×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چاه‌های دیجیتال و تولید مصنوعی نفت

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از مجله E&P، مخازن نفتی پس از چندین سال بهره‌برداری، دچار افت فشار می‌شوند و زمانی که فشار طبیعی مخزن برای انتقال نفت به سطح زمین کافی نباشد، از روش‌های مختلفی برای افزایش تولید استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها افزایش مصنوعی تولید است که امروزه در حدود ۹۵۰ هزار حلقه چاه نفت در سراسر جهان برای بهبود میزان تولید به‌کار گرفته شده است. برای افزایش مصنوعی تولید، از تجهیزاتی مانند پمپ‌های میله‌ای، پمپ‌های حفره‌ای پیشرفته (PCP) و پمپ‌های الکتریکی استفاده می‌شود تا جریان نفت خام از یک چاه افزایش یابد. افزایش تولید تمام این چاه‌ها از طریق پمپ‌ها و موتورها صورت می‌گیرد.

افزایش مصنوعی و هوشمند تولید زمانی امکان‌پذیر می‌شود که این موتورها و پمپ‌ها با استفاده از محرک متغیر سرعت (VSDs) مدیریت و کنترل شوند و با این کار امکان درک بهتر از روند تولید و کنترل پمپاژ نفت در چندین سطح ممکن می‌شود. در ابتدا این VSD ها تنها با انجام یک عملیات خاموش و روشن کردن ساده، به منظور کنترل سرعت موتورها روی آنها نصب می‌شد که در طی دهه‌های اخیر با پیشرفت فناوری و اجرای برنامه‌های خاص در صنعت نفت، توسعه پیداکرده‌اند و به اپراتورها و مهندسان فرصت‌های جدیدی را برای بهبود کنترل فرایند تولید ایجاد کرده‌اند.

سیستم‌های هوشمند افزایش تولید مصنوعی می‌توانند با استفاده از داده‌های عملیاتی در زمان واقعی که از طریق VSD ها و حسگرها دریافت می‌کنند و  همچنین با استفاده از الگوریتم‌های مناسب، از این داده‌ها به عنوان عوامل کلیدی برای افزایش تولید نفت و تحقق مفهوم میدان نفتی دیجیتال استفاده کنند و در نهایت با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال و شبکه‌های ارتباطی برای بهینه‌سازی طیف گسترده‌ای از فرایند تولید نفت استفاده خواهند کرد.
VSD ها از دهه‌های گذشته از فناوری دیجیتال استفاده کرده‌اند و در حال حاضر نیز از افزایش تولید مصنوعی هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

این فناوری هوشمند، ابزاری قدرتمند و ارزشمند را برای افزایش بهره‌وری فراهم می‌کند که هر تولیدکننده نفتی، از مدیر یک میدان نفتی تا اپراتور نفتی را علاقه‌مند به استفاده از آن می‌کند. سودآوری محرک اصلی است. امروزه از فناوری‌های نوین در جهت دیجیتالی کردن میدان‌های نفتی و استخراج بیشتر نفت از یک چاه بهره گرفته می‌شود و ازآنجایی‌که این امر منجر به کاهش هزینه‌های پمپ‌ها و خرابی‌ها می‌شود، می‌توان گفت که این فناوری یک فرصت کسب و کار برد-برد را ایجاد کرده است. شرکت‌های پیشرو نفتی اکنون از این فرصت به عنوان گامی در جهت تحقق یک میدان نفتی دیجیتال استفاده می‌کنند.

اتصال سیستم‌های افزایش مصنوعی تولید به شبکه‌های ارتباطی دیجیتال و استفاده از داده‌های زمان واقعی از طریق محرک متغیر سرعت و حسگرها کمک شایانی به افزایش نرخ تولید نفت و کاهش خرابی تجهیزات می‌کند.

افزایش هوشمندانه تولید در عمل

به منظور تأیید سود اقتصادی که به‌کارگیری  فن‌آوری روز می‌تواند فراهم کند، شرکتABB  که در زمینه دیجیتالی کردن صنایع مختلف فعالیت دارد، داده‌های مربوط به ۹ حلقه چاه که با استفاده از پمپ‌های میله‌ای نفت تولید می‌کنند را منتشر کرد.

این نتایج نشان داد که امکان افزایش جریان نفت به میزان ۵۰ درصد وجود دارد و همچنین میزان مصرف انرژی پمپاژ نیز تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین در برخی موارد، میزان توقف‌های ناشی از خرابی‌ها و انجام تعمیرات تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است. البته این آمار به معنای آن نیست که این نتایج در مورد تمام چاه‌های نفتی صدق می‌کند، اما این اطلاعات نشان می‌دهد که با مقداری کمی تلاش و سرمایه‌گذاری، افزایش تولید نفت بصورت دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود.

افزایش بهره‌وری از طریق کنترل تولید هوشمند و اتوماتیک دستاورد بزرگی است. از طریق به حداقل رساندن دخالت انسان‌ها، واحد HSE نیز می‌تواند خطرات جانی را کاهش دهد و از سوی دیگر منجر به کاهش زمان آغاز به کار می‌شود که برابر است با افزایش بیشتر نفت تولیدی از چاه. با اجرای نرم‌افزاری سیستم‌های هوشمند، تولید یک چاه نفت که تولید آن به طور متوسط روزانه ​​۵۰۰ بشکه بوده، ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

دریافت اطلاعات ارزشمند

این تحولات به این معنی است که به‌کارگیری فناوری‌های نوین در صنعت نفت، به یک قطعه مهم در پازل میدان نفتی دیجیتال تبدیل شده است. این فناوری به اپراتورها این اجازه را می‌دهد تا بر اساس شرایط چاه، بهینه‌سازی مصرف انرژی و محافظت از پمپ‌ها و تجهیزات، پمپاژ نفت از چاه را بهبود بخشند.

نکته کلیدی این است که بر اساس داده‌های دیجیتالی تولید شده از طریق سیستم هوشمند تولید مصنوعی، می‌توان درک بهتری نسبت به فرآیندهای صورت گرفته در بخش تولید رسید. این فناوری، چشم‌ها و گوش‌های جدیدی را برای تماشای فرآیند بازیابی نفت و کنترل آن ایجاد می‌کند و به افزایش تولید نفت و سودآوری بیشتر کمک کند و عین حال از طریق شناسایی زودهنگام خرابی تجهیزات، از نابودی آنها جلوگیری می‌کند.

مترجم: عارف صفی پور

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false