×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پیش‌بینی بازگشت ثبات به بازار در سال ۲۰۱۹ میلادی

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از فوربس، تأمین کنندگان کلیدی نفت نظیر روسیه، عربستان سعودی و چین، نفت بیشتری تولید خواهند کرد، هرچند کاهش رشد اقتصاد جهانی به کاهش تقاضا خواهد انجامید.
رودریگو زیدان از اساتید دانشگاه شانگهای اعلام کرد: «مهمترین دلایل سقوط قیمت نفت، تغییر در انتظارات به دلیل رشد اقتصاد جهانی و توسعه طرح‌های صنعت نفت است. این عوامل تأثیری بیش از هراس از رکود اقتصاد جهانی دارد. عرضه نفت در ایالات‌متحده نیز همچنان رو به افزایش است، هرچند اعضای اوپک تمایل چندانی به اجرای طرح کاهش تولید ندارند.»
هریس انوار، تحلیلگر ارشد در پایگاه اینوستمنت دات کام به نقش خودروها در تداوم گرم نگاه داشتن بازار تجارت نفت اشاره می‌کند.
در سال ۲۰۱۹ میلادی، سه کشور ایالات‌متحده، روسیه و عربستان، رهبران تولیدکنندگان بازار خواهند بود و پیش‌بینی می‌شود شاهد کاهش میزان نفت ذخیره شده باشیم.
رهبران ریاض که وعده داده‌اند در سال ۲۰۱۹ میلادی خصوصی‌سازی آرامکو را آغاز خواهند کرد، از کاهش سهم بازار خود نگرانند. رهبران مسکو نیز که برای تأمین بودجه خود نیازمند درآمدهای صادرات طلای سیاه هستند، با بی‌میلی طرح کاهش تولید اوپک پلاس را پذیرفته‌اند.
در آنسوی بازار، تولیدکنندگان نفت شیل قرار دارند که با محدودیت‌هایی برای رشد تولید روبرو هستند. اکثر آنها دارای بدهی‌های هنگفتی هستند. افزایش نرخ بهره نیز بر مشکلات آنان افزوده است. در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی، شاهد توسعه پرشتاب تولید نفت شیل بوده‌ایم. در نمودار ۱ ، نوسانات قیمت نفت در چهار سال اخیر نشان داده شده است.

نوسانات قیمت نفت در چهار سال اخیر

نوسانات قیمت نفت در چهار سال اخیر

صنعت نفت شیل با دارا بودن بدهی‌های هنگفت، در دو سال اخیر در برابر کاهش بهای طلای سیاه آسیب‌های زیادی دیده است. اما آنان به سرعت خود را با شرایط جدید منطبق می‌کنند.
تلاش غول‌های نفتی برای سرازیر کردن نفت بیشتر به بازار همزمان با قدرتمند شدن دلار، افزایش نرخ بهره و بالا رفتن بدهی شرکت‌های نفتی باعث کاهش رشد تقاضای نفت و پایین آمدن نرخ رشد اقتصادی دنیا شده است. بدین ترتیب با کاهش نرخ رشد اقتصاد دنیا، فشار بر قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی افزایش می‌یابد.
پیش‌بینی‌های کارشناسان حاکی از تثبیت قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی است. بازار کنونی شباهت زیادی به سال ۲۰۱۶ میلادی دارد. لذا بر اساس پیش‌بینی تعدادی از کارشناسان بهای هر بشکه نفت بین ۵۱ تا ۵۳ دلار خواهد بود. پیش‌بینی تعدادی دیگر از معامله گران نیز نشانگر مبادله نفت به قیمت ۴۶ تا ۵۵ دلار در سال جاری است.

هیچکس نمی‌داند کدام یک از این دو پیش‌بینی به واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود. اما یک نکته روشن است: نوسانات قیمت‌ها در بازار نفت همچنان تداوم خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false