نفتی روسیه میزان تولید خود را کاهش دادند. شرکت روسنفنت، بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه و شرکت لوک اویل، دومین تولیدکننده بزرگ روسیه، میزان تولید خود در ماه گذشته میلادی را به ترتیب ۰/۶ درصد و ۰/۵ درصد کاهش دادند.
تولید در شرکت «گازپروم نفت»، بازوی نفتی غول گازی گازپروم نیز در ماه گذشته به میزان ۱/۹ درصد کاهش یافت.

صادرات نفت روسیه در ماه فوریه، روزانه ۴/۴۸۰ میلیون بشکه بوده که نسبت به صادرات ماه ژانویه (۴/۳۱۳ میلیون بشکه)، با افزایش روبرو شده است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفتی تحت رهبری روسیه توافق کردند که از ۱ ژانویه (۱۱دی‌ماه) تولید نفت خود را ۱/۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا بتوانند ثبات را به بازار برگردانند و مانع از کاهش قیمت نفت شوند.

از آن زمان، روسیه توافق کرد که از ماه اکتبر ۲۰۱۸ (مهرماه ۹۷) میزان تولید خود را ۲۲۸ هزار بشکه در روز کاهش دهد که حد پایه برای توافق اوپک به حساب می‌آید.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفت: «روسیه تولید نفت خود را از ماه اکتبر تا ماه فوریه (مهر و آبان، ۹۷ هزار بشکه در روز کاهش داده است و روسیه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، به میزان کاهش هدفگذاری شده خواهد رسید.

اوپک و تولیدکنندگان غیر اوپک این توافقنامه را در اواسط آوریل (فروردین ماه ۹۸) در وین مرور خواهند کرد و نواک به خبرنگاران گفت که هنوز خیلی زود است که بخواهم در مورد احتمال تمدید توافق اوپک برای ۶ ماهه دوم سال ۲۰۱۹، نظر بدهم.
با این حال، میزان کاهش تولید اوپک نسبت به روسیه بیشتر بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عرضه نفت اوپک در ماه فوریه (بهمن‌ماه)، به پایین‌ترین سطح در ۴ سال اخیر رسیده است که در نتیجه توافق عربستان سعودی و متحدان خود در خلیج‌فارس برای کاهش عرضه بوده، البته کاهش تولید نفت ونزوئلا نیز تأثیر بسزایی داشته است.
نفت خام پس از سقوط به کمتر از ۵۰ دلار در ماه دسامبر (آذرماه)، اکنون به ۶۶ دلار به ازای هر بشکه افزایش یافته است، که نتیجه محدودیت تولید کشورهای عضو اوپک و کاهش عرضه ونزوئلا به دلیل تحریم‌های نفتی آمریکا علیه این کشور بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false