×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چاه کمتر، تولید بیشتر

 

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از وال‌استریت ژورنال، در ۸۰ مایلی سواحل غربی نروژ، یکی از کوچک‌ترین سکوهای نفتی این کشور به زودی تولید خود را آغاز خواهد کرد. روی این سکو، پد فرود هلیکوپتر و توالت وجود ندارد، هیچ قایق نجاتی نیز به چشم نمی خورد؛ این سکوی کوچک نفتی توسط شرکت «ایکوینور» (استات اویل سابق) راهبری می‌شود و بدون نیروی انسانی با ۹ حلقه چاه فعالیت خواهد کرد، فقط در زمان‌های تعمیرات و بازرسی‌های دوره‌ای، نیروهای متخصص مورد نیاز از هابی که در ۵ مایلی (۷/۵ کیلومتر) قراردارد و مرکز کنترل سکوست، روانه آنجا می‌شوند.

برای سال‌های متمادی، راهبرد شرکت‌های بزرگ نفتی، تولید بیشتر با حفاری چاه‌های بزرگتر، طولانی‌تر و پیچیده‌تر بود. اما با سقوط چشمگیر قیمت نفت در چهار سال اخیر، صنعت نفت هزینه محور شده و با فناوری‌های نوین دیجیتال، برداشت از ذخایری را آغاز کرده که در گذشته اندک یا دور از دسترس شناخته می‌شدند.

کریستین مالیک، از تحلیلگران نفتی در شرکت جی‌پی مورگان معتقد است: «در سایه سقوط قیمت نفت خام، شاهد توجه به مدیریت تغییر و بهره‌گیری از رایانه‌های قدرتمندتر در حوزه بالادستی و فعالیت‌های اکتشاف و تولید هستیم.

 

چاه کمتر، تولید بیشتر

 

نوسان‌های دور از انتظار بازار بر فعالیت شرکت‌ها تاثیرگذار بوده و با وجود بهبود قیمت‌ نفت، همچنان شرکت‌ها به دنبال به‌دست آوردن درآمد بیشتر هستند. در میادین نروژ، فرآیندهای مهندسی پیچیده‌ست و به دلیل عمق زیاد آب، درگذشته تعدادی از مهندسان برای کنترل عملیات روی سکوها مشغول به کار بوده‌اند اما با توسعه سکوهای بدون پرسنل، در گام نخست این فناوری در میدان‌های ساده‌تر و کوچک‌تر اجرا شده است.

فناوری‌های جدید دیجیتالی اکتشاف و تولید غول‌های نفتی از محصولات دره سیلیکون هستند و شاهد استقبال از خدمات فناوری‌های دیجیتال هستیم. در سکوی بدون نیروی انسانی شرکت ایکوینور که در آب‌های دریای شمال قرار دارد، از نسل جدید فناوری‌هایی استفاده شده که از توانایی پایش بخش‌های گسترده‌ای از عملیات و حسگرهای دیجیتال بهره می‌گیرند و می‌توانند تعداد بیشتری از چاه‌ها را با کارایی بیشتر نسبت به فناوری‌های پیشین، راهبری کنند.

مارتین کلی از تحلیلگران تجاری در موسسه وود مکنزی درباره این تغییرات گفت:« توانایی دریافت داده‌ها و استفاده از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری‌های عملیاتی در کوتاه‌ترین زمان را باید یک تحول بزرگ دانست. شرکت‌های بزرگ نفتی، پرچمدار این موج فناوری‌های پیشرفته و هوشمند هستند.»

هدف از این پروژه‌های پیچیده فناورانه، کاهش هزینه‌ها است. غول‌هایی مانند اکسون موبیل و BP، روی کارایی این فناوری‌های نوظهور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در شرایط کنونی، سهامداران بدبین نیز با بهبود قیمت‌ها و توجه به دورنماهای بلندمدت در تولید نفت و ورود به دنیای پساکربن، به اثربخشی این فناوری‌ها ایمان آورده‌اند.

نتایج مطالعات بانک جی‌پی مورگان نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ نفتی با دیجیتالی کردن عملیات خود تاکنون ۳۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی داشته‌اند. این بانک پیش‌بینی کرده که با جمع‌آوری اثربخش داده‌ها و حفاری خودکار می‌توان تا سال ۲۰۲۱ میلادی، هزینه‌های سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری شرکت‌های صنعت نفت در هر سال را تا یک سوم میزان کنونی کاهش داد.

BP ، غول انگلیسی نفت، امیدوار است در سال‌های فرارو با استفاده از دستاوردهای فناورانه، هزینه‌های خود را ۲۰ درصد کاهش دهد. همه چاه‌های این شرکت با فیبر نوری به هم متصل شده‌اند و جمع آوری داده‌ها و کنترل پروژه‌ها در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.

 

چاه کمتر، تولید بیشتر

 

در گستره جهانی صنعت نفت، بسیاری از این داده‌ها با روش‌های زمان بر و در پاره‌ای از زمان‌ها توسط افراد جمع آوری و ثبت می‌شود. شرکت ایکوینور که در گذشته با برند استات‌اویل فعالیت می‌کرد، هم اکنون به دنبال ساخت سکوهای خودکار و هوشمند است که در آنها از نظارت تصویری، روبات‌ها و R.O.V‌ها بهره برده می‌شود. نخستین پروژه‌های این غول نروژی در میانه‌های دهه ۲۰۲۰ میلادی آغاز به کار خواهند کرد و پهپادها وظایف بازرسی‌های دوره‌ای و منظم محیط پیرامونی سایت سکوهای هوشمند را بر عهده دارند.

این پروژه‌ها با هدف کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی اجرا شده‌اند اما منتقدان این پرسش را مطرح کرده اند که آیا امنیت کارکنان و حفظ محیط زیست نیز مورد توجه قرار گرفته است؟

مدیران صنعت نفت معتقدند با کاهش تعداد کارکنان، احتمال بروز حوادث کاهش یافته و حسگرها و کنترل کننده‌های پیشرفته در صورت احتمال بروز شرایط پرخطر، اعلام هشدار می‌کنند.

الدار سایتر، مدیر عامل شرکت ایکوینور به تحلیلگران اعلام کرده که شرکتش در حال سرمایه گذاری برای حفظ جایگاه رهبری جهانی در فناوری‌های دیجیتال است، چرا که این ابزارهای نوین، کلید بهبود ایمنی، کاهش هزینه، تولید بیشتر و کاهش انتشار گازهای آلاینده است.

 

 

نویسنده: سارا کنت و کریستوفر آلسی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false