×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پیش‌بینی تحول حفاری نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۹

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، بدون شک ایالات‌متحده در سال گذشته میلادی رهبر بی‌قید و شرط فعالیت‌های حفاری در جهان بود و با افزایش تولید نفت شیل، همچنان نرخ فعالیت‌های حفاری جهانی در سال ۲۰۱۹ را افزایش خواهد داد.
جدای فعالیت‌های ایالات‌متحده، نرخ رشد حفاری‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲/۵ درصد افزایش یافته و انتظار می‌رود که تعداد چاه‌های حفاری شده در جهان به ۴۶/۲۰۹ حلقه برسد، البته لازم به ذکر است که نرخ رشد حفاری در سال ۲۰۱۸ میلادی برابر ۱/۶ درصد بوده است.

تحلیلگران وبسایت ورلد اویل پیش‌بینی کرده‌اند که عمده فعالیت حفاری در هشت منطقه انجام خواهد شد و شامل کشورهایی می‌شود که به طور عمده بزرگترین تولیدکننده‌های نفت و گاز در هر یک از این مناطق هستند. این هشت منطقه عبارت است از : آمریکای شمالی (به غیر آمریکای جنوبی)، اروپای غربی، اروپای شرقی / اتحاد جماهیر شوروی سابق، آفریقا، خاورمیانه، شرق دور / جنوب آسیا و جنوب اقیانوس آرام.

انتظار می‌رود که نرخ حفاری در تمام این هشت منطقه، در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی با افزایش مواجه شود. به استثنای خاورمیانه که میزان حفاری آن حدود ۰/۵ درصد کاهش پیدا کرده است. با این وجود، تحلیلگران سال ۲۰۱۹ میلادی را سال بسیار خوبی برای تولیدکنندگان اصلی خاورمیانه می‌بینند.

یکی دیگر از موارد کلیدی که پیش‌بینی می‌شود، این است که رشد حفاری نفت و گاز فراساحل نیز متحول خواهد شد. در حالی که کل فعالیت‌های حفاری جهان (به استثنای ایالات‌متحده) در سال جاری میلادی ۲/۵ درصد افزایش یافته، انتظار می‌رود که حفاری‌های فراساحل رشد ۶ درصدی را تجربه کند و به ۲/۲۰۴ حلقه چاه برسد. طبق گزارش ورلد اویل، فعالترین مناطق حفاری فراساحل شامل شرق کانادا، برزیل، نروژ، آنگولا، نیجریه، عربستان سعودی، ابوظبی، چین و هند می‌شود.

جدول پیش‌بینی نرخ رشد حفاری‌ها در سال 2019 میلادی

جدول پیش‌بینی نرخ رشد حفاری‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی

در ماه گذشته، شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی اعلام کرد که با توجه به افزایش تولید از میادین جدید در برزیل و خلیج مکزیک ایالات‌متحده، تولید جهانی نفت از آبهای عمیق آب نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌کند و در سال ۲۰۱۹ میلادی به رکورد ۱۰/۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. طبق اعلام این شرکت تحقیقاتی، علاوه بر برزیل و ایالات‌متحده، کشورهای آنگولا، نروژ و نیجریه بزرگترین تولیدکنندگان در آب‌های عمیق خواهند بود.

انتظار می‌رود که نرخ حفاری در کانادا در سال جاری ثابت باقی بماند، زیرا صنعت نفت در حال کاهش تولید در منطقه آلبرتا است تا از اشباع نفت جلوگیری کند. شمار دکل‌های حفاری مکزیک طی چند ماه گذشته افزایش یافته است و از آنجایی که آندرس مانوئل لوپز، رئیس‌جمهوری جدید، مناقصه‌های جدیدی برای بلوک‌های نفت و گاز درنظر گرفته و همچنین بازنگری تمام قراردادهای قبلی با شرکت‌های خارجی را در دستور کار قرار داده است، انتظار می‌رود که تولید این منطقه نیز افزایش پیدا کند.

میزان حفاری در آمریکای جنوبی در سال جاری میلادی رشد ۱/۷ درصدی را تجربه می‌کند و با توجه به افزایش حفاری برزیل و گویان، این کشورها می‌توانند کاهش شدید ۱۵/۸ درصدی حفاری در ونزوئلا و آرژانتین که با رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند را جبران کنند.

پیش‌بینی می‌شود که حفاری‌های اروپای غربی به میزان ۳/۹ درصد افزایش یابد، که این امر به دلیل افزایش فعالیت‌های حفاری فراساحلی نروژ و انگلستان است و مانند سال ۲۰۱۸ میلادی با نرخ رشد ۵/۷ درصدی، این حفاری‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

فعالیت‌های حفاری در اروپای شرقی/ اتحادیه جماهیر شوروی سابق در سال ۲۰۱۸ میلادی رشد ۴/۳ درصدی را تجربه کرده بود و پیش‌بینی می‌شود که این شاخص در سال جاری میلادی نیز با ۱/۴ درصدی ادامه پیدا کند. این رکورد در نتیجه افزایش حفاری بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه، یعنی شرکت روسنفت ایجاد شده است.

انتظار می‌رود که نرخ رشد حفاری در آفریقا، سریعترین میزان رشد در میان تمام مناطق را تجربه کند. پیش‌بینی می‌شود که نرخ حفاری کشورهای آنگولا و مصر در سال جاری میلادی افزایش ۷/۸ درصدی را تجربه کند.
برای فعالیت‌های حفاری منطقه خاورمیانه کاهش ۰/۵ درصدی پیش‌بینی شده است، اما نرخ رشد حفاری تولیدکنندگان بزرگ اوپک، یعنی عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی به ترتیب ۵/۴ درصد، ۱ درصد و ۲/۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از افزایش ۱۲ درصدی نرخ حفاری در شرق و جنوب آسیا در سال ۲۰۱۸ میلادی، پیش‌بینی می‌شود که این میزان در سال جاری میلادی افزایش ۲/۶ درصدی را تجربه کند. همچنین انتظار می‌رود که میزان حفاری چینی‌ها به دلیل تلاش شرکت‌های نفتی برای افزایش تولید نفت و گاز داخلی، با افزایش ۲/۵ درصدی مواجه شود.

پیش‌بینی می‌شود که میزان حفاری‌ها در جنوب اقیانوس آرام، ۳ درصد افزایش یابد و فعالیت‌های حفاری استرالیا نیز ۲ درصد افزایش را تجربه کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false