×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پشت پرده تغییر و تحولات نفتی جدید در عربستان

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، عربستان دست به تفکیک وزارت نفت، صنایع و معادن زده است به گونه‌ای که اکنون خالد الفالح، وزیر نفت کنونی در کسوت وزیر نفت باقی خواهد ماند اما وزارت تازه تاسیس صنعت و معادن صاحب وزیر جدیدی خواهد شد. همچنین شرکت دولتی نفت آرامکو رئیس جدیدی خواهد دید.

بنا به گزارش‌های اعلام شده، بندر الخرایف، تاجر سعودی و رئیس گروه تجاری الخرایف، از ماه ژانویه سال آینده تصدی پست وزارت صنعت و معادن را برعهده می‌گیرد.

بلومبرگ در گزارشی نوشته است که برنامه جدید عربستان برای تفکیک در وزارتخانه‌هایش را باید در ادامه تلاش‌های این کشور برای افزایش قیمت نفت ارزیابی کرد. در حال حاضر قیمت نفت علی‌رغم کاهش تولید نفت از سوی ریاض افزایشی پیدا نکرده است.

ادامه جنگ تجاری میان عربستان و چین و نبود هیچ چشم‌انداز روشنی مبنی بر دستیابی به توافق میان این دو قدرت اقتصادی باعث شده است تا قدرت خرید نفت در جهان کاهش پیدا کرده و این موضوع نیز به کاهش قیمت نفت منجر شود. تولید نفت شل در آمریکا نیز دردسر دیگری برای اعضای اوپک درباره افزایش قیمت نفت به شمار می‌آید.

دانیل گاربر، مدیر اجرایی پترو لاجستک درباره ایجاد تفکیک در وزارتخانه نفت عربستان می‌گوید که این موضوع در ادامه تلاش‌ها برای افزایش قیمت نفت است. «حقیقت آن است که عربستان برای کنترل قیمت نفت سیاستش را مبتنی بر کنترل تولید و صادرات کرده است. این موضوع قطعا بر مشتریان همیشگی نفت اثرگذار خواهد بود.»

گاربر می‌افزاید: «ماه‌های آینده ماه‌های مهمی برای عربستان هستند. این کشور باید بتواند مشتریانش را و نیازهای آنها را به نفت متناسب با سیاست نفتی کنونی‌اش که همان کنترل تولید است، مدیریت کند. قطعا سیاست نفتی عربستان تغییری نخواهد کرد اما این عدم تغییر نباید به از دست رفتن مشتریان نفتی و گرایش آن‌ها به دیگر تولیدکنندگان تمام شود.»

بنابراین می‌توان گفت دولت سعودی تلاش دارد تا با جداسازی در وزارتخانه‌های حیاتی خود تمرکز بیشتری بر بازار نفت و مشتریان خود داشته باشد.

با وجود این نباید، تفکیک در وزارتخانه نفت را صرفا محصول ملاحظات اقتصادی دانست. برخی از تحلیلگران معتقدند که این تفکیک و به ویژه برکناری فالح از ریاست بر شرکت نفت دولتی آرامکو بخشی از نزاع قدرت در عربستان است که یک سر آن به محمد بن سلمان ولیعهد کنونی این کشور می‌رسد.

بن سلمان و حامیان او تلاش می‌کنند تا کنترل شریان اصلی اقتصادی کشور را دست گیرند و قطعا آرامکو مهترین شریان خواهد بود. به همین دلیل، تغییر و تحول در وزارت نفت و آرامکو را باید در ادامه دیگر تغییرات سیاسی در عربستان از جمله ریاست فهد العیسی بر کرسی دادگاه پادشاهی دانست. فهد العیسی همچون یاسر الرومیان، رئیس جدید آرامکو از وفاداران جدی به محمد بن سلمان به شمار می‌آیند.

تحولات نفت در ماه‌های اخیر چندان باب میل عربستان نبوده‌اند. کاهش تولید نفت هرگز به افزایش قیمت نفت منجر نشد. همین موضوع نیز بهانه کافی برای عزل فالح از آرامکو است. بن سلمان می‌تواند مدعی باشد که تغییرات جدید ممکن است اوضاع نفتی عربستان را بهبود بخشد.

به هر حال، هفته‌های آینده، هفته‌های بسیار مهمی برای نفت عربستان خواهد بود. هفته‌هایی که احتمالاً عامل اصلی برای تصمیم‌گیری درباره قدرت اقتصادی در ریاض را تعیین خواهد کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false